menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ALAYLI MI? MEKTEPLi Mi ?

Demet ÖZTÜRK
Demet ÖZTÜRK
09 Ekim 2017, Pazartesi
Alaylı mı mektepli mi tartışması en çok basın sektörü için dillendirilir. 
 
Ben mesleğe başladığımda da aynı tartışmalar vardı. Ama yanıtı ‘Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan’ tartışmasına dönüştü her defasında. Hafta sonu Erdemli Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Medya yarışması’na da ‘alaylı mektepli’ tartışması damgasını vurdu.
 
Akademisyenlerle, gazeteciler ‘Kadına şiddet’i tartışırken de fikir ayrılığına düştü.
 
Akademisyenler teoride, alaylılar ise pratikte kendini ifade etmeye çalıştı.
 
Mersin Erdemli Belediyesi’nin evsahipliğinde bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen ve
geleneksel hale gelen Kızkalesi Medya Yarışması’na 16 ilden gazetecilerin yanı sıra çeşitli üniversiteleri temsilen çok sayıda da akademisyen katıldı. 3 gün süren ve dolu dolu geçen programda ana tema, kadına şiddet, medyada veriliş şekli ve çözüm önerileriydi. Akademisyenler sorunu anlattı, ama çözüm önerisi sunamadı. 
Diğer bir deyişle haber ya da haber başlıklarını eleştirdiler ancak nasıl olması gerektiği noktasında tıkandılar. Çünkü onların da bu konuda bir fikri yoktu.
 
Yerel medyanın katıldığı toplantıda örneklerin yurt dışından ya da yaygın basından olması da akademisyenlerin dersine iyi çalışmadığının göstergesiydi aslında. Tartışma bir anda ‘akademisyenlerle sahadakiler’in karşılıklı kendini savunmasına döndü.
 
Aslında iki tarafta kendi penceresinden haklıydı. Akademisyenler olmaması gerekeni söyledi ,ama nasıl olması gerektiğini anlatamadı. Sahadakiler, yani
alaylılar ise, teoride anlatılanların pratikte uygulamasının imkansızlığını dile getirdi.
 
Dolayısıyla orta noktada yine buluşulamadı.
 
Bir kez daha gördük ki ‘Alaylı mektepli’ tartışması uzun yıllar daha tartışılacak.
 
Ancak toplantıların sonunda görüldü ki asıl sorun iletişimsizlik. Akademisyenler, alaylılara çok uzak. Belki de o yüzden, her yıl iletişim fakültelerinden mezun olan yüzlerce genç işsizlik sorunuyla karşı karşıya. Ya da derste öğrendiklerinin sahaya çıktıklarında pek de işe yaramadığını görüyorlar. Oysa daha sık bir araya gelinse, akademisyenler öncesinde sahada çalışmış olsa, ya da sahaya inmeyi denese, o da olmuyorsa sahadakilerle bir araya gelse, daha donanımlı, daha hazır mezunlar verir. Her zaman oılduğu gibi ‘Alaylı Mektepli’ tartışması bir kez daha yarışmanın önüne geçti. İki taraf arasında soğuk rüzgarlar esmesine neden oldu. Kayseri adına sevindirici olansa, 5 dalda gelen ödül oldu. Evet 16 ilden 300’ün üstünde
eserle katılımcı ve 38 dalda ödül verilen yarışmanın gala gecesine Kayseri 5 ödülle damga vurdu. Kayseri’ye 5 ödülle dönmenin gururunu yaşadık.
 
Gecenin tek gerçeği Kayserili meslektaşlarımızın başarısıydı. Kayseri’den ödül alanlar arasında alaylı da vardı mektepli de. Sonuç olarak; Demek ki işini iyi yapanın alaylı mı mektepli mi olduğuna değil, işine nasıl yaptığına bakılıyor.
 
Bu tartışma bitmeyeceğine göre, elele verip sorunları en aza indirip orta noktada buluşmak gerekiyor. Ödül alan tüm meslektaşlarımı kutluyorum, alkışın en büyüğünü ise Erdemli belediyesine. Erdemli belediyesi 3 yıldır hem böylesine büyük bir organizasyona evsahipliği yapıyor, hem bölgenin tanıtımına katkı sağlıyor. Umarım Erdemli belediyesi, diğer belediyelere de örnek olur.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
RUH YOK... DÖRTTE ALTI... Ucuz mağlubiyet... Paha biçilmez 3 puan Geri sayım başladı Pandemi ve Süper Lig... Olabilecek en kötü senaryo Düş-me-ye-ce-ğiz! Final maçları Son kararınız mı? Evde kalmak yaramamış! Papatya falı... Sağlık mı? Hadi ordan… Hollanda modeli Riske değer mi? Taraftar olmazsa oynanmasın... BU VEBAL KİMİN? FİŞİ KASIMPAŞA ÇEKTİ Kasımpaşa Yine Uğur Getirsin! Yüzler KÖSELE Olmuş! YAZIKLAR OLSUN!.. Şimdi Değilse Ne Zaman? Puan İyi, Futbol Kötü PUAN İYİ FUTBOL KÖTÜ Mazeret Yok... Tribüne oynarsak kaybederiz İTE KAKA 1 PUAN REZALET... HAZIRLIK MAÇI DA OLSA... HİÇ YOKTAN ‘VAR’ Nazarlık Olsun! Kayserispor Eksildikçe Büyüyor Kayserispor eksildikçe büyüyor Mensah Farkı... Muhteşem Galibiyet... MUHTEŞEM GALİBİYET Artık Vites Yükseltme Zamanı Evdeki Hesap Çarşıya Uymadı! EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI Kayserispor’dan Seriye Devam Kayserispor’dan seriye devam Erciyesspor’a ‘VEFA’ Ligde Her Şey Olabilir... Karaman’ın Karnesi ‘taktirlik’ BİR DOĞRU TÜM YANLIŞLARİ GÖTÜRDÜ Özlemişiz! Nerden Tutsan Elinde Kalır! Nerden tutsan elinde kalır! Bu Çocuk Okumaz! Tek İhtimalli Maç... Malzemeden çalarsanız iyi yemek yapamazsınız... Kritik Dönemeç... Dökme Suyla Değirmen Dömez! Balık Baştan Kokar... SEVİNMELİ Mİ? SADECE YENİLMEDİ!.. Testi Kırılmadan Kayserispor'dan futbol dersi İnadına Kayserispor KAYSERİSPOR UYGUN ADIM ONURLU BERABERLİK TRİBÜNDE DOSTLUK SAHADA REKABET KADİR HAS MABED OLMA YOLUNDA KAYSERİSPOR KARİZMAYI ÇİZDİRDİ ALAYLI MI? MEKTEPLi Mi ? ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKTI KAYSERİ ELİ DEĞMİŞ KS'NİN AYAK SESLERİ TAKIMDA IŞIK VAR SARIIII...KIRMIZIIII... OH BE! RÜYA KÂBUSA DÖNDÜ İĞNEYİ KAYSERİSPOR’A HARAKİRİ YAPTILAR! KARNE DÜZELECEK! ADIM ADIM... DİRİLİŞ MAÇI! KAYSERİSPOR SÜPER LİG’E AKREDİTE OLDU! İZMİR HAVASI ÇARPMASIN FİNAL MAÇLARI BAŞLADI KAYSERİSPOR UZATTI! YENİLGİYİ HAK ETTİ! BANKO KAYSERİSPOR ŞAMPİYONLUK GELİYOR AKHİSAR’A İLAÇ OLDU KREDİ ERKEN TÜKENDİ! KAYSERİSPOR MEST ETTİ İKİ LİDER KUPADA TARTIDA KAYSERİSPOR İKİ KULVARDA DA ZİRVEDE KAYSERİSPOR TERLEMEDEN ÖNCE İYİ MÜCADELE KAYSERİSPOR’UN YEDEKLERİ YETTİ YENİ KAHRAMAN DRENTHE KAYSERİSPOR’DA TEK EKSİK TARAFTAR YANLIŞ ATA BİNERSENİZ DEĞİŞTİRİLİR KAYSERİSPOR’UN İMDADINA DEVRE YETİŞTİ KAYSERİSPOR’UN İMDADINA DEVRE YETİŞTİ ŞAPKALAR ÖNE KAYSERİSPOR KOLTUĞU BIRAKMAZ BU MAÇIN MAZERETİ YOK GÜZEL OLAN 3 PUAN ERCİYESSPOR BAĞIRA BAĞIRA GİDİYOR BEŞ GÜNDE İKİ ÜNVAN SİL KAZANAMAZSAN KAYBETME KAYSERİSPOR UNUTANLARA HATIRLATTI KÖTÜNÜN İYİSİ ERCİYESSPOR PRANGADAN KURTULDU
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır