menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

HAKKANİYET

Cemil Görücü
Cemil Görücü
06 Ocak 2021, Çarşamba

1967-68 yılları. Sivas ,Kangal İlçesine bağlı Çamurlu köyünde  Kafkas atı yetiştiriciliği yapan, Buhune Kazım iki tane At satmış.

Alıcı, başka köyden Atlarını teslim almak için çamurlu köyüne gelmiş.

Buhune Kazım Urgan kullanarak At yakalama konusunda mahir bir kişi..

İlk Atı , tam isabet ile Boynuna attığı urgan ile yakalayarak Alıcıya teslim etmiş ,  Alıcı da teslim aldığı  Atın ayaklarını çapraz bağ ile bağlayarak çayıra salmış.

Buhune Kazım , İkinci Atı yakalamak için hamle yapmış  ,atılan urgandan ürkerek sıçrayan at , ters düşmüş ve ayağı kırılmış.

Alıcı, itiraz ederek ayağını kırdığın atı almam demişse de , Buhune Kazım, “Daha önceden belirlediğimiz atlar bunlar olduğu için yakaladım, sana teslim ettim” demiş.

Anlaşmazlık çözüm bulamayınca. Köyün değerli Din adamı Kemal Efendi ye gitmişler ve durumu anlatmışlar.

Buhune Kazım ; “iki Ata, baktı ve aldı”. Ben teslim ederken Bir Atın ayağı kırıldı. Bana iki Atın da parasını vermesi gerekir demiş.

 Alıcı ; “Önceden belirlediğimiz iki Atın” ,Birincisini  teslim aldım ama ikinci Atı bana teslim etmeden  ayağını kırdı, onun için ikinci Atın bedelini ödemek istemiyorum demiş.

Kemal Efendi her iki tarafı dinledikten sonra.

  • Kazım , Sen Atı sattın ama Atı yakalayarak alıcıya teslim edene kadar At senin sayılır. Alıcı ayağı kırılan Atın bedelini ödemek zorunda değil demiş.
  • Alıcıya dönerek; Sen de Atları önceden tesbit ettin , beğendin , aldın. Fakat teslim almadan bir kaza oldu ve Atın ayağı kırıldı ve sana  bir At sağlam teslim edilemedi. Sorumluluk sana ait değilse de İnsani açıdan mağdur olan satıcıya bir şey vermek uygun olur demiş.

Alıcı derhal elini cebine atmış ve bir miktar parayı  Buhune Kazım’a vermiş.

Hukuk dilinde bu uygulamaya. HAKKANİYET denir.( Takdir yetkisini somut olayın özelliklerine uygun olarak ve adalet ilkelerini gözeterek kullanmasını ifade etmektedir.)

Her iki taraf da bu karardan dolayı mutlu ve memnun kaldılar.Allah Kemal Efendiden ve onu dinleyerek sulh olanlardan razı olsun.

Mesela; Fakir bir adamın oğlu deli ise, komşuya verdiği zarardan dolayı  Baba sorumlu değildir.

Zengin bir adamın oğlu deli ise komşuya verdiği zararı ödeme konusunda HAKKANİYET  gereği ödemek zorunda kalması gibi. Haklısın ama sorumlusun.

Bir örnek daha vermek gerekirse.

Elektrik direklerinde “Yüksek Gerilim” yazan tabelalar vardır.

Fakirin İneği direğe sürtünürken  Elektrik akımına kapılarak öldüyse.

Elektrik firmasının Fakirin mağduriyetini ödemesi vicdanen uygun olacaktır. “Kusursuz sorumluluk “  Kusuru yok ama sorumluluk hissetmesi gibi.

Bir örnek daha verelim. Mercedes araç ile bir kişi yolda giderken , yola çıkmaması gereken At ile giden bir kişiye çarparak  Atı öldürdüyse.Kişinin geçim kaynağı olan Atın bedelini ödemesi , mağduriyetini gidermesi uygun olur. Hakkaniyet olur.

 Hatasız, Dertsiz kul olmaz.

Salih kul olmayı mevlam nasip etsin.

Selametle.

Not: “Buhune”: Çerkeslerde  Bir sülale ismidir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Annemin Bilgeliği KAFİR DİYEN DİL ! KONUŞMAK LAZIM! Çanakkale Ruhu 40 yıllık dostluk ÜVEYS EL-KARANİ ve KEMAL AKIL MUHAMED EMİN SARAÇ HOCA PALANCIOĞLU ve CENNET BİR BALIK HİKAYESİ MÜMİN UYARMALI MI? BAĞIMLILARA BAĞIMLIYIZ ADINI DAĞLARA YAZDIM ŞEHİDİM Siyasetçi kimdir! ANA DOLU HAKKANİYET BİR BELEDİYE BAŞKANI VARMIŞ RUS GAZETECİ’NİN SORUSU.! BU GÜN NE YAPTIN ! ÖYLE DER! DAYANAN ADAM! DEDİ Kİ! VAH, VAH. AFFEDEBİLMEK ASGARİ ÜCRET mi ? İNSANİ ÜCRET mi? BABA GÜÇ DEMEK DEPREM MEYDANI ANACIM! ÇERKES KALPAĞI YED-İ EMİN TARİHE NOT DÜŞMEK.. GÖR DEMEDEN... KOMŞU KOMŞU HUU!... KARŞILAŞMA ANI.... KÖY DOLMUŞU... SON NEFES! ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI UYARMIŞTIM! SABOTAJ OLASILIĞI VAR TÜRKİYE BÜYÜK DEVLET EŞ DOST PRENSİBİ LİYAKATLI OLMAK... Köyümün Yağmurları.... BESLE KARGAYI, OYSUN GÖZÜNÜ... SAĞLIK İÇİN SABIR... AHESTE AHESTE SİYASET ISINIYOR FELAKETLER FELAKETLER AK Parti’de İlk Kongre... AK Parti’de İlk Kongre... VİRA BİSMİLLAH.
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır