menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

AFGANİSTAN’DA NELER OLUYOR?

Fikret ŞANLIBABA
Fikret ŞANLIBABA
14 Eylül 2021, Salı

Amerikan direnişine sabredip cepheyi hiç teslim etmeyen Müslümanlara Allah ummadıkları bir zafer nasip etti. Kendi inandıkları gibi bir devlet kuruyorlar. Allah doğru hamleler yapmayı nasip eylesin.

Afganların Afganistan’da olup bitenleri uzaktan takip eden Müslüman kardeşleri var. Uzakta kalan kardeşleri dünya ve dünya planlarını çok iyi anlamış, çok akıllı ve çok stratejik Müslümanlardır. Olayın içindeki CIA, MOSSAD parmağını hemen bilirler. Amerika’nın bütün hilelerine vakıftırlar(!) “Durun bakın bu Afgan devletinin altından ne pislik çıkacak” diye hep bir düşünce içindedirler. Medyalarında ha bire “Afganistan’da eğitim yok, kadınlara seçme-seçilme hakkı yok, bizdeki gibi modern Müslüman kadın olgusu yok” haberlerini okuyarak kardeşlerini gayet iyi tanıdılar(!) Onların bedeviliklerine ve modern toplumdan uzak kalmalarına bakarak için için “Keşke Müslüman olmasalardı” diye ufaktan bir tiksinme ve utanç duygusu da oluşturdular nefislerinde. Netflix'te izledikleri filmlerden de bu adamların zaten katil, barbar cani olduklarını bilen, Amerika’nın kaç kez içinde cesaret abidesi kadın askerler de bulunan kahramanlar(!) gönderip bir grup Müslümanın elinden esirleri kurtardığını defaatle müşahede etmiş, meseleye hâkim modern İslami bir yapıya da sahipler(!)

Bu Afganların düşmanları da aslında kâfir, zalim, modern görünen Amerika’dır. Müslüman topluluklar yüzyıllardır bu zalim Amerika’dan ve sömürülerinden şikâyetçidirler. Hatta Amerika’nın batmasını beklerler ama “Acaba uçakla kaç saat sürer, bir gidip gelsek de fena olmaz.” hayalleri ve imkânsızlıkları ile yaşarken Amerikalılaştıklarının farkında değillerdir. Artık aynı şeyler için çabalayan bir toplum haline gelmiş Müslüman ülkeler olduğumuzu ne yazık ki görmeyiz ya da görmek istemeyiz.

Müslümanların yüzyıldır benzemeye çalıştıkları en idealist ülke Amerika’dır. Çünkü modern Müslümanın sema ile ilişkisi kopmuştur. Metafizik boyutu biten Müslüman, dünyaya mahkûm kalmıştır. Böylece ahiret inancı, cennet inancı ve yaratıcı inancı gibi inançlarının aslı ile pek benzerliği kalmamıştır. Artık tabiat anadan enerji falan yüklüyor, burçlar onun hayatına düzen veriyor hale gelmiştir. Yine de Allah’ın var olduğunu bilip protokollerini yapan Müslüman bir kesim de vardır. Protokol aslında gerçek olmasa da bir sunumdur. Öyleymiş gibi yapılan göstermelik davranışlardır. Kıymet veriyormuş gibi davranmadır. (Kıldığımız namazlar gibi) Artık namazlar bizi günahlardan alıkoymamaktadır. Madem sema ile ilişkimiz koptu, o halde seküler müslüman olmak yolunda ilerlemeliyiz(!) Neticede bayağı da yol kat ettik. Hatta evlatlarımız daha hızlı yol almaya çalışıyorlar. Dikkat ederseniz ulvi hedefleri olup onu yaşayan, onu yaşatmaya çalışan Müslümanlardan rahatsız olmaya başladık. Özümüze ayna tutulması bizi rahatsız etmektedir. Semavatla ilişkisini söyleyen insanlar bizi rahatsız etmeye başladı. Hatta camideki Müslümanları bile sevmemeye başladık. Bir Avrupalı insanın dünyada yaşam amacı edinmeye çalıştığı şeyler ile Müslüman olduğunu söyleyen kişinin hayat mücadelesi ve elde etmeye çalıştığı şeyler aynı şeyler oldu. “Seküler müslümanlar” olduk. Fakir mahallenin kızı üniversiteye gider de annesinin kapıcı olduğunu söylemekten utanır ya, o duygulara düştük. “Dünyanın önemi yoktur, semavatla ilişkimizi düzenleyelim.” diyen adamlar da dünyadan kopuklukları ile bizi çok utandırır hale geldiler. Biz uzakta yaşayan, gayet modern, ev ve araba derdinde, dünyalıklarını tamamlayan insanlar olarak o uzaktaki fakir, “moderniteyi kavrayamamış” Müslümanların bizimle bağdaşmadığını ve bizi utandırdığını düşünüyoruz. “Neden hep Müslüman ülkeler fakir olur? Müslüman zengin olmalıdır” edebiyatları yükselir yer yer, duyuyorsunuzdur. Kimse tarafından da “Dünyaya tapmıyoruz ki, ebedi hayat fırsatı karşısında ölümlü bir yaşantıda neden bu kadar hırslı olalım?” denmez. Şeytanın “Çok çalışın, daha çok hayır yaparsınız. Çalışmanız ibadettir, namazı aksatın ama işinizi aksatmayın.” sözleri kulaklarında ıslık çalar. Ama mesela kendisi olmaya çalıştığımız Amerika’nın öldürdüğü savaş çocukları bizi üzmez, bundan dolayı da herhangi bir utanma duygumuz oluşmaz. Amerika’da akşam olunca kepenklerin kapatıldığı, uyuşturucu müptelalarının çevrelediği sokaklar bizi rahatsız etmiyor. Eşcinsellik, sapkınlık, helak edici davranışlar bizde utanma duygusu oluşturmuyor. “Bireysel cinsel tercihlere saygı duymak gerekir” söylemleri artık bizim mahallelerimizde de yankı buluyor.

Biz yukarı ile irtibatı koparınca örnek modelimiz dünyevileşmek oldu. Protokolü tamamlayan Müslümanlar da kalan hayatını Allahsız yaşamaya devam etmekte sakınca görmüyorlar. Yerde ve gökyüzünde Allah’ın ayetlerini görme melekelerimiz öldü. Meselelerimize aktif olan Allah’ı davet etmemiz ve kitabın gerçek bir kitap olduğu inancı da bitti. Zira aydın, entel ve her türlü donanıma sahip ilahiyatçı arkadaşlar ya kitabı tarihselci bir anlayış, ya mecaz ya da metafor gibi anlata anlata kitapta bahsedilen cennetin dünyada yaşanılacağına hem kendilerini hem başkalarını ikna etmiş durumdalar.

Ne Afganlar artık bizi anlayabilirler, ne de biz onları anlayabiliriz. Bu Taliban Kisra'nın saraylarına giden baldırı çıplak Müslümanlar gibi geliyorsa ya?! Unuttuğumuz değerleri bir yerlerde yaşayan Müslümanlarsa eğer? “Telefonunuz, teknolojiniz, medeniyetiniz sizin olsun ben inancım ile sizin yaşadığınız hayatı istemiyorum. Ekmeğimi yer, şalvarımı giyer aktif olan Allah ile aktif bir şekilde yaşarım, moderniteniz de yaşam tarzınız da sizin olsun” mu diyorlar? O kadar çok medyanın etkisinde kaldık ki onlara dua etmekten de imtina eder bir hale düştük.

 Boş verin Afganistan’da neler oluyor demeyi, “Bize ne oldu?” demek lazım. Biz neredeyiz ki onları nasıl anlayalım? Velhasıl Müslümanların Afganistan’da bir devlet kurması Amerika’dan daha çok bizi rahatsız eder hale geldiyse dünyanın bir ucuna laf yetiştirmenin âlemi yok. Demek ki Amerika biziz.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
TİCARETİN VE ZENGİNLİĞİN SIRLARI BANKA PROMOSYONU ALMAK HELAL MİDİR? YETİM KİMDİR? BİR TÜRK FİLOZOFU NASRETTİN HOCA VE FIKRALARI YILBAŞI KUTLAMAK NEDİR? BİLGİ SORUNU HER MÜSLÜMANIN BİR VİRDİ OLMALIDIR İSLAM’DA 3 TALAK HAKKI (BOŞ OL, BOŞ OL, BOŞ OL DEMEK) NE DEMEKTİR? TARİH TEKERRÜRDEN Mİ İBARETTİR? DUYURU YAPAY ET HELAL MİDİR? KADER MESELESİ Laisizm ve dinin sosyal boyutu Aşı karşıtlarına karşıyım ama aşı taraftarı da değilim AFGANİSTAN’DA NELER OLUYOR? ŞİFA VESİLESİ BİTKİLER Dövme yaptırma Beytül mal (kamu malı) ASGARİ ÜCRET DEĞİŞMEZ HEP ASGARİDİR Nerede o eski tatlar muhabbeti ŞEYTANI VELİ EDİNENLER Hayvanlara merhamette denge KURBAN (MERHAMET) BAYRAMI İstifçilik İnsanın kendini müstağni görmesi SATILIK HASTALIKLAR İnsan şerri de hayrı istediği gibi ister DARWİN’İN EVRİM TEORİSİ YAHUDİ VE PARA DERNEK İŞLETME HUKUKU (AHLAKI) RAMAZAN BAYRAMIMIZ VE ŞEKER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN OKU! Türkiye savaşa girer mi? Finans kurumları Ramazan hasbihalleri Toplumsal adetlerin menşeinde inancın yeri MİRAÇ KANDİLİ SADAKAT ÇAĞRISI ve CUMHUR İTTİFAKI ALLAH İÇİN SEVMEK VE ALLAH İÇİN BUĞZETMEK FİL SURESİ HİPNOZ NEDİR? YEMEK VE KİLO VERMEK ÜZERİNE NOTLAR...
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır