menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Toplu taşımanın ‘HES’ hali ve birkaç konu

Ekrem Nazlı
Ekrem Nazlı
05 Kasım 2020, Perşembe

 

İzmir’de, yıkıntıların altından canlarımız, vatandaşlarımız birer birer çıkarılmaya devam ediyor. Kimileri canlı kurtarılıyor kimisi de ne yazık ki cansız bedenleri çıkarılıyor. İzmir’de mucizeler de yaşanmaya devam ediyor. Küçük yavrularımız küçük parmaklarıyla hayata tutunduklarını ispat ediyor ve bizlere umudu aşılıyorlar. Kalplerinden öpülecek yavrularımız şükür ki hayata döndüler. Ancak hayatını kaybedenler de gözlerimizden gitmeyecek elbette. Hele ki gönüllü kurtarma ekiplerinin acı haberlerle yıkıldıklarının fotoğrafları hiç silinmeyecek gibi hafızalardan… Bir an önce bu travmayı atlatmayı diliyor, göçüklerin altında kalan vatandaşlarımızın da tez zamanda sağlıcakla kurtarılmasını diliyorum.

***

Kayseri de İzmir’e duyarsız kalamayan iller arasında yer aldı. Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere diğer belediyelerimiz de çorbada tuzumuz olsun misali desteklerini göstermeye başladılar.

Kimisi battaniye desteği sağladı, kimisi de haklarını bağışladı. Gerek maddi gerek manevi olarak İzmir’in yanında olunduğunu her fırsatta dile getiriyorlar.

Şükür ki böylesi afet dönemlerinde insanlar sanki daha çok bilinçlenmiş. Bu bilinçlenme hem fikriyat bakımından hem de yaşanan olaya karşı alınan tutumlar bakımından kendisini gösteriyor. Üç-beş art niyetli deprem fırsatçılarını bir kenara bırakırsak eğer, vatandaşlarımız bu tür acı olaylarda aniden birlik beraberlik gösterip destek oluyor birbirine… Olan olmayanlara paylaşabiliyor. Bu tutum ve davranışlarımızı sergilemeye devam etmeliyiz. Prime fırsat vermeden samimiyetle desteklere devam edelim.

***

Minik yavruların enkaz altından çıkarılmalarının ardından bazı şirketler yavrularımızın eğitim masraflarını, giderlerini ömür boyu karşılayacaklarını açıkladılar.

Bu açıklamaların ardından firmalara ‘viral reklam’ suçlaması yapıldı. Kimisi de kuvvetlice destekleyip alkışladı.

Acıdan reklam devşiren var mıdır sizce? Ya da koca koca şirketlerin bu tür virallere ihtiyaç var mıdır? Kararsız kaldım. Sosyal medyada çok takılmamak lazım.

Esas mesele, verilen sözlerin hayat normale döndüğünde tutulup tutulmayacağında.

***

TOPLU TAŞIMADA ‘HES’ KODU DÖNEMİ

Büyükşehir Belediyesi’nin hatırlatmasıyla 15 Kasım’a kadar beklemeyip, toplu taşıma kartlarımızı belirtilen sistem üzerinden tanımladık ve işlemimizi tamamladık. Korona virüsle mücadele bakımından alınacak tedbirler bağlamında bu kararın önemli olduğunu düşünüyoruz ama akıllara bazı soru işaretleri geliyor, çözüme muhtaç soru işaretleri.

Halihazırda 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız toplu taşımayı kısıtlı kullanabiliyorlardı. Bu da şoförler ve büyüklerimiz arasında sorunlar yaşanmasına yol açıyordu. Gönül belediyeciliği bir parça zarar görüyordu. Şoförler kuralları anlatmakta zorlanıyorlardı (hala zorlanıyorlardır), büyüklerimizden dişli çıkanlar da inatçılığıyla sorunu pekiştiriyordu, kimi bilinçsiz vatandaşlar da gösterdikleri tepkilerle sorunu daha da büyütüyordu. Bu devam eden bir problemdi zaten. Buna ek olarak ayakta yolcu alınmaması dönemini yaşadık, faydası görüldü ama mağduriyetler de yaşandı, bunu da atlattık.

Yeni dönemde biz elektronik kart okutan vatandaşlar kartları tanımladık, okutunca duruma göre seyahat edebileceğiz ya da edemeyeceğiz.

Sistemde riskli görünenler alınmak istenmediğinde vatandaşla yaşanacak problemler nasıl çözülecek?

Olası sistemsel hatalar yüzünden riskli olmadığı halde riskli görünecek vatandaşlar toplu taşıma kullanabilecek mi?

Elektronik kart yerine manyetik kullan at tipi kağıt bilet kullanan ama riskli olan insanların tespiti güçleşecek, bunlar da toplu taşıma kullanacak. Bu sorunlar nasıl çözülecek?

Toplu taşımada HES KODU döneminin akla getirdiği sorular şimdilik bunlar. Tecrübeyle göreceğiz belki de.

***

Henüz oyun izlemek kısmet olmadıysa da Kayseri Devlet Tiyatrolarının ‘perdelerini’ açması sevindirici bir gelişme oldu. Öncülük edenleri tebrik edip teşekkür edelim.

En kısa sürede de bir tiyatrosever olarak bir oyuna gidip atmosferi de anlatırız. Bu ara 7/24 Kütüphanemiz de hayırlı olsun. Kütüphanemize de gidip tecrübe ve gözlemlerimizi aktaracağız.

***

Güzel yapılan işleri takdirle karşılayacağız ve duyuracağız, eksikleri de, akla takılanları da eleştirileri de üslubunca dile getirip çözüm üretebilmek için yine dile getirecek, bahsedeceğiz.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır