menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

DEĞERLER EĞİTİMİ 3

Erkan Şeref
Erkan Şeref
02 Ocak 2022, Pazar

Bizi biz yapan değerlerimizi iyi bilmemiz ve toplumumuzun daha sağlam temellere oturmasını sağlayabilmek amacıyla gelecek nesillerimizi bu değerler çerçevesinde yetiştirmemiz gerekmektedir. Bize değer katacak her bir kavram bizim değerlerimizdir.

İnsanı diğer mahlukattan daha en önemli kılan imanı ve yaptığı ibadetin farkında olmasıdır. Bizler  iman ve inançla bu âlemde maddi ve manevi kirlerden korunabiliriz, bu şekilde bizlerde toplumsal olarak bir gaye bir amaç oluşur. Gelecek nesilleri yetiştirmek için üç önemli sır vardır bunlar:

  • Gayret
  • İstikamet
  • Sebat

Gelecek nesillere örnek olmak onları nefisleri peşinde koşan menfaat dünyasında yaşayan bireyler olmaktan ziyade rıza-ı İlahi dairesinde yaşayan kalbi iman hakikatlarıyla dolmuş  bireyler olarak yetiştirmek bizlerin en büyük  amaçları olmalıdır.

Çocuk eğitimi Peygamberimizin (A.S.M) dediği gibi anne karnında başlamaktadır ve en güçlü eğitimi iki yaşına kadar almaktadır. Bu zaman dilimini çok dikkatli  ve öneminin  farkında olarak geçirmemiz  gerekir.

Zamanın tehlikelerini iyi görmeliyiz: radyo, gazete, televizyon, internet, sosyal medya zahirde bakıldığı zaman çok faydalı kavramlar, öyle de olması gerekir ama günümüzde öyle mi kullanılıyor. Biz bu iletişim araçlarınden müsbet yönden faydalandık mı, yoksa sadece nefsi manalarda mı kullandık?  Kendimizi ve çocuklarımızı yetiştirmek, ilim yaymak, “İlmî Çin’de dahi olsa alın” hitabına uymak için mi  kullandık ? Hayır, Çin menşeli internet oyunları oynamak için kullandık.

Medeniyet tasavvurumuz güzel bir şekilde anlatmak ve gelecek kuşaklarımıza bizlerin yakalayamadığı bu güzel medeniyeti tekrar yakalamasını sağlamamız için zemin hazırlamamız gerekmektedir.

Başarılarıyla tarihin sayfalarını değiştiren insanları örnek almak,  onların hayatlarını çocuklarımıza okutmak gerekmektedir. Azîz Sancar'ı, savunma sanayinin başkanı İsmail Demir’i, TEİ başkanı Mahmut Akşit’i, Selçuk Bayraktar’ı çocuklarımızın bilmesi gerekmektedir. Orta Asyanın tarihini değiştiren bu insanları biz bilemezsek çocuklarımıza rol model almasını nasıl sağlayabiliriz?

"Din yalnız iman değil, belki amel-i sâlih dahi dinin ikinci cüz'üdür. Acaba katl, zina, sirkat, kumar, şarab gibi hayat-ı içtimaiyeyi zehirlendiren pek çok büyük günahları işleyenleri onlardan men'etmek için, yalnız hapis korkusu ve hükûmetin bir hafiyesinin görmesi tevehhümü kâfi gelir mi?  İşte Risale-i Nur amel-i sâlih noktasında, iman canibinden, herkesin başında her vakit bir manevî yasakçıyı bulundurur. Cehennem hapsini ve gazab-ı İlahîyi hatırına getirmekle fenalıktan kolayca kurtarır.”

Şualar – 285

Said  Nursi’nin bu güzel sözünde dediği gibi toplumsal bir düzen istiyorsak her ferdin iman konusunda güçlü ve dayanıklı olması gerekir. Hiç kimse toplumun gidişinden ortamın bozukluğundan dert yanmasın suçlu biziz anneler, babalar, öğretmenler bizler vazifemizi yaparsak toplum da aile de düzelecekti

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır