menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Bu Tür Turist Şeylerini Git Ülkende Yap!

Demet YALÇIN
Demet YALÇIN
07 Aralık 2017, Perşembe
Değerli okuyucularım, kardeşimin yaşadığı garip, bir o kadar da üzüntü duyduğum bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. İş için İstanbul’a giden kardeşimi havaalanından aldık. Eve giderken keyfinin olmadığını fark edip sordum bir şey mi oldu diye…
 
İstanbul’dan uçakla Kayseri’ye döndüğü esnada bir grup turist ile tanışmış. Kardeşim buruk bir heyecanla anlatmaya başladı: “9’u Çinli bir tanesi Güney Koreliydi. Çok samimi çok nazik insanlardı. Uçak boyunca çat pat İngilizcem ile konuşmama rağmen çok iyi iletişim kurduk. Facebook’tan arkadaş olduk hatta. Beni Çin’e bile davet ettiler. Türkiye’yi özellikle Kapadokya’yı çok sevmişler. Uçaktan inerken 3 Cinli kadından biri fotoğrafını çekmek için telefonunu yukarı doğru kaldırdığı esnada 3540 yaşlarında bir adam Turist arkadaşın eline vurarak: ‘Bu tür turist şeylerini git ülkende yap. Bir de fotoğraf çekiyor…’O esnada biz sohbet ederek eşyalarımızı almış yavaş yavaş inmek için hazırlanıyorduk. Böyle bir olaya şahit olunca şaşkınlıktan dondum kaldım bir an. Öyle utandım ki o an ne yapacağımı bilemedim. Özellikle eline vurduğu Turist o kadar mahçup öyle kötü oldu ki yüzü kızarmış bir şekilde başını önüne eğdi. Üstelik bu olaydan dolayı öyle korktular ki sus pus oldular. ‘ Ben sürekli sorry sorry diye durumu düzeltmeye çalışırken adam bu defa çanta yerleşimiyle ilgili Türk bir yolcu ile tartışmaya girdi. 
 
Kadın: Ne yapabilirim beyefendi, çantamı koymayayım mı, herkes koydu bir benim çantama mı yer yok. 
Adam: Çekil git seni dinlemek istemiyorum.
 
Kadın: Asıl ben sizi dinlemek istemiyorum. Ne biçim bir adamsınız turiste bağırıyorsunuz, etrafa bağırıyorsunuz… Kadın konuşurken adam hiç umursamadan uçaktan indi.”
 
BÜYÜK YANGINLAR BİR KIVILCIMLA BAŞLAR
 
Melek anlatırken misafirperverliği ile övündüğümüz ülkemize yakışmayan o insana sinirlenmekten kendimi alamadım. Bir olay üzerinden genelleme yapmak yanlış olur ama unutulmamalıdır ki büyük yangınlar bir kıvılcımla başlar. Böyle bir tavır normal bir davranış olarak değerlendiremiyorum ne yazık ki. Psikolojik bir rahatsızlığı olmalı ki bir insan böylesine saygısız ve umursamaz bir tavır takınsın.
 
GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLERİN BAŞINDA: KAPADOKYA
 
Kapadokya‘yı gezmek için gittiğimde esnaftan öğrendiğim bir bilgi beni çok memnun etmişti. Zelve’yi gezdiğim esnada Japon turistlerin çokluğu dikkatimi çekmiş ve oradaki esnafa neden çok fazla Japon turist olduğunu sormuştum. Esnaf: “Çinliler ve özellikle Japonlar için Kapadokya, gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Onlar için ‘Kapadokya’yı gezdim’ demek ülkelerinde çok önemli bir olaymış gibi algılanıyormuş. O yüzden Japon ve Cinli turistlerin sayısı daha fazla.”
 
ÜLKEMİZİ TANITAN GÖNÜLLÜ ELÇİLER
 
Şahsen başka bir ülkede bana böyle bir muamele yapılsa kesinlikle o ülkeye karşı tavrım bir yerde kırılma yaşayabilir. Üstelik unutulmamalıdır ki ülkesine dönen her turist olumlu veya olumsuz bir ülkeyi tanıtan gönüllü birer elçidir. Elçiye zeval olmaz diyerek misafire gereken saygının gösterilmesi gerektiği bilinciyle aksini düşünen insanlara karşı dirençli bir başkaldırı içerisinde olmamız temennisiyle yazımı burada noktalıyorum…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır