menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KOCASİNAN VE AHMET ÇOLAKBAYRAKDAR

Erkinbeğ UYGURTÜRK
Erkinbeğ UYGURTÜRK
22 Ocak 2019, Salı
Kayseri tam anlamıyla seçim havasına giremedi bir türlü. Ak Parti’nin adaylarının çalışmaları da olmasa ortada bir şey yok gibi.
 
İsminin açıklanmasıyla Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, çiçeği burnunda ilçe başkanı Hüseyin Okandan ile her tarafı gezmeye başladı. Bende Kocasinan bölgesinde oturmam hasebiyle Çolakbayrakdar’ı yakından takip ediyorum. 4 yıldır Başkanlık yaptığı Belediyede gerçekten bir şeyler yapmaya çalışan ve yapan bir kişi. Her ne kadar adayların açıklanması sürecinde hakkında bir iyi bir kötü yazılar yazanlar şimdilerde onu alkışlasa da biz iyi gördüğümüze iyi, kötü gördüğümüze de kötü demeye devam edeceğiz.
 
Kocasinan’ın en büyük dezavantajı büyük bir coğrafya da dağınık nüfus olması. Ayrıca Melikgazi gibi sanayi ve diğer gelişmiş işletmelerin bulunmayışı. Hal böyle olunca belediye olarak hizmet alanına sahip çıkmak ve her kesimi memnun etmek kolay da değil. Özellikle Boztepe, Saraybosna, Zümrüt’ün arka tarafları gibi yerler şehir merkezine yakın olduğu için göze batan mahalleler. Başkan Çolakbayrakdar, 4 yıl önce mahalle toplantıları yapıyordu gerçekten vatandaşın başkanla direk temas kurması açısından önemli ve başarılı bir çalışmaydı. Sonradan bu toplantılar yapılmamaya başlandı. Bence devam etmesi gerekir. Diğer taraftan, bazı mahallelerde ki çocuk oyun parkları oldukça eski ve yıpranmış. Özellikle ara mahallerde ki yol ve temizlik çalışmalarına biraz daha itina ile yaklaşılması vatandaşın istediği işlerin başında geliyor. Kentsel dönüşüm ve sosyal projeleri oldukça başarılı. 4 yıllık süre zarfında Başkanın ekibi çok sağlam çalıştı. Sosyal medya ve diğer iletişim araçları ile Belediyenin yaptığı çalışmalar kamuoyuna anında ulaştırıldı. Bunlar çok önemli planlama ve koordinasyon gerektiren işler.
 
Bütün bunları yazarken Ahmet Başkanın bir gönül insanı olduğunu da söylemeden geçmemeliyiz. Melikgazi Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Memduh Büyükkılıç’ın yıllardır yaptığı “ Gönül Belediyeciliği” hizmetlerini Ahmet Başkan’da göreve geldiğinden bu yana yapma gayretinde olan bir insan. Hatta yakından şahit olduğum bir olaydan bahsedeyim. Tekerlekli sandalyeli bir çocuğun mahallesindeki parka ulaşmakta yaşadığı zorluk bana söylendi. Bende parkın fotoğraflarını çektim Başkan Yardımcısı Ümit Tokcan ( Samimi ve anlayışlı bir insan) ve dolayısıyla Ahmet Başkana ulaştırdık. Hiç ikiletmediler, bugün git yarın gel de demediler. Hatta ( Biz o çocuğu mutlu edemeyeceksek niye bu makamlarda oturuyoruz) diyerek ertesi gün o sorunu çözdüler. O aile ve o çocuğun mutluluğunu ettikleri duayı tarif mümkün değil. Ailenin teşekkürünü bende ilgili yerlere ulaştırdım.
 
Şimdi bunu niye anlattım? Küçük, basit gibi görünen ama bir çocuğun mutluluğuna vesile olan bir davranış, bir hizmet yapıldı. Şimdi bu yazıyı okuyanlar ( Benim işimi yapmadı, bizim mahalleye bakmadı) gibi cümleler sarfedebilir. Tamam, herkesi memnun etmek mümkün değil ama o çocuk mutlu oldu. Bunun gibi birçok işi yapan ve belediyenin mevzuat gereği yapamadığı hayır işlerini çevresindekilere yaptıran bir Ahmet Çolakbayrakdar’dan bahsediyorum. Yukarı da bahsettiğim gibi Kocasinan coğrafya olarak büyük bir bölge. Bütün sorunları bir çırpıda çözmek mümkün değil. Ben Kocasinan dört dörtlük bir ilçe demiyorum. Biraz sabır. Yeniden aday gösterilmesi de büyük isabet oldu. Ben Ahmet Çolakbayrakdar’ın güzel işler yapacağına eminim. Bir uyarıda da bulunmadan geçmeyeyim. Bazı kesimlerin sosyal medya da yazdığı gibi Vatandaştan kopuk, vatandaşını geçiştiren ( Ne de olsa yeniden adayım ve seçilirim) gibi tavır içine gireceğine Çolakbayrakdar’ın ihtimal vermiyorum. Şu ana kadar yakaladığı ahengi ve samimiyeti bozacak bir yapıda değil ama özellikle Başkan yardımcılarının vatandaşı dinleme lütfunda dahi bulunmaması durumlarına karşı dikkatli olmalı. Vatandaş olarak da bizler eksik gördüğümüz yerleri söylemekle yükümlüyüz. İnşallah hakkımızda hayırlısı olur. Vesselam.
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır