menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

YED-İ EMİN

Cemil Görücü
Cemil Görücü
22 Ekim 2020, Perşembe
 
İSLAM Hukukunda ihtilaflı iki kişi arasında mesele çözülene kadar, ihtilaf konusu olan mal veya eşya güvenilir bir yere teslim edilir. Osmanlı devrinde bu yere Arapça “yed” ve “emin” kelimelerinden oluşmuş bir terkiple “yed-i emin” denilirdi. Yani “emanet edilebilecek derecede emin bir yer, emin bir el” anlamında bir ifade.
Bu zamanda yed-i eminlerde bulunan araçlar ise Devlete,millete,Topluma,iş hayatına zarar.Kimse de bir çözüm önermiyor. Nasıl geldiyse öyle gitsin isteniyor.
Devlet bu konuyu derhal ele almalı ve HUKUK DEVLETİ vasfı ile en kısa zamanda çözmeli.
Vatandaşının sorununu, borcunu daha hızlı çözemeyen bir yönetimin hantallığı her tarafa sirayet eder.
Sadece Yed-i eminlerde araçlar çürüyor diye eleştiren olmayacağız . Kendimizce doğru önerilerimizi sunacağız. Buradan hareketle belki daha doğru sonucu yetkililer kendileri farklı şekilde bulabilir.
Fakat, derhal bu iş çözülmelidir.
Devlet gücünü çözerek göstermeli. Millet kısa zamanda uygulamadan kaynaklı zararını azaltmalıdır.
Kişi veya şirket kötü giden işinden, alamadığı, tahsil edemediği alacağından dolayı kendi borcunu ödeyemediyse. Bu borcu ödeyecek imkanı bulmak için çırpınıyor fakat, elindeki mala el konuyorsa çalışarak ödeyebilme imkanı elinden alınıyorsa. Bu işlemi çok kısa zamanda hayırlı,karlı sonuca ulaştıracak çözüm bulmak Devletin asli görevidir.
Böyle gelmiş böyle gidemez.
Ne yapmalı?
Eğer ben borçluysam. Ödeme imkanım yoksa ödemek için elimdeki araçlar ile çalışarak kazanmak ve ödemek istiyorsam. Fakat elimdeki araç da devletin hukuk yöntemi ile elimden alındıysa. Bu aracın çürütülmesi, borca mahsup edilmeden bekletilmesi. Borcuma borç eklemekten, derdime dert eklemekten öte gitmez.
Eğer devlet aracıma el koyduysa.
1- El koyduğu aracı yakınıma, tanıdığıma, Pazarda değerinden satma konusunda yetkiyi birinci derecede araç sahibine vermeli. Bu işlem için 15-30 gün süre biçmeli satış işlemini değerinden yaparak tahsil işlemini devlet icra koyanlara ödenmek üzere almalıdır. İcra daireleri yapıyor denebilir. İcra daireleri değerinden yapmıyor. Yed-i emin de uzun süre çürümeye terk ediyor. Yapmada Yed-i emin kirası ve birinci derece Devlete olan borca kesiyor ve o da yaraya merhem olmuyor.Uzun sürüyor.
2- Devlet icra yolu ile aracı durdurarak, yakalama var diyor. Araçta hasta, çocuk, sakat, Dede, Nene demeden orada indiriyor ve aracı alıyor. Alacaklıya gösterdiğin değer ile aracı yakalayabilirsin ama. Araç sahibi de senin vatandaşın.Bu kişiye değer vererek . Çekici ile çektirmektense yanına bir kişi verilerek Aracın içindekiler psikolojik zarar görmeden ulaşacakları yere ulaştırılarak ilgili aracı alıp yed-i emine götürebilir. Böylece vatandaşını incitmemiş, psikolojisini bozmamış, değer vermiş olursun. Neticede yakaladığın vatandaş da iş yaptığı için bu duruma düşmüş bir mükellef.
3- Yakalanan araçta birkaç haciz varsa. Öncelik devletin alacağı olduğu için Devlet işi yavaş yapıyor ve borçlu daha da çok zarar görüyor. Alacaklılar ile yapılacak bir görüşme ile kısa bir zamanda tüm muhataplar bir araya getirilerek Aracın değerinden alınması, alan kişinin icra alacağı olanlara nasıl pay edeceği tutanak hale getirilerek hemen orada zarar minimize edilerek satış yapılabilir. Bu işlemi Uzlaştırmacılar hızlı ve uygun bir şekilde yapabilirler. Yeter ki yetki verilsin.
4- Kısaca yed-i emine giden bir aracın 7-17-27 günde değerinden satılarak hem alacaklıların hem de borçlunun faydasına bir sonuç alınabilir. Burada eğer borçlu aracını kendi alacak ise Alacaklılara tüm borçları ödeme şartı getirilebilinir. Yok alacaklıların tüm borcunu ödeyemiyorsa ,Borçlunun aracını kendisinin almasına müsaade edilmeden En yüksek değerden satılarak borçlulara dağıtılması yolu seçilebilir.
Bunlar âcizane bir vatandaş olarak bizim tavsiye ve önerilerimiz.
Hukukçularımız, Muhasebeciler, Yetkililer daha kısa ve doğru çözümler önerebilir.
Nasıl mimari konularda yarışmalar yapılıyorsa. yed-i emin, icra satışları en hızlı nasıl yapılmalı diye bir yarışma düzenleyelim, en kısa zamanda mutlaka güzel çözümler öneren hukukçu,vatandaş ve yetkililer olacaktır.
Doğrusu hızlı ve değerinden yapılması. Tarafların mağdur edilmeden, Devlet zarar görmeden, Alacaklı beklemeden, Borçlu değerini düşürtmeden bir sonuca varmak.
Borç yiğidin kamçısı olsa da . Bu kamçı her darbede yiğidin işine sekte vurmamalı.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Çanakkale Ruhu 40 yıllık dostluk ÜVEYS EL-KARANİ ve KEMAL AKIL MUHAMED EMİN SARAÇ HOCA PALANCIOĞLU ve CENNET BİR BALIK HİKAYESİ MÜMİN UYARMALI MI? BAĞIMLILARA BAĞIMLIYIZ ADINI DAĞLARA YAZDIM ŞEHİDİM Siyasetçi kimdir! ANA DOLU HAKKANİYET BİR BELEDİYE BAŞKANI VARMIŞ RUS GAZETECİ’NİN SORUSU.! BU GÜN NE YAPTIN ! ÖYLE DER! DAYANAN ADAM! DEDİ Kİ! VAH, VAH. AFFEDEBİLMEK ASGARİ ÜCRET mi ? İNSANİ ÜCRET mi? BABA GÜÇ DEMEK DEPREM MEYDANI ANACIM! ÇERKES KALPAĞI YED-İ EMİN TARİHE NOT DÜŞMEK.. GÖR DEMEDEN... KOMŞU KOMŞU HUU!... KARŞILAŞMA ANI.... KÖY DOLMUŞU... SON NEFES! ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI UYARMIŞTIM! SABOTAJ OLASILIĞI VAR TÜRKİYE BÜYÜK DEVLET EŞ DOST PRENSİBİ LİYAKATLI OLMAK... Köyümün Yağmurları.... BESLE KARGAYI, OYSUN GÖZÜNÜ... SAĞLIK İÇİN SABIR... AHESTE AHESTE SİYASET ISINIYOR FELAKETLER FELAKETLER AK Parti’de İlk Kongre... AK Parti’de İlk Kongre... VİRA BİSMİLLAH.
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır