menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KAYSERİ ELİ DEĞMİŞ

Demet ÖZTÜRK
Demet ÖZTÜRK
22 Eylül 2017, Cuma
TÜRKİYE Kupası’nda Kayserispor’un Van Büyükşehir Belediyespor’la eşleşmesi bizim de bölgeyi görmemize vesile oldu. Bu sayede bölgeyle ilgili önyargılarım olduğunu fark ettim. Van’ı görünce Türkiye’deki güzelliklerinin, Akdeniz ya da Ege kıyılarından ibaret olmadığını anladım. Van Gölü’nün muhteşemliğinin yanı sıra, kent merkezindeki hareketlilik, caddelerin temizliği ve insanların sıcakkanlılığı ilk dikkatimi çeken ayrıntılar oldu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak gayret ve çalışkanlığını bildiğimiz hemşehrimiz Mustafa Yalçın’ın Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak kısa sürede yaptığı çalışmaları yerinde görünce ‘Van’a Kayserili eli değmiş’ demekten kendimi alamadım.
Koşulsuz, şartsız Kayserili birini önemli mevki ve makamlarda görmek, başarılı çalışmalarına tanıklık etmek benim için hep gurur kaynağı olmuştur. Kayserispor’u takip etmek için gittiğimiz Van Büyükşehir Belediyesi’nde hemşehrimiz Mustafa Yaçın’ı Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak görmek de bana aynı gururu yaşattı.
Kayyum atanmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekterliği görevine getirilen Mustafa Yalçın’ın Van’da olması bu geziyi futbol maçının bir adım ötesine taşıdı. Kafileyi havaalanında çiçeklerle karşılayan Mustafa Yalçın’ın yaptıklarını ve yapacaklarını yerinde görmenin ötesinde bölge halkıyla sohbet edip, neler düşündüklerini sorgulama fırsatı da bulduk.
Şehre ilk kez gelen insanların neler düşündüğü , ilk izlenimleri önemlidir diye düşünüyorum. Benim de gökyüzünden Van gölünün muhteşemliğini görene kadar üzerimde bir tedirginlik vardı. Maçtan önce yaklaşık 4 saat kent merkezinde dolaşma, kısa kısa da olsa bölge halkıyla sohbet etme imkanımız oldu. Van’ı beklediğimden çok daha ilerde gördüğümü söylemek isterim. Caddelerinin temizliği yanı sıra, trafiğin yoğunluğu ve kalabalıklığı ilk dikkatimi çeken şeyler oldu. Parkların, çay bahçelerinin, cafelerin dolu olması, yaya kaldırımlarında neredeyse insanların omuz omuza bir yerlere gitmesi, yani hayatın olağan akışında olduğunu gözlemledim. Diğer bir deyimle Van’ın Kayseri’den çok da farklı olmadığını hatta sosyal hayat açısından Kayseri’den bir adım önde olduğunu bile söyleyebilirim. Biz, terörün tedirginliği ile bölgeye giderken, sohbet ettiğimiz vatandaşlar Van’a bırakın terörü, asayişin de son derece iyi olduğunu anlattı. Hatta bizi gezdiren araç sürücüsü, Van’da, cinayet ya da hırsızlık gibi asayiş olaylarının da çok az olduğunu söyledi. İran’dan günü birlik ya da kısa süreliğine Van’a gelen İranlıların, şehirde ekonomiyi de canlandırmış. Kısaca, birgünlük gezide, Van’ın ‘Van kedisi’nden ibaret olmadığını, otlu peyniri ile, balı ile, ceviz reçeliyle çok zengin bir mutfak kültürüne de sahip olduğu yaşayarak gördük.Van’a gidip de ‘Bak hele bak’ kahvaltı evinde kahvaltı etmeyen ya da sahibi Yusuf Konak’ı tanımayan da yoktur sanırım. Yusuf bey, kendine özgü espri ve sohbetleriyle Van’ın tanıtımına da önemli katkı sağlıyor.
2011’da çok büyük bir felaket yaşayan ve çok sayıda can kaybı yaşanan Van’a elbette şehircilik anlamında hala eksikler var. Ancak Kayyumun ardından Van Büyükşehir Belediyesi’ne Genel Sekreter olarak atanan Mustafa Yalçın’ın bu eksiklerin giderilmesi için çok büyük gayretlerini yerinde görme fırsatımız oldu. Mustafa Yalçın’ın kısa sürede kendisini kabul ettirmiş olması, sevdirmesi ve bölge halkının güvenini kazanmış olmasını Kayserili olarak göğsümüzü kabarttı.
Evet, Van’a, Ziraat Türkiye Kupası 3’üncü tur Van Büyükşehir Belediyespor-Kayserispor Kupa maçını izlemek için gittik. Ama, çok daha fazlasını gördük. Bizden çok daha fazlasını gören, sıcakkanlı ve misafirperver Van halkı da eminim ki yıllar sonra Mustafa Yalçın’ı, çalışkanlığı ve hizmetleri ile anacaktır.
Sonuç olarak; iyi ki Van’a gitmişim. Gitmeyen, görmeyen, bölgeyi merak edenlere de gönül rahatlığıyla gidebileceklerini, endişe duymadan Van kalesini, Van gölünü gezip göl kenarında güneşin doğuşunu seyrederek kahvaltılarını etmeleri ve Akmar adasını gezmelerini öneririm. Ben yıktım siz de ön yargılarınızı yıkın….

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
RUH YOK... DÖRTTE ALTI... Ucuz mağlubiyet... Paha biçilmez 3 puan Geri sayım başladı Pandemi ve Süper Lig... Olabilecek en kötü senaryo Düş-me-ye-ce-ğiz! Final maçları Son kararınız mı? Evde kalmak yaramamış! Papatya falı... Sağlık mı? Hadi ordan… Hollanda modeli Riske değer mi? Taraftar olmazsa oynanmasın... BU VEBAL KİMİN? FİŞİ KASIMPAŞA ÇEKTİ Kasımpaşa Yine Uğur Getirsin! Yüzler KÖSELE Olmuş! YAZIKLAR OLSUN!.. Şimdi Değilse Ne Zaman? Puan İyi, Futbol Kötü PUAN İYİ FUTBOL KÖTÜ Mazeret Yok... Tribüne oynarsak kaybederiz İTE KAKA 1 PUAN REZALET... HAZIRLIK MAÇI DA OLSA... HİÇ YOKTAN ‘VAR’ Nazarlık Olsun! Kayserispor Eksildikçe Büyüyor Kayserispor eksildikçe büyüyor Mensah Farkı... Muhteşem Galibiyet... MUHTEŞEM GALİBİYET Artık Vites Yükseltme Zamanı Evdeki Hesap Çarşıya Uymadı! EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI Kayserispor’dan Seriye Devam Kayserispor’dan seriye devam Erciyesspor’a ‘VEFA’ Ligde Her Şey Olabilir... Karaman’ın Karnesi ‘taktirlik’ BİR DOĞRU TÜM YANLIŞLARİ GÖTÜRDÜ Özlemişiz! Nerden Tutsan Elinde Kalır! Nerden tutsan elinde kalır! Bu Çocuk Okumaz! Tek İhtimalli Maç... Malzemeden çalarsanız iyi yemek yapamazsınız... Kritik Dönemeç... Dökme Suyla Değirmen Dömez! Balık Baştan Kokar... SEVİNMELİ Mİ? SADECE YENİLMEDİ!.. Testi Kırılmadan Kayserispor'dan futbol dersi İnadına Kayserispor KAYSERİSPOR UYGUN ADIM ONURLU BERABERLİK TRİBÜNDE DOSTLUK SAHADA REKABET KADİR HAS MABED OLMA YOLUNDA KAYSERİSPOR KARİZMAYI ÇİZDİRDİ ALAYLI MI? MEKTEPLi Mi ? ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKTI KAYSERİ ELİ DEĞMİŞ KS'NİN AYAK SESLERİ TAKIMDA IŞIK VAR SARIIII...KIRMIZIIII... OH BE! RÜYA KÂBUSA DÖNDÜ İĞNEYİ KAYSERİSPOR’A HARAKİRİ YAPTILAR! KARNE DÜZELECEK! ADIM ADIM... DİRİLİŞ MAÇI! KAYSERİSPOR SÜPER LİG’E AKREDİTE OLDU! İZMİR HAVASI ÇARPMASIN FİNAL MAÇLARI BAŞLADI KAYSERİSPOR UZATTI! YENİLGİYİ HAK ETTİ! BANKO KAYSERİSPOR ŞAMPİYONLUK GELİYOR AKHİSAR’A İLAÇ OLDU KREDİ ERKEN TÜKENDİ! KAYSERİSPOR MEST ETTİ İKİ LİDER KUPADA TARTIDA KAYSERİSPOR İKİ KULVARDA DA ZİRVEDE KAYSERİSPOR TERLEMEDEN ÖNCE İYİ MÜCADELE KAYSERİSPOR’UN YEDEKLERİ YETTİ YENİ KAHRAMAN DRENTHE KAYSERİSPOR’DA TEK EKSİK TARAFTAR YANLIŞ ATA BİNERSENİZ DEĞİŞTİRİLİR KAYSERİSPOR’UN İMDADINA DEVRE YETİŞTİ KAYSERİSPOR’UN İMDADINA DEVRE YETİŞTİ ŞAPKALAR ÖNE KAYSERİSPOR KOLTUĞU BIRAKMAZ BU MAÇIN MAZERETİ YOK GÜZEL OLAN 3 PUAN ERCİYESSPOR BAĞIRA BAĞIRA GİDİYOR BEŞ GÜNDE İKİ ÜNVAN SİL KAZANAMAZSAN KAYBETME KAYSERİSPOR UNUTANLARA HATIRLATTI KÖTÜNÜN İYİSİ ERCİYESSPOR PRANGADAN KURTULDU
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır