menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kayseri’deki Misyonerlik Okulu ve Büyükşehir Belediyesi

Erkinbeğ UYGURTÜRK
Erkinbeğ UYGURTÜRK
20 Ekim 2017, Cuma
Talas ilçesinde bulunan tarihi Amerikan Kolejinin ismini ben yaşlarda olan ve daha ileriki yaşlardaki hemen hemen tüm Kayserililer duymuştur. Ancak birçoğumuz oranın neden kurulduğu ve neler yaptığı ile ilgili pek malumat sahibi değildir. Talas’ın en güzel yerinde taş bir bina ve güzel bir mimari yapı olarak uzaktan baktığımızda görünen yüzü.
 
Resmi adı Talas Amerikan Orta Okulu (Talas American School for Boys)’dur. Amerikan misyoner örgütü ABCFM (Amerikan Board of Commissioners for Foreign Missions) tarafından Osmanlı İmparatorluğu döneminde yani 1889 yıllarında Talas’a kurulmuş ve burada görevli misyonerlerin civar köyler dâhil bir çok yerde Hıristiyanlığı yaymak için bir nevi tabiri caiz ise kılıf olarak kullanılmıştır. Yine Talas’taki Amerikan Hastanesi eskilerin bildiği adıyla “ Nute Kliniği” ile ortak çalışmalar yapan bu Amerikan Koleji, Kayseri’nin köyleri, çevre vilayetlerden de çok sayıda başarılı ilkokul çağındaki çocukları yatılı olarak bu okula kabul etmiştir. Hastanedeki doktorlar, o dönemde zor durumda olan insanları çok cüzi paralarla ya da ücretsiz tedavi etmişler ve yanlarında gelen Amerikan Kolejinde görevli misyonerler de köylülere kitaplar dağıtarak onlara Hıristiyanlığı sessiz sedasız anlatmaya ve bilinçaltlarına işleme görevini üstlenmişler.
 
Neyse uzun yıllar hizmet veren bu misyonerlik okulu yerli ve yabancı da birçok mezun vermiş.
 
Şimdi bu mevzu ya nereden girdik?
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in geleneksel hale getirdiği Çarşamba tanıtımlarının bu haftaki konusu KAYMEK’ti. KAYMEK’in çalışmaları ile ilgili toplantı da Amerikan Koleji binasında yapıldı.
 
Başkan Çelik burada okulun eski halinden ve yeni haline bir kısa açıklama yaparak okulu gezdirdi. Okulu gezerken hem o tarihi mekânın verdiği hissi yaşarken hem de modern dokunuşları görmüş olduk. Bütün katları tek tek gezdik. Büyükşehir Belediyesi gerçekten mükemmel bir iş çıkarmış. Tarihi doku mümkün olduğunca korunmuş. Giriş katta bulunan orijinal kocaman Kuzine Soba ise tarihin tanığı olarak ayrı bir güzellik.
 
Restorasyonu biten bina KAYMEK’e tahsis edilmiş ve burada eğitimler başlamış. Esas yazımın konusu da bu. Tarihte Amerikan Koleji olan bu binanın günümüzde yine eğitim yuvası olması çok güzel. Hele hele Başkan Çelik’in KAYMEK aracılığıyla buraya yüklediği misyon ise ayrı bir güzellik.
 
Burada yüzlerce öğrenci eğitim görecek. Bu öğrenciler den sınavlarda ve okullarında çok başarılı olan ilk etapta 20 sonrasında ise 80 tanesi “ VIP” hizmet alacaklar. Bu “VIP” yani çok özel hizmetin içinde bu başarılı öğrencilere yatılı okuma imkanı sunulacak. Şimdi burada binanın birçok özelliğinden bahsedemesem de öğrencilerin kalacağı odaları gördüm. 5 Yıldızlı otel konforunda ve güzelliğinde tarihi doku içinde odalarda kalacaklar. Bina içerisinde dijital kütüphaneden oyun odalarına kadar birçok özellik var. Yani yok yok. Manzarası da ayrı bir güzel. Bu özel öğrenciler normal okullarına servisle gidecek, akşam geri bu eğitim merkezine gelecekler. Kısaca burada bu öğrencilere özel ilgi ve dersler verilerek başarılarına başarı katmaları sağlanacak. Anne- babalar bu fırsatı kaçırmamalı. Bu merkez sadece bu öğrencilere değil, hafta sonları ve normal şekilde tüm Kayserililere hizmet verecek. Başkan Çelik, bilgi verirken, burada eğitim görecek gençlerin, vatanını, milletini seven. Milli ve manevi
 
şuurla yoğrulacaklarının altını çizdi. Bize de İnşallah demek düşer.
 
Yıllar önce Hristiyanlığı yaymak için kurulan bu misyonerlik okulu, kapılarını bu sefer ilimle irfanla, İslamla, “Asımın Nesli” olacak gençler yetiştirmek için açtı. Gururlandık. Sevindik. Ümitlendik.
 
Bu projede emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve ekibinin eline sağlık. Başkanın hep dediği gibi çok dua alır bu çalışma. Diğer yandan, KAYMEK gibi ünü yurt dışına yayılmış ve diğer belediyelere örnek olmuş bir kuruluşu idare eden Genel Koordinatör İlyas Yıldırım’ın da başarılarının devamını dilerim. Hayırlı eğitimler olsun inşallah.
 
Vesselam.
 
*** 
Gazeteci büyüğümüz Kayseri Star Haber Gazetesinin sahibi Ali Ceran abimiz Hakkın Rahmetine kavuştu. Dün son görevimizi yerine getirdik. Kayseri basınında ayrı bir yeri olan Ali abi aykırı yapısıyla, eski adliyenin köşesindeki binada bulunan gazete merkezinde cesur yazılarıyla. Odasının penceresine ayağını dayayarak sokağı seyretmesiyle hep aklımızda olacak. Mekânı Cennet olsun.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır