menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Sağlık mı? Hadi ordan…

Demet ÖZTÜRK
Demet ÖZTÜRK
09 Mayıs 2020, Cumartesi
FUTBOL Federasyonu liglerin 12 Haziran’da yeniden başlayacağını ve temmuz sonuna kadar tamamlanmış olacağını duyurdu. Öncelikle maçlar seyircisiz oynanacağı için yayıncı kuruluşun gözü aydın!  Zaten bu karar gösterdi ki sağlık bir tarafa yayıncı kuruluşun çıkarları diğer  tarafa. 
Peki  parola ne; “önce sağlık”
İlk günden beri  bir kişinin dahi sağlığının riske edilmeyeceğini, liglerin gerekirse yok sayılacağını söyleyen çok bilmişler, bu kararı sizce kimin sağlığını düşünerek aldı!
Daha birkaç gün önce, antrenmanlara başlayan Ankaragücü’nde bir futbolcunun Fenerbahçe'de bir idari personelin koronavirüs nedeniyle tedaviye alındığı bilgisi önümüzdeyken hangi sağlık?
Maçlara seyirci alınmayacak ama, futbolcular deplasmana gidecek. Örneğin Kayserispor, virüsün en çok görüldüğü il olan İstanbul’da Fenerbahçe’nin karşısına çıkacak. Ve siz bunda sağlık açısından her hangi bir risk görmeyeceksiniz. 
Sadece futbolcu olarak da düşünmeyin; yöneticisinden futbolcusuna, malzemecisinden, masörüne teknik kadrosundan top toplayıcısına, hakemlerine, gözlemcisine, hatta gazetecilere kadar, tabi bir de bunların aileleri, çocukları var. Herkesi riske atmış olmayacak mısınız?
Virüs toplumun tüm kesimlerini, özellikle, özel sektörde evine ekmek götürmeye çalışan asgari ücretliyi etkiledi. İşsiz kalanlar, evine ekmek götürmekte zorlananlara “Sağlık için evde kal” diyenler, şimdi futbolcuları neden stada çağırıyor? Risk ortadan kalktıysa insanlar neden hala evde kalıyor?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, virüsün kolay kolay insanlığı terk etmeyeceğini, dolayısıyla hayatımızın artık eskisi gibi olmayacağını, bazı alışkanlıkları ve gelenekleri uzunca bir süre unutmamız gerektiğini söyledi.
Futbolcular sahaya çıkarken bir birleriyle ve hakemlerle tokalaşmayacak.  Bu bir önlem. Peki gol olduğunda nasıl sevinilecek? Ya da artık gol sevinci de mi tarihe karışacak. Gol yiyen üzülmeyecekse, gol atan sevincini taraftarıyla ve takım arkadaşlarıyla paylaşmayacaksa oynadığı futboldan nasıl zevk alacak, nasıl konsantre olacak?
Maçların seyircisiz oynanmasının önlem mi, yoksa virüse açık davetiye mi olduğu da ayrıca tartışılır. Fanatik taraftar tribünden izleyemeyeceği takımını yayıncı kuruluştan izlemeye çalışacak.
Yani ya kafede ya da eş, dost, akraba kimde yayın varsa toplu olarak orda izleyecek. Bu da virüsün izole edilmesi ya da kontrol altına alınmasını zorlaştıracak. Futbolcuların maç öncesi ve sonrası test yapılacak olması önemli ama yayıncı kuruluştan maç izleyen ve birçok kişiyle temas eden taraftar için de aynı kural geçerli mi? Yoksa taraftar yine Allah’a mı emanet edilecek. 
Federasyon Başkanının liglerin 12 Haziran’da başlayacağıyla ilgili açıklamasından ben, “Spor ve sporcu sağlığı bizim için önemli değil. Yayıncı kuruluş verilen arada çok zarar etti. Yayıncı kuruluşla 5 yıllık sözleşmemiz var. Ne pahasına olursa olsun ligi tamamlamamız lazım. Yayıncı kuruluş böyle istiyor” mesajı aldım.
Başkan ne söylerse söylesin benim anladığım bu. Ölen ölür kalan sağlar bizimdir… Sporcu sağlığı mı? Hadi ordan
Mart’ta her yerde ligler ertelenirken, federasyonun seyircisiz de olsa oynatma ısrarı ucuz atlatıldı. Bakalım alınan bu risk neye mal olacak? Onlar için olmasa da bizim için önce sağlık. Evde kalmaya devam..

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
RUH YOK... DÖRTTE ALTI... Ucuz mağlubiyet... Paha biçilmez 3 puan Geri sayım başladı Pandemi ve Süper Lig... Olabilecek en kötü senaryo Düş-me-ye-ce-ğiz! Final maçları Son kararınız mı? Evde kalmak yaramamış! Papatya falı... Sağlık mı? Hadi ordan… Hollanda modeli Riske değer mi? Taraftar olmazsa oynanmasın... BU VEBAL KİMİN? FİŞİ KASIMPAŞA ÇEKTİ Kasımpaşa Yine Uğur Getirsin! Yüzler KÖSELE Olmuş! YAZIKLAR OLSUN!.. Şimdi Değilse Ne Zaman? Puan İyi, Futbol Kötü PUAN İYİ FUTBOL KÖTÜ Mazeret Yok... Tribüne oynarsak kaybederiz İTE KAKA 1 PUAN REZALET... HAZIRLIK MAÇI DA OLSA... HİÇ YOKTAN ‘VAR’ Nazarlık Olsun! Kayserispor Eksildikçe Büyüyor Kayserispor eksildikçe büyüyor Mensah Farkı... Muhteşem Galibiyet... MUHTEŞEM GALİBİYET Artık Vites Yükseltme Zamanı Evdeki Hesap Çarşıya Uymadı! EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI Kayserispor’dan Seriye Devam Kayserispor’dan seriye devam Erciyesspor’a ‘VEFA’ Ligde Her Şey Olabilir... Karaman’ın Karnesi ‘taktirlik’ BİR DOĞRU TÜM YANLIŞLARİ GÖTÜRDÜ Özlemişiz! Nerden Tutsan Elinde Kalır! Nerden tutsan elinde kalır! Bu Çocuk Okumaz! Tek İhtimalli Maç... Malzemeden çalarsanız iyi yemek yapamazsınız... Kritik Dönemeç... Dökme Suyla Değirmen Dömez! Balık Baştan Kokar... SEVİNMELİ Mİ? SADECE YENİLMEDİ!.. Testi Kırılmadan Kayserispor'dan futbol dersi İnadına Kayserispor KAYSERİSPOR UYGUN ADIM ONURLU BERABERLİK TRİBÜNDE DOSTLUK SAHADA REKABET KADİR HAS MABED OLMA YOLUNDA KAYSERİSPOR KARİZMAYI ÇİZDİRDİ ALAYLI MI? MEKTEPLi Mi ? ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKTI KAYSERİ ELİ DEĞMİŞ KS'NİN AYAK SESLERİ TAKIMDA IŞIK VAR SARIIII...KIRMIZIIII... OH BE! RÜYA KÂBUSA DÖNDÜ İĞNEYİ KAYSERİSPOR’A HARAKİRİ YAPTILAR! KARNE DÜZELECEK! ADIM ADIM... DİRİLİŞ MAÇI! KAYSERİSPOR SÜPER LİG’E AKREDİTE OLDU! İZMİR HAVASI ÇARPMASIN FİNAL MAÇLARI BAŞLADI KAYSERİSPOR UZATTI! YENİLGİYİ HAK ETTİ! BANKO KAYSERİSPOR ŞAMPİYONLUK GELİYOR AKHİSAR’A İLAÇ OLDU KREDİ ERKEN TÜKENDİ! KAYSERİSPOR MEST ETTİ İKİ LİDER KUPADA TARTIDA KAYSERİSPOR İKİ KULVARDA DA ZİRVEDE KAYSERİSPOR TERLEMEDEN ÖNCE İYİ MÜCADELE KAYSERİSPOR’UN YEDEKLERİ YETTİ YENİ KAHRAMAN DRENTHE KAYSERİSPOR’DA TEK EKSİK TARAFTAR YANLIŞ ATA BİNERSENİZ DEĞİŞTİRİLİR KAYSERİSPOR’UN İMDADINA DEVRE YETİŞTİ KAYSERİSPOR’UN İMDADINA DEVRE YETİŞTİ ŞAPKALAR ÖNE KAYSERİSPOR KOLTUĞU BIRAKMAZ BU MAÇIN MAZERETİ YOK GÜZEL OLAN 3 PUAN ERCİYESSPOR BAĞIRA BAĞIRA GİDİYOR BEŞ GÜNDE İKİ ÜNVAN SİL KAZANAMAZSAN KAYBETME KAYSERİSPOR UNUTANLARA HATIRLATTI KÖTÜNÜN İYİSİ ERCİYESSPOR PRANGADAN KURTULDU
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır