menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

BU VEBAL KİMİN?

Demet ÖZTÜRK
Demet ÖZTÜRK
30 Mart 2020, Pazartesi

Avrupa’nın neredeyse tamamı ligleri ertelerken, Türkiye’de maçların seyircisiz oynanması kimin fikriydi? Virüsten de öte taraftar olmadan futbolun anlamsızlığını kim öngöremedi?

Can sağlığını unutturacak kadar önemli olan neydi ? Bu skandala kim imza attı? Bu vebal kimin?

Evet… sorular... sorular… Yanıtını alamayacağımızı bile bile yine sıraladık.

Korona virüs tüm dünyayı sardı, Dünya Sağlık örgütü pandemi ilan etti. Belki virüs, maçların oynandığında, ülkemizde bu kadar etkili değildi. Ama öngörüsüzlük bu hale getirdi.

Maçların seyircisiz oynanması kararı verildiğinde tüm branşlarda hem yöneticilerden hem sporculardan tepki geldi.

Kayserispor Başkanı liglerin tatil edilmesini isterken, Asbaşkan ve basın sözcüsü Mustafa Tokgöz Federasyonun empati yapmasını önerdi. Ama yine olmadı. Gözgöre göre yöneticilerin, sporcuların korona virüse yakalanmasına zemin hazırlandı, seyirci kalındı

Maçların ısrarla oynatılmasının kime ne yararı olduğunu düşünüyor ama bi türlü bulamıyorum. Tabi rant bölümünü düşünmek dahi istemiyorum.

Çünkü öncelik insan sağlığı olmalı. Sağlıksız koşullarda oynanan futbolun kime ne yararı var.

Paki maçları seyircisiz oynatarak, yönetici ve sporcuları tehlikeye atan anlayış, seyirciyi koruyabildi mi? Stada gidemeyen taraftar, takımının maçlarını izlemekten vaz mı geçti?

Daha kapalı ve havasız ortamlarda şifreli kanallardan takımını izlemeye devam mı etti? Maç izledikleri yerler ya da koşullar statlardan daha mı korunaklıydı?

Bir hafta gecikmeyle ve baskıyla alınan ligleri erteleme kararı, kaç sporcunun ya da idarecinin virüse yakalanmasına neden oldu?

Nedeni ne olursa olsun, ligleri ertelemeyi geciktirerek bir kişinin dahi virüs kapmasına neden olunduysa Federasyon zan altındadır, vebal altındadır.

 ‘Avrupa’da maçlar oynanmazken biz oynatıyoruz’ diye hava atanlar bu sorumluluğu üstlenip istifa etmelidir.

Peki bundan sonra ne olacak? Üst sıralardaki takımlar liglerin böyle tescillenmesini ve kulüplerinin bir an önce Şampiyon ilan edilmesini istiyor. Alt sıralardaki takımlar ise “Lig iptal edilsin. Bu sezon düşme olmasın” diyor.

Futbol Federasyonu suçlu. Ama hala insan sağlığını değil, kendi menfaatlerini ön planda tutmaya çalışan kulüpler suçlu değil mi? Hala herkes kendine yontuyor. Kimse sağlıklı ve sağduyulu davranmıyor.

Kimse içinde bulunulan durumdan ders almayı düşünmüyor. Herkes birlik ve beraberlikten dem vuruyor. Ama sorumluluk almaya gelince  suçu karşısına atıyor, başkalarını suçlayarak sıyrılmaya çalışıyor.

Bence bilim kurulu dışında bir de spor kurulu oluşturulmalı. Kulüp temsilcilerinin yanı sıra spor adamlarının da yer alacağı.  Kararlar da bahis oyunları, yayıncı kuruluş ya da her hangi bir kulübün menfaatlerini gözetmeksizin herkesin ortak paydada buluşacağı şekilde almalı.

Ayrıcı kulüpler korona olan sporcularını ve yöneticilerinin isimlerini açıklamalı. Açıklansın ki, temas edenler de önlem alabilsin. Her alanda olduğu gibi bu konuda da şeffaflık şart.

Yoksa virüs spora karımakla kalmaz, sporu öldürür.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
RUH YOK... DÖRTTE ALTI... Ucuz mağlubiyet... Paha biçilmez 3 puan Geri sayım başladı Pandemi ve Süper Lig... Olabilecek en kötü senaryo Düş-me-ye-ce-ğiz! Final maçları Son kararınız mı? Evde kalmak yaramamış! Papatya falı... Sağlık mı? Hadi ordan… Hollanda modeli Riske değer mi? Taraftar olmazsa oynanmasın... BU VEBAL KİMİN? FİŞİ KASIMPAŞA ÇEKTİ Kasımpaşa Yine Uğur Getirsin! Yüzler KÖSELE Olmuş! YAZIKLAR OLSUN!.. Şimdi Değilse Ne Zaman? Puan İyi, Futbol Kötü PUAN İYİ FUTBOL KÖTÜ Mazeret Yok... Tribüne oynarsak kaybederiz İTE KAKA 1 PUAN REZALET... HAZIRLIK MAÇI DA OLSA... HİÇ YOKTAN ‘VAR’ Nazarlık Olsun! Kayserispor Eksildikçe Büyüyor Kayserispor eksildikçe büyüyor Mensah Farkı... Muhteşem Galibiyet... MUHTEŞEM GALİBİYET Artık Vites Yükseltme Zamanı Evdeki Hesap Çarşıya Uymadı! EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI Kayserispor’dan Seriye Devam Kayserispor’dan seriye devam Erciyesspor’a ‘VEFA’ Ligde Her Şey Olabilir... Karaman’ın Karnesi ‘taktirlik’ BİR DOĞRU TÜM YANLIŞLARİ GÖTÜRDÜ Özlemişiz! Nerden Tutsan Elinde Kalır! Nerden tutsan elinde kalır! Bu Çocuk Okumaz! Tek İhtimalli Maç... Malzemeden çalarsanız iyi yemek yapamazsınız... Kritik Dönemeç... Dökme Suyla Değirmen Dömez! Balık Baştan Kokar... SEVİNMELİ Mİ? SADECE YENİLMEDİ!.. Testi Kırılmadan Kayserispor'dan futbol dersi İnadına Kayserispor KAYSERİSPOR UYGUN ADIM ONURLU BERABERLİK TRİBÜNDE DOSTLUK SAHADA REKABET KADİR HAS MABED OLMA YOLUNDA KAYSERİSPOR KARİZMAYI ÇİZDİRDİ ALAYLI MI? MEKTEPLi Mi ? ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKTI KAYSERİ ELİ DEĞMİŞ KS'NİN AYAK SESLERİ TAKIMDA IŞIK VAR SARIIII...KIRMIZIIII... OH BE! RÜYA KÂBUSA DÖNDÜ İĞNEYİ KAYSERİSPOR’A HARAKİRİ YAPTILAR! KARNE DÜZELECEK! ADIM ADIM... DİRİLİŞ MAÇI! KAYSERİSPOR SÜPER LİG’E AKREDİTE OLDU! İZMİR HAVASI ÇARPMASIN FİNAL MAÇLARI BAŞLADI KAYSERİSPOR UZATTI! YENİLGİYİ HAK ETTİ! BANKO KAYSERİSPOR ŞAMPİYONLUK GELİYOR AKHİSAR’A İLAÇ OLDU KREDİ ERKEN TÜKENDİ! KAYSERİSPOR MEST ETTİ İKİ LİDER KUPADA TARTIDA KAYSERİSPOR İKİ KULVARDA DA ZİRVEDE KAYSERİSPOR TERLEMEDEN ÖNCE İYİ MÜCADELE KAYSERİSPOR’UN YEDEKLERİ YETTİ YENİ KAHRAMAN DRENTHE KAYSERİSPOR’DA TEK EKSİK TARAFTAR YANLIŞ ATA BİNERSENİZ DEĞİŞTİRİLİR KAYSERİSPOR’UN İMDADINA DEVRE YETİŞTİ KAYSERİSPOR’UN İMDADINA DEVRE YETİŞTİ ŞAPKALAR ÖNE KAYSERİSPOR KOLTUĞU BIRAKMAZ BU MAÇIN MAZERETİ YOK GÜZEL OLAN 3 PUAN ERCİYESSPOR BAĞIRA BAĞIRA GİDİYOR BEŞ GÜNDE İKİ ÜNVAN SİL KAZANAMAZSAN KAYBETME KAYSERİSPOR UNUTANLARA HATIRLATTI KÖTÜNÜN İYİSİ ERCİYESSPOR PRANGADAN KURTULDU
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır