menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

UZUNYAYLA’YA ŞEHİT MAKBERİ

Cemil Görücü
Cemil Görücü
08 Mart 2021, Pazartesi

“Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın

Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın.” .

Şair, Mehmet Akif ne güzel söylemiş.

Cumartesi günü Pınarbaşı-Uzunyayla UZUNPINAR köyünde Şehit cenazesi vardı.

Ailesi İzmir de yaşamasına rağmen, “Şehit olursam, Beni Babamın yanına defnedin” diye vasiyet etmiş.

33 yaşında Şehit Tolga DEMİRCİ gencimizi, Peygamber efendimize komşu olarak uğurladık. Uzunpınar köyü Allahu âlem hiç bu kadar kalabalık görmemiştir.

Uzunyayla da rakım 2000 metreyi bulur. Geniş bir havza dır, Vadiler ile yarılmış engebeli, tabanı tortul katmanlar ile kaplı geniş bir bölgedir.

Yıllık ortalama sıcaklığı 7-8 derece olan Uzunyayla. Ay yüzeyine benzer yapısı ve En uzağa kadar baksan ağaç dahi göremeyeceğin kadar uçsuz bucaksız bir alandan oluşur.

İnsan bu bölgede neden yaşar ki?. Verimli olmayan topraklar, Kayalık, taşlık vadiler, Ağaç dahi büyümeyen yaylalar.

Şehit Tolga Demirci böyle bir bölgede yaşayan bir Babanın evladıdır.

Babası, fırtınanın, boranın olduğu bir kış günü, yakın köye giderken, Ayazdan donarak vefat etmişti.

Yokluğun, sıkıntılı yaşamının geçtiği, babasının yanına “el- hükmü lillah “ diyerek.   Defnedilmek istediğini vasiyet etmiştir.

Vatan, Bayrak aşkına, Uzunyayla dan çıkarak, memleketin diğer ucunda şahadet şerbeti içen vefakâr Şehidimizin cenazesinde, Annesinin toprağı avucuna alarak ANADOLU şefkati ile bakışı hepimizi ağlattı.

Şüheda listesine yazılan Tolga kardeşimiz Peygamber efendimize komşu oldu.

Uzunyayla Çerkes kökenli Vatandaşların yaşadığı bir bölgedir. Kut’ül Amare de, Sarıkamış da, Kurtuluş Savaşında, Cihan harbinde, Çanakkale de, Kore de çok şehit vermiş aileler vardır.

 Şehit olarak, köyüne dönemeyenlerin, Köyde erkek kalmadığı için, Kadınların muhtar olduğu dönemler olmuştur.

Anadolu nun bağrında yer bulan Çerkesler.  Vatanın, Bayrağın, Toprağın kıymetini çok iyi bilereke can vermiş, asla vatana, devlete karşı çıkmamıştır. Bu Yüce Vatanın Şüheda listesinde her zaman yer almışlardır.

Kalben şehit olmayı temenni etmek, gönülden arzu etmek, böyle şerefli bir rütbe sahibi olabilmek, ona ulaşabilmek güzeldir.

Uzunyayla köylerinden, Devlet protokolünden, Derneklerden, Uzak, yakın her kesimden Şehidimizin cenazesi için akın akın gelmeleri, bu sıkıntılı zamanda çok önemli, çok anlamlı olmuştur.

Mevla’m attıkları adım kadar sevap versin.

Şehidimizin Ailesine, Sevenlerine sabır versin.

ALLAH BİRLİĞİMİZİ, BERABERLİĞİMİZİ DAİM ETSİN.  

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Annemin Bilgeliği KAFİR DİYEN DİL ! KONUŞMAK LAZIM! Çanakkale Ruhu 40 yıllık dostluk ÜVEYS EL-KARANİ ve KEMAL AKIL MUHAMED EMİN SARAÇ HOCA PALANCIOĞLU ve CENNET BİR BALIK HİKAYESİ MÜMİN UYARMALI MI? BAĞIMLILARA BAĞIMLIYIZ ADINI DAĞLARA YAZDIM ŞEHİDİM Siyasetçi kimdir! ANA DOLU HAKKANİYET BİR BELEDİYE BAŞKANI VARMIŞ RUS GAZETECİ’NİN SORUSU.! BU GÜN NE YAPTIN ! ÖYLE DER! DAYANAN ADAM! DEDİ Kİ! VAH, VAH. AFFEDEBİLMEK ASGARİ ÜCRET mi ? İNSANİ ÜCRET mi? BABA GÜÇ DEMEK DEPREM MEYDANI ANACIM! ÇERKES KALPAĞI YED-İ EMİN TARİHE NOT DÜŞMEK.. GÖR DEMEDEN... KOMŞU KOMŞU HUU!... KARŞILAŞMA ANI.... KÖY DOLMUŞU... SON NEFES! ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI UYARMIŞTIM! SABOTAJ OLASILIĞI VAR TÜRKİYE BÜYÜK DEVLET EŞ DOST PRENSİBİ LİYAKATLI OLMAK... Köyümün Yağmurları.... BESLE KARGAYI, OYSUN GÖZÜNÜ... SAĞLIK İÇİN SABIR... AHESTE AHESTE SİYASET ISINIYOR FELAKETLER FELAKETLER AK Parti’de İlk Kongre... AK Parti’de İlk Kongre... VİRA BİSMİLLAH.
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır