menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

TASARIM MERKEZİ VE KAYSERİ OSB

Erkinbeğ UYGURTÜRK
Erkinbeğ UYGURTÜRK
20 Eylül 2017, Çarşamba
Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından kurulan Endüstriyel Tasarım Merkezi gerçekten güzel çalışmalara imza atıyor. 
 
ORAN ve Erciyes Üniversitesi işbirliği ile kurulan ve ehemmiyeti henüz tam olarak anlaşılmayan merkez sanayiciler için bulunmaz bir nimet gibi.
 
Önceki gün OSB Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi'nin (METEM)’in eğitime başlaması nedeniyle bir tören düzenlendi. Tören gayet güzel bir şekilde gerçekleşti. OSB Başkanı Tahir Nursaçan, törene katılan davetlilere okulu gezdirirken ne denli önemli bir çalışmaya imza attıklarını daha iyi anladım. 
 
Okulda okuyan 1200’e yakın öğrencinin mezun olduklarında iş garantisi var. 
Yani okulda öğrendikleri ve uygulama imkânı buldukları tüm iş kollarında istihdam edilecekler. 
 
Ne diyelim Maşallah.
 
Okulu gezdirirken de Endüstriyel Tasarım Merkezin de de Vali Süleyman Kamçı ve diğer davetlilere ufak bir sunum yapıldı. Merkezin dizaynı içeriye girince hemen göze çarpıyor. Yaptıkları işi yansıtan bir şekilde ve sadece 4 günde yapılmış. 
Orada görevli tasarımcılar genç ve işlerinde de ehil bir ekip. OSB’de ki firmalar için kolları sıvamış. Gece gündüz özgün tasarımlar ortaya çıkarıyor. Kayseri sanayisi için çok güzel. 
 
Ağırlıklı mobilya sektöründen gelen talepleri değerlendiren merkezin bazı çalışmalarını inceledim. 
Çok başarılı. 
 
Bu ne demek oluyor derseniz. Hemen cevap vereyim.
 
Türkiye’de mobilya üretim merkezlerinin başında gelen Kayseri’de yıllardır eksik olan özgün tasarım sorunu bu merkezin faaliyete geçmesiyle bir nebze olsun son bulacak. Artık bir birlerinin tasarımlarını taklit etmekten, internetten bulunan modelleri kopyalamaktan daha iyi işler ve tasarımlar ortaya çıkacak.
 
OSB Başkanı Tahir Nursaçan, Endüstriyel Tasarım Merkezin de tasarım yaptırmak isteyen firmaların şuan sırada beklemek zorunda kaldıklarını söyledi. Bu da gösteriyor ki Kayseri sanayicisi olayın farkına varmış. Tasarımı yapılan ürünlerin patenti hemen alınıyor. Böyle olunca her firmaya ait çok güzel özgün tasarımlar ortaya çıkıyor ve çalınma ihtimaline karşı korunmuş oluyor. 
 
Başkan Nursaçan, mobilya sektörünün yanında Çelik Kapı sektörünün de tasarım yaptırmak için gelmeye başladıklarını ifade etti. Çok sevindirici bir haber. 
Sadece bu iki sektör için değil. Tasarım herkese lazım. 
Kendini geliştirmek ve modern dünyaya ayak uydurmak isteyen firmaların bu fırsatı kaçırmaması gerekir.
 
İnegöl’de 9 tane Tasarım merkezi olduğunu öğrendiğimde Kayseri gibi bir şehrin neden yıllardır böyle bir çalışmayı ihmal ettiğini kendime sormadan edemiyorum. 
 
Böyle bir boşluğu ve ihtiyacı görerek projeyi hayata geçiren OSB Başkanı Nursaçan ve ekibine ayrıca teşekkür etmek gerekir.
Burada ayrıca bir not daha ilave edeyim. 
 
İnegöl’de bir tasarım bedeli 8-9 bin TL civarında imiş. 
Kayseri’de ise 1500 TL civarlarında.
 
Fiyatın düşük olması kalitesiz olması anlamına gelmiyor. Sadece Kayseri sanayicisine destek olarak fiyat düşük tutulmuş yoksa Endüstriyel Tasarım Merkezi şuan zarar ediyor. Ama ilerleyen dönemlerde zarar etmeyeceği kesin. 
Hatta tasarım merkezi sayısının da artacağına şüphem yok. 
Allah muvaffak etsin. Vesselam.
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır