menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ÜVEYS EL-KARANİ ve KEMAL AKIL

Cemil Görücü
Cemil Görücü
02 Mart 2021, Salı

“Yemenden bana Allah aşkının kokusu geliyor",

“Kıyamet gününde yetmiş bin melaike halk olunacak, Üveys onların arasında cennete girecek, hiç kimse onu bilmeyecek.

“Zira dünyada mahfi ibadet ettiği ve kendisini halktan gizlediği ahrette onu kimse bilmeyecektir”

Hz Ömer: "Ya Üveys peygamberler ulusu sana selam kıldı, ümmetime dua ve şefaat kılsın”, Hz. Resul size vasiyet etti ve mübarek murakka'ını gönderdi, alıp giysin, ümmetime dua etsin diye vasiyetleri var"

Hz Ömer ve Hz. Ali Üveys'in dostluğunu ve sevgisini gördüler.

Hz Habibullah'a biz aşk ve muhabbet ile dostluk edemedik.

Zira “Uhud harbinde kâfirler, Efendimizin dişini kırdılar diye, Üveys ağzındaki dişlerin hepsini sökmüştü”.

Yukarıdaki ifadeler Feridüddin-i Attar’ın, tezkiret-ul evliya isimli eserinin, Hazreti şeyh Üveysi karni başlığı altında yer alan yazıdan alınmıştır.

                1970’li yılların ortalarıydı, bu dönem, Abim (Ahmet Görücü)’nün her zaman olduğu gibi, eline geçen kitapları hemen okumayı sevdiği bir dönemdi.

Bu dönemi “Nasla siyerin, fıkıhla kelamın, teoriyle pratiğin 7/24 konu olduğu Home Medrese eğitiminin, aklın rehberliğinde düşünce yapımızı ve yaşam tarzımızı olgunlaştırdığı yıllardı.” Diye tanımlar.

Yukarıda ismi belirtilen kitaptan Veysel Karani’nin hayat hikayesindeki, “müşrikler Efendimizin dişlerini kırdılar, o zaman benimde dişlerimin olmasının bir anlamı kalmadı”, düşüncesiyle dişlerini söken Üveysin bu tavrı , Ahmet abim de çok büyük bir etki yaratmıştı.

Elindeki kitap ile birlikte, Kemal Görücü Hoca Efendinin yanına giderek, olayı anlattı.

Kıssayı ilgili bölümden okumasını istedi. Ahmet abim okudu.

Kemal efendi; Büyük bir ciddiyetle dinledi. Okuma bitince, insana güven ve huzur veren gülümsemesiyle birlikte konuşmaya başladı.

--- Üveysin bu davranışı doğru değildir, dedi.

Ahmet abim, yoruma şaşırmıştı, anlamaya çalışıyordu ki, Kemal efendi konuşmaya devam etti.

--- O gün, Efendimizin dişlerini şehit ettiler diye, dişlerini söktüğüne göre, Efendimiz Uhud savaşından yedi yıl sonra vefat etti.

--- “O zaman Efendimizin yaşamadığı Dünyada benim yaşamam doğru değildir diyerek, kendi yaşamına son vermesi mi gerekir”, değerlendirmesinde bulundu.

  İlahi kelama mutlak inanan, bunu hayatının her döneminde yaşam felsefesi yapan Kemal Efendi, aklı hiçbir zaman göz ardı etmeden ve aklını kiraya vermeden , Asırlardır sorunumuz olan ve Akif’in ifadesiyle “Doğrudan doğruya Kuran dan alıp ilhamı, Asrın idrakine söyletmeliyiz İslamı” tespitinde olduğu gibi, islamı akılla anlamak yerine erenlerin kıssalarından anlamaya çalıştığımız için, Sakarya türküsündeki gibi yüzüstü sürünmeye devam ettiğimizi vurgulamış gibiydi.

Öyle anlaşılıyor ki bizim KEMAL akıllara hala çok ama çok ihtiyacımız var.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KENDİ MUHASEBEMİZİ YAPABİLİYOR MUYUZ? KAYMEK NE DEMEK ? Çerkez asıllı ünlü İslam alimi Cevdet Said Dr MEMDUH BÜYÜKKILIÇ-2021 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ’NDE BİR PROFESÖR ERCİYES ÜNİVERSİTESİ’NDE BİR PROFESÖR MİLLİ EĞİTİM BAKANI ve FIRÇASI! Annemin Bilgeliği KAFİR DİYEN DİL ! KONUŞMAK LAZIM! Çanakkale Ruhu 40 yıllık dostluk GÖREV İSTENMEZ, VERİLİR Mİ? ÜVEYS EL-KARANİ ve KEMAL AKIL MUHAMED EMİN SARAÇ HOCA PALANCIOĞLU ve CENNET BİR BALIK HİKAYESİ MÜMİN UYARMALI MI? BAĞIMLILARA BAĞIMLIYIZ ADINI DAĞLARA YAZDIM ŞEHİDİM Siyasetçi kimdir! ANA DOLU HAKKANİYET BİR BELEDİYE BAŞKANI VARMIŞ RUS GAZETECİ’NİN SORUSU.! BU GÜN NE YAPTIN ! ÖYLE DER! DAYANAN ADAM! DEDİ Kİ! VAH, VAH. AFFEDEBİLMEK ASGARİ ÜCRET mi ? İNSANİ ÜCRET mi? BABA GÜÇ DEMEK DEPREM MEYDANI KAYSERİ İÇİN NE İSTEDİM ANACIM! YED-İ EMİN TARİHE NOT DÜŞMEK.. GÖR DEMEDEN... KOMŞU KOMŞU HUU!... KARŞILAŞMA ANI.... KÖY DOLMUŞU... SON NEFES! ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI UYARMIŞTIM! SABOTAJ OLASILIĞI VAR BİR ÇERKES GENCİNİN YAKARIŞI... TÜRKİYE BÜYÜK DEVLET EŞ DOST PRENSİBİ LİYAKATLI OLMAK... Köyümün Yağmurları.... BESLE KARGAYI, OYSUN GÖZÜNÜ... SAĞLIK İÇİN SABIR... AHESTE AHESTE SİYASET ISINIYOR FELAKETLER FELAKETLER AK Parti’de İlk Kongre... AK Parti’de İlk Kongre... VİRA BİSMİLLAH.
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır