menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Medyanın ‘pudra şekeri’ hali!

Ekrem Nazlı
Ekrem Nazlı
30 Mart 2021, Salı

Kürşat Ayvatoğlu…

Şahsın araç içerisinde bir madde kullanırken ki anına dair görüntüler sosyal medyada yayıldı.

Bir süre sonra şahsın partili olduğu açığa çıktı, meğer AK Partiliymiş.

Görüntüler tepki toplayınca gözaltına alındı ve ifadesinde söz konusu maddenin ‘pudra şekeri’ olduğunu öne sürdü.

Ardından serbest bırakıldı ancak arkadaşları maddenin ‘pudra şekeri’ olmadığını uyuşturucu madde olduğunu itiraf edince şahıs yeniden gözaltına alındı.

‘Pudra şekeri’nin kullanım amacını ve nerelerde kullanıldığını az çok hepimiz biliyoruz! Çok iyi bildiğimiz bir şey var ki pudra şekeri burun yoluyla vücuda alınmaz! Özellikle pastacılıkta başka gıdalara eklenerek tüketilir! Ha isteyen ‘pudra şekerini’ ya da ‘tereyağını’ burnuna çekmekte ya da sürmekte özgürdür ancak uyuşturucu madde kullanıp ‘cezadan yırtmak için’ aldatmak, pudra şekeri demek de ayrı bir ‘akıllılık’ ürünü!

Ancak ‘pudra şekeri’ yalanı tabii ki tutmadı, mum yatsıya kalmadan söndü.

Adli merci, şahıs hakkındaki gerekli kararı elbette verecektir.

Buraya kadar ‘normal’ bir süreç olarak görüyorum. Tabi bir suç işlenmiş olması, bunun bir cezasının olması ve suçu işleyenin ceza alması süreci bağlamında normal görüyorum.

Normal olmayan, suçun sanki şahsi olmadığını görmezden gelip, şahsı başka ön tanımlamalarla tanımlayarak, tanımlanan grubu tamamen zan altında bırakmak!

Şahsa, birçok haber sitesinde ‘AKP’li’ olarak yer veriliyor.

“AKP’li ….” yaptı minvalinde söylemler üretiliyor, söz konusu kişinin geçmişi irdeleniyor ve dahil olduğu parti daha çok öne çıkarılıyor!

Ayvatoğlu’nun işlediği suç, kendi suçu değil mi? ‘AKP’li’ olunca değişen ne oluyor?

Liyakat veya herhangi başka bir şeylerin, partideki görevine dair tartışmaların bundan ayrı değerlendirilmesi ve ‘siyasilerin’ bu yolla uyarılması daha doğru değil mi?

Söz gelimi şahıs ‘CHP’li’ olsaydı, yine başka medya organları ‘CHP’li …’ diye söylem üretip servis edecekti!

Basın etiğinden söz eden kimi ‘gasteciler’, kendilerine gelince ‘etiiiiiik etiiiikk’ diye bağırmayı pek seviyorlar ama kendileri gibi düşünmeyenler hakkında ellerine bir koz geçtiğinde de, kocaman kocaman harflerle etiği sakız gibi çiğneyip tükürüyorlar ve böyle yayın yapmayı çok güzel beceriyorlar! Bu kısaca ikiyüzlülüktür!

Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapmaktır!

Yanlışı, yanlışla düzeltme basiretsizliğidir!

Suçu, kişisel olmaktan çıkarıp, suçlunun dahil olduğu gruba genelleyip zan altında bırakarak, manipüle etmektedir, çarpıtmaktır.

‘Pudra şekeri’ yalanının nahoşluğuyla ‘AKP’li, CHP’li, MHP’li’ tanımlamalarıyla servis etmek birbirine eşittir!

Şahsın ‘AKP çalışanı’ olması ve suçlu olması doğrudan AK Parti’yi bağlamakta mıdır? Ya da başka bir parti olsa o partiyi bağlamakta mıdır?

Bağlayacağı tek nokta söz konusu partilerin herhangi bir şahsa partilerinde görev verirken, cürümlerini ve liyakatsizliklerini bilerek görev vermeleri halinde bağlar. Bunun dışında kimsenin şahsi suçu hiçbir partiliyi toptan bağlamaz!

Bu olay da hem partilere de medyaya bir kez daha ders olmalı. Bir kez daha diyorum çünkü bu ve benzeri çok sayıda haberler karşılaştık (ne yazık ki bu kafayla karşılaşmaya devam edeceğiz gibi görünüyor).

Partilere ders olmalı çünkü vatana ve millete faydası olmaksızın partiye giren, o partili olmanın havasını atmakla yetinen ve yer işgal eden kişilerin bertaraf edilmesi gerekiyor!

Medyada ders olmalı çünkü hangi fikirden olursa olsun kendinden olmayana yönelik yapılan yayınların ‘basın etiği’ gözetilerek yapılması şarttır. Aksi takdirde ‘muhalif-yandaş’ fark etmeksizin, basın özgürlüğünden, ifade özgürlüğünden, basın etiğinden bahsetmek sadece ‘çok güldüren bir espiri’ olarak kalacaktır.

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır