menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Aşı karşıtı değilim ama…

Ekrem Nazlı
Ekrem Nazlı
08 Temmuz 2021, Perşembe

Pandemiyi yaklaşık 2 yıldır yaşamaktayız.

Koronavirüsün çıktığı zamanlarda hepimiz bir‘yabancı’ ile karşı karşıya kaldık.

Hepimizin korkulu rüyası oldu, ellerimizi daha çok yıkadık, kalabalıklardan uzaklaştık, evlere kapandık, silmedik yer, dezenfekte etmedik eşya bırakmadık.

Market dönüşü her şeyi sildik, yıkadık. Maske mesafe ve hijyen dedik.

Kolay değildi elbette, bir yönüyle korkularımıza yenik düştük ve elimizden geldiğince tedbirli davrandık.

Kimimiz hastalandı, zamanın tedavi protokolüne göre ilaçlar içtik, gerek hastanede gerek evde tedavi olduk. Zamanına göre diyorum çünkü kimi ilaçlar ve protokoller zamanla değişti bildiğiniz üzere. Ki bu kervana ailecek biz de katıldık! Kullandığımız ilaç bir süre sonra kaldırılmıştı!

Kuşkularımız da olsa ‘bir hastalık var, biz yine de tedbirli olalım’ dedik ve ne deniyorsa uyduk, uymaya çalıştık.

Günler geçti, haftalar doldu, aylar bitti de şu ‘komplo teorileri’nin ardı arkası bir türlü kesilmedi gitti.

Gerek bireysel gerekse belirli bir azınlık olarak, yaşadığımız bu sürece karşı ‘acabalar’la yaklaşmaya başladık.

Acaba ‘karşı’ ‘taraf’ haklı olabilir miydi?

Buradaki en temel problemlerden biri şu bana göre: Pandemi/koronavirüs var diyen de yok diyen de, ‘ağladı bir dille’ bizlere bildiklerini anlatıyorlar! Haliyle kullanılan bilimsel dil, teknik dil, biz ‘sıradan vatandaşlar’ için bu süreci kavramak açısından çok daha zorlaşıyor.

Süreç hakkında hepimiz ‘az çok’ ‘bir şeyler’ biliyoruzdur, o doktor bunu dedi, şu profesör bunu dedi, gazete bunu yazdı, televizyonda şunlar konuşuldu diye… Bir de bitmek bilmeyen varyant söylemleri…

Somut bir durumun somut bir çözümünü duymak isteyen bizler için halihazırda zaten karışık olan kafamız çok daha bulanıklaştı… Çünkü mevcut duruma karşı ‘bilim insanları’ zaman zaman birbiriyle çelişen bir ton şey söylemekteydi!

Hâl böyleyken, bir yönüyle dünyaca yaşadığımız bu kaos ortamında hangi bilgiye ‘teslim’ olacağımızı iyiden iyiye şaşırdık! Karşı olanların konuştuğu ‘dili de’ anlamakta zorlanıyoruz, pandemiyle mücadele edenlerin de…

Her neyse…

Gözlemlediğimiz kadarıyla bir toz duman hali var, bir şeyler berraklaşmıyor. Tam berrak olacakken, başka bir şey duyuyor, takip ediyoruz.

Bir taraf diyor ki;

“Aşı karşıtlığı yapmayın. Koronavirüse karşı bağışıklık kazanmamız için ilk fırsatta aşı olalım.” Hatta bir değil, iki değil gerekirse üç doz birden! Aşılarda da farklılık var…

Bir taraf da diyor ki;

“Aşı karşıtı değiliz. Koronavirüse, pandemine inanmakta güçlük çekiyor. Gerekçelerimiz de bunlar bunlar… Aşıların içerisinde şu şu maddeler var. Aşı olduğunuzda gelecekte bunlar bunlar olacak.”

Hadi gel de çık işin içinden! Doğrusu, aşı olacakların imzaladıkları formları okuyunca, aşı hakkındaki iddialara göz atınca, aşının gelecekte ne gibi sonuçlar doğuracağının kestirilemez olduğuna yönelik ifadelere kulak verince, ben de mesafeli olmak durumunda kaldım!

‘Aşı olun, bağışıklık kazanın’ diyen de doktor, ‘Aşıdan uzak durun, bu bir plandemi’ diyen de doktor!

Bu arada, bu hastalığa karşı sağlık çalışanlarımızın fedakar mücadelesini asla görmezden gelmiyorum, işaret etmek istediğim konu bambaşka.

İkna edilme kaygım da yok sadece bir durumun fotoğrafını ortaya koymaya çalışıyorum. Bir vatandaş olarak kaygılarımı, çekincelerimi paylaşmak istiyorum.

Bu nedenledir ki bir süre daha mesafeli durmayı kendi adıma faydalı görüyorum. Öte yandan, çekincelerimi, gözlemimi izah ettiğim bu yazı, ‘aşıdan uzak durun’ yazısı kesinlikle değil. Ki yukarda da izah ettiğim gibi böyle bir şey diyebilmem için konunun uzmanı olmam ve bu dili anlamam gerek!

Bu yüzden ‘Aşı karşıtı değilim ama…’ dedim başlıkta. Ama’larda da çekincelerime yer vermek istedim. İsteyen olsun, istemeyen zaten olmayacak. Nitekim şimdilik zorunlu da tutulmuyor.

Zihinlerin berraklaştığı, daha sağlıklı bilgilere ve sağlıklı günlere ulaşmak dileğiyle…

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır