menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN EFENDİM..

Fikret ŞANLIBABA
Fikret ŞANLIBABA
05 Mayıs 2022, Perşembe

Büyükler bir araya gelince “nerede o eski bayramlar” muhabbeti açılır. Aslında eski bayramlar aynen devam etmektedir. Sıkıntılanacak hiçbir şey yoktur.

Halençocuklar bayram sabahı yeni elbiseleri ile diğer çocuklara caka satacaktırlar.

Halenmahallede teker teker zile basıp hiç tanımadığımız çocuklar şeker toplayacaktırlar.

HalenDedeler bir kenarda torunlarına verecekleri paranın hesabını gizliden gizliye  zihinlerinde yapmaktadırlar.

HalenBabalar haydin evladım! Bir kalkın  bayram sabahıda mı camiye gidilmez diye evlatlarını bayram namazına götürme telaşındadırlar.

HalenAnneler kızlarına şimdi bir gelen olacak kalk kızım yatılırdı  bugün bayram daha kahvaltı hazırlanacak diye kızmaktalar.

Halen  aile bütçesini düşünüp çocuğuna elbise aldığı halde kendisine yeni elbise alamayan ebeveynler dolaptaki en yeni gömleğini giyme derdindedirler.

Halengidip gelmeler ve bayram öncesi tıraşlar olunmaktadır.

Halenhanım mutfağa bak bir şey hazırlamasınlar lütfen! hiçbir şey hazırlamayın emin olun boğazımıza kadar doluyuz varsa bir çay alalım yeter diyenler vardır.

Halenkıymetli bir şeker veya para  veren evi diğer çocuklara göstermek için onlarla beraber bir daha gelen çocuklar vardır.

Halenbayram parası Acer olsun diye bankadan para isteyen insanlar vardır.

Halenküçük çocuklara verilen parayı saga sola atmasın diye kendi cüzdanına koyan anneler çocuktan çok sevinmektedirler.

Halengitmek istemediğimiz akrabalarımıza en son biz gitmiştik onlardan büyürüz onların gelmesi lazım gibi laflarla gitmeme bahanelerini ev halkına duyuran aile büyükleri vardır.

 

SADECE BİZLER BÜYÜDÜK

 

NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR DEĞİLDE NEREDE ÇOCUKLUĞUMUZ DEMEK LAZIM..

 

Yani Efendiler! değişen hiçbir şey yoktur bayramlar yine bayram tadında geçmektedir, sadece bizler büyüdük

Çok şükür toplumun geneli  olarak 30 gün oruç tutarak Allah’ın emrine uyduğumuzu ifade ettik . Allah bizlere bir Ramazan Ayını görmeyi daha nasip etti. gücümüz nisbetince  ufak veya büyük  iyilik yapmaya çalıştık çok ibadet edemesekte Ramazan ayının havasını teneffüs ettik bazen üç beş dostlada İftar muhabbeti ettik.. (Çayıda ne çok özledik..) Ramazanda yaptıgımız hataların keffareti olarak fitremizi de ödedik. hatta bazı insanlar sülaleden filanın durumu iyi değil hepimiz fitreleri ona versek diye diğer akrabalarını da  organize ettiler.

Uzun zamandır belkide ilk kez Kurana dokunduk, nasihata kulak kestik, kızınca ben oruçluyum dedik ve birkaç dost ve akrabanın yüzünü gördük velhasıl bir bayrama daha ulaştık..

Bu topraklarda savaştan uzak ,emniyet içerisinde çoluk ve çocuğumuz ile bir bayram gününe daha eriştik.

O HALDE

 

Küçüklerin gözlerinden, büyüklerin ellerinden öper bütün İslam aleminin bayramını tebrik ederim. Allah daha nice nice bayramlara bizi ulaştırsın

Mazlum İslam coğrafyasındaki (Flistin, Arakan, Irak, Suriye vs.) kardeşlerimin de gıyaben bayramları kutlu olsun, çektiğimiz çileler günahlarımıza kefaret olsun da  Allah bu ümmete cennette bayram etmeyi nasip eylesin-Amin-

Hayırlı Bayramlar Efendim…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
“AVRUPALI SOSYAL HAYATTA NEDEN BİZDEN DAHA AHLÂKLI?” BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN EFENDİM.. AYIPLARI ÖRTMEK FİTRE ya da FITIR SADAKASI Hitler ve Esir Yahudi Hikâyesi TUFEYLİ HİKAYELERİ YEDİ YIL BOLLUKTAN SONRA GELEN YEDİ YIL KITLIK DENİZ MAHSULLERİNİN HÜKMÜ SANAL ÂLEMDE MAHREMİYET DOĞA: SEKÜLER TOPLUMUN MODERN TANRISI(!) ALKOL SORUNU METAVERSE NEDİR TİCARETİN VE ZENGİNLİĞİN SIRLARI BANKA PROMOSYONU ALMAK HELAL MİDİR? YETİM KİMDİR? BİR TÜRK FİLOZOFU NASRETTİN HOCA VE FIKRALARI YILBAŞI KUTLAMAK NEDİR? BİLGİ SORUNU HER MÜSLÜMANIN BİR VİRDİ OLMALIDIR TARİH TEKERRÜRDEN Mİ İBARETTİR? DUYURU YAPAY ET HELAL MİDİR? KADER MESELESİ Laisizm ve dinin sosyal boyutu Aşı karşıtlarına karşıyım ama aşı taraftarı da değilim AFGANİSTAN’DA NELER OLUYOR? ŞİFA VESİLESİ BİTKİLER Dövme yaptırma Beytül mal (kamu malı) ASGARİ ÜCRET DEĞİŞMEZ HEP ASGARİDİR Nerede o eski tatlar muhabbeti ŞEYTANI VELİ EDİNENLER Hayvanlara merhamette denge KURBAN (MERHAMET) BAYRAMI İstifçilik İnsanın kendini müstağni görmesi SATILIK HASTALIKLAR İnsan şerri de hayrı istediği gibi ister DARWİN’İN EVRİM TEORİSİ YAHUDİ VE PARA DERNEK İŞLETME HUKUKU (AHLAKI) RAMAZAN BAYRAMIMIZ VE ŞEKER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN OKU! Türkiye savaşa girer mi? Finans kurumları Ramazan hasbihalleri Toplumsal adetlerin menşeinde inancın yeri MİRAÇ KANDİLİ SADAKAT ÇAĞRISI ve CUMHUR İTTİFAKI İNSAN VE HAYVANIN FARKI ALLAH İÇİN SEVMEK VE ALLAH İÇİN BUĞZETMEK FİL SURESİ HİPNOZ NEDİR? YEMEK VE KİLO VERMEK ÜZERİNE NOTLAR...
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır