menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Depremzedeler / vicdansızlar!

Ekrem Nazlı
Ekrem Nazlı
04 Kasım 2020, Çarşamba

İzmir’de meydana gelen depremle birlikte bir kez daha deprem gerçeğiyle karşılaştık. Allah hayatını kaybedenlere rahmet eylesin, yakınlarına sabır versin.

Ülkemizin acı gerçeği deprem. Acı gerçekliğinin üzerine başka gerçekler de eklendiğinde, depremin etkisi daha da artıyor ve daha sarsıcı olabiliyor! Nedir bu başka gerçekler? Cehalet, önyargılar, vicdansızlıklar, doğal afet gerçeğinin ve bilimsel açıklamalarını bir kenara bırakıp il il ‘dinsel’ değerlendirmelerle o ilin vatandaşını mahkum etmek…

Bir yerlerde deprem meydana geldiğinde kimileri var ki akılları fikirleri ‘ahlak’a gidiyor. İzmir’de meydana gelen depremin ardından da benzer ahlak bekçileri ortaya çıktılar! Dediler ki: “İzmir şöyle böyle bir yerdi, uyarıldılar, hak ettiler, bak bunları yaparsanız Allah böyle de depremle uyarır sizi. Müstehak.”

Bu ahlak bekçileri ve toy fikirsizler, akılsızlar, insanların acılarını hiçe sayarak sanırsınız kendileri dindar ve samimi Müslümanlarmış gibi İzmirli vatandaşları kendilerince yargıladılar ve ‘depremzede ve mağdur’ oluşlarını hak etmeye bağladılar. Dinsizlikle suçladılar, İzmirlinin yaşam biçimiyle değerlendirdiler ve uyarıldıklarını iddia ettiler!

Buna karşın şöyle diyenler de oldu: “Bir deprem meydana geldi kardeşim, bunu tartışmanın sırası mı! İnsanların acısı var acısı, sonra konuşulacak şeyler bunlar.” Sanırsınız bu cümleyi kurunca ‘adam haklı’ dedirtir ancak bu da tıpkı ilk önyargı ve fikirsizlik kadar yanlış ve sakıncalı. Çünkü ne başında ne sonrasında kimsenin böyle bir şeyi tartışma konusu haline getirmeye, insanların yaşam biçimlerini ve inanç biçimlerini sorgulamaya, yargılamaya ve hüküm vermeye hakkı yok! Nitekim din, inanç ibadet, Allah ile kulu arasında olduğunu ne zaman anlayacaksınız?

Bu ahlak bekçileri ve cehaletinin farkında olmayan, göstermelik dindarlıklarıyla caka satanlar, yerle bir olan binaları yapanların ahlaklarını ve ‘din’lerini hiç sorgulamıyorlar nedense? Ölenin, evinden barkından, annesinden babasından, kardeşinden çocuğundan olan insanların yaşama biçimine göre yargılayıp hüküm verip uyarıldıklarını söylüyorlar ama aralarından biri de çıkıp o binaları yapanlara, denetlemeyenlere ses çıkarmıyor!

Bilmiyorlar mı bu vicdansızlar, deprem gerçeğinin de Allah’ın bir kanunu olduğunu ve bu kanuna aykırı yapılacak her yapının hangi coğrafyada olursa olsun yerle bir olacağını.

Bilmiyorlar mı bu vicdansızlar, deprem gibi doğal afetlerin altında dindarlığın/dinsizliğin, yaşam biçiminin aranmaması gerektiğini.

Bilmiyorlar mı bu vicdansızlar, Kabe’de de tarih boyunca nice doğal afetler yaşandığını, yıkıldığını, sular basıldığını, virüsten dolayı ibadete kapatıldığını ve kısmi kabullerin olduğunu.

Bilmiyorlar mı bu vicdansızlar, illere göre depremin değerlendirilmemesi gerektiğini, doğuda olunca ‘sınav/takdir’, batıda olunca ‘uyarı/hak ediş’ şeklinde yorumlamanın yanlış ve gülünç olduğunu.

Bilmiyorlar mı bu vicdansızlar….

Evet, demek ki bilmiyorlar. Ama bilmek zorundalar. Bilmek zorundalar ki depremde kendileri de yakını kaybedebilirlerdi veya kendileri de ölebilirlerdi. O zaman diyebilecekler miydi acaba ben veya yakınım hak etti diye! Yoksa müteahhitlere mi kızacaktı!

Yine depremzedelerle vicdansızlık, vicdansızlar ‘karşı karşıya’ geldi. Gelmez olaydı… Allah akıl ve fikir versin. Hayatlarını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet dilerim ve yakınlarına sabır dilerim.

Zor günler elbette geçecektir. Hem de bütün vicdansızlara rağmen geçecektir!

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır