menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Aşı bahane, çip şahane!

Ekrem Nazlı
Ekrem Nazlı
11 Şubat 2021, Perşembe

Pandemiden bu yana biliyorsunuz, koronavirüsle ilgili oldukça farklı teoriler ortaya atılıyor. Benim takip ettiğim kadarıyla teorilerden ilki söz konusu virüsün ‘biyolojik silah’ olarak kullanılması için insan eliyle üretildiğine yönelikti. Basında da tartışıldı, üretilmiş de olabilir, ‘sıradan vatandaşlar olarak’ eğer burada bir ‘sır’ varsa şimdilik öğrenemeyeceğiz!

Öncelikle şunu belirtmem lazım: Virüs, ister doğal bir şekilde ortaya çıkmış olsun, isterse yapay üretim işi olsun ortalıkta duran bir hastalık/ölüm gerçeği var. Bu hastalık, derecesi ne olursa olsun insan için risk teşkil ediyor. Burada hemfikiriz diye sanıyorum. Ötesine berisine kafa yormadan ilk olarak bu gerçeği hazmetmemiz gerekiyor: Böyle bir hastalık var arkadaş…

Dünya’da ve Türkiye’de yaşanan olayların ardından hepimizde kuşkular oluştuğu da bir başka gerçek… Nasıl üretildi, aşısı ne olacak, ne amaçlanıyor, yıllar evvel yapılan öngörüler veya planlamalar neden doğru çıkıyor, kim bu hale getirdi dünyaya, aşıyla bize ne yapacaklar, nüfuz azaltma operasyonu mu, çip mi takılacak, bu Bill Gates yok mu hep onun başının altından çıkıyor minvalinde türlü senaryolar ve söylemler gündemde hep yer aldı.

En çok takıldığım konu da çip takılması meselesi!

Bir dünya düzeni ve bu düzene hakim olan güçlerin varlığının ötesinde, çip meselesine fazla takıldık gibi görünüyor.

Diyorlar ki: “Aşı işin bahanesi. Aşıdan para kazanacaklar, insanları sindirecekler ve yeni dünya düzeninde korku hakim olacak.”

Diyorlar ki: “Virüs diye bir şey yok, yalan söylüyorlar. Bir yılda nasıl aşı buldular?”

Diyorlar ki: “Aşı bahanesiyle insanlara çip takacaklar, böyle yönetecekler. Geleceğin dünyası için şimdiden hazırlık yapıyorlar.”

Diyorlar ki: …

Virüse veya aşı hususunda dahil olan isimlerin ve bu isimlerin dünya genelindeki ağları, dünya sistemini tartışmanın bir kenarına şimdilik alalım ve bu çip meselesine bakalım.

Sahi, ‘aşı bahane çip şahane mi?’

Çipten ne anlıyoruz? Bu çip takılacaksa eğer ne işe yarayacak, nasıl kullanılacak? Kime ne kazandıracak, kime ne kaybettirecek?

Bu çip takıntısını neden bu kadar önemser olduk ya da temel çekincemiz neden çip?

Kafamızı yormamız gereken başka sıkıntılarımız bitti de, ‘takılcak(!)’ çipe mi kaldık?

İyi de, çipten yana çekincelerimizi düşünecek olursak, biz zaten yıllardır ‘çipli’ değil miyiz?

Akıllı cep telefonlarımız, bilgisayarlarımız, bilimum gözetim araçları, sosyal medya hesaplarımız, kredi/banka kartlarımız aklımıza gelen her türden teknolojik cihazı, teknolojik yenilikleri zaten yıllardır kullanmıyor muyuz?

‘Çip takacaklar’ diye başkaldıran insanımız, sosyal medyasında, cep telefonunda yaptığı her işlemin birer dijital iz bıraktığını, kayıtlar tutulduğunu bilmiyor mu?

Önüne çıkan reklamlarla tüketime yönlendirildiğinin farkında değil mi?

Telefonun yanında konuştuğunuz konu hakkında çıkan reklamlara dikkat etmediniz mi?

Tek bir işlemle nerede, ne yaptığınızı bulabilmek bu çağda çok mu zor?

Hangi harcamaları yapıyoruz, neler seviyoruz ya da sevmiyoruz, nelere daha çok vakit ayırıyoruz, tercihlerimiz, zevklerimiz neler bunlar takip edilmiyor mu sanıyoruz?

Fiziki takip olsun olmasın, bu araçlar da birer takip/gözetim aracı değiller mi?

Bütün bunlar hayatımızın ‘normali’ olmuşken ve farkında olmadan ya da olarak aktif bir şekilde hayatımıza sokmuşken, işimiz kala kala bir ‘çipe’ mi kaldı?

Çipi sihirli değnek mi zannediyoruz ya da ne vaziyette olduğumuzun farkında değiliz ondan mı ‘çip takacaklar’ diyoruz bilemedim.

‘Çip takacaklar’ söylemi yağmurdan kaçarken doluya tutulmak gibi mi anlaşılıyor bunu da bilemedim.

Geleceğin dünyasında mümkün olan şeyler elbette var, nüfus programları, yeni dünya düzenleri, teknolojik yenilikler vs bunlar yaşanacak da, çipe takıldık kaldık sanki.

Demem o ki, bir hastalık durumu var ve bundan korunmamız gerekiyor. Aşı hususunda bir şey diyemem, herkesin kendi takdiri ancak aşı olmamak için çipe takılmak pek akıllıca gelmiyor.

Mesele çipse eğer çip çoktan takıldı zaten… Mesele gözetimse eğer, gözetim yıllardır ‘bir normal düzen’ biçimi zaten.

Teorileri okuyun, değerlendirin ama çipe çok da takılmayın derim! Zira dediğim gibi çip takılalı çok oldu, takılan çiplerin ne işe yaradıklarını ve nelerin içerisinde olduğumuzun farkına varmamız bile yeterli olacaktır.

 

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır