menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

EŞ DOST PRENSİBİ

Cemil Görücü
Cemil Görücü
01 Ekim 2020, Perşembe
Kurum veya hiyerarşilerde orta ve üst düzeylerde neden çoğu zaman LİYAKATLI OLMAYAN düşük insanları görürüz.
“Her çalışan, liyakatının yeterli olduğu yere kadar yükselir”.
Çalışanlar hiyerarşik yapı gereği başarılı oldukça belli bir noktaya kadar yükselebilirler.
Başarı sağladıkça terfi alırlar.
Bu şekilde Başarısız oldukları yere kadar yükselirler.
O noktadan sonra terfi alamadıkları için. O makamda kalırlar ve o makam düşük yetkinlikteki insan tarafından işgal edilmiş olur.
Bu durum Kamuda özel sektöre göre daha kötüdür.
Kamu kesiminde hem terfi hem de görevden alma süreçleri çok uzundur.
Bu yükselmeler liyakate bakılarak yetkinlik bazlı olmadığı için .Hemşerilik, Cemaatcilik, Siyasi görüş bazlı olmaktadır.
Hükümetler değişse de bu uygulama pek değişikliğe uğramıyor.
Bir dönem “Neden hep siyasi yandaşlarınızı işe aldınız” sorusuna.” Ne yani karşı partileri mi alacaktım” şeklinde cevap veren Bakanlar olmuştur.
Parti içi kadrolaşmada başarı .Yetkinlik, Liyakat gibi kavramlar yerine şahsi yakınlığın ve rekabetin temel alınması ürkütücü bir gelişmedir.
Böylece Dalkavukların çoğalması ve yüz bulmalarına sebebiyet verilmekte. 
Bu durum  ve uygulama da Müslüman kimliği ile çelişmektedir.
Ne zaman Eş ,Dost Prensibi etkinliğini yitirir, o zaman liyakat öne çıkar.
Nice Liyakatlı fakat anlı anlayışta olmayan kişiler var.Memleketin faydasına olan Liyakatlı ve Memleketini seveni seçmektir.
Biliyoruz ki ,Bir Büyükşehir Belediyesinde soyadları aynı olan o kadar çok personel var ve bunların çoğunun Ya Babaları,ya da Anneleri emekli olurken evlatlarına makam verebilmiş.
Eğer imtihan ile kazanılmış ise kimse bir şey diyemez. O makama yakını vasıtası ile getirildi ise.Halkın hakkının olduğu bu makamlar kimseye yar olmaz.
Mümin olarak uyarı yapmak zorundayız. Kırmadan,dökmeden,incitmeden.
Allah korusun Müslüman kimliğini Suudilerin İstanbul konsolosluğundaki Kaşıkcı cinayeti ile kirlettiği gibi. Bizden olsun, Bizim olsun, Nasıl olursa olsun diye doldurma hakkımız yok.
Allah kalbi görür. Ne güzel sözler , ne siyah arabalar, Ne takım elbiseler . Hiçbiri gerçek kimliği ifade etmez. Gerçek kalptedir , onu da mevlam görüyor zaten.
Allah güzel işlerde liyakatlı kişiler görmeyi. Devletimize faydalı insanlar yetiştirmeyi nasip etsin.
Sadece ,Eş dost prensip haline gelmesin.
En doğrusunu Allah bilir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SİYASET DE SAMİMİYET KENDİ MUHASEBEMİZİ YAPABİLİYOR MUYUZ? KAYMEK NE DEMEK ? Çerkez asıllı ünlü İslam alimi Cevdet Said Dr MEMDUH BÜYÜKKILIÇ-2021 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ’NDE BİR PROFESÖR ERCİYES ÜNİVERSİTESİ’NDE BİR PROFESÖR MİLLİ EĞİTİM BAKANI ve FIRÇASI! KAFİR DİYEN DİL ! KONUŞMAK LAZIM! Çanakkale Ruhu 40 yıllık dostluk ÜVEYS EL-KARANİ ve KEMAL AKIL MUHAMED EMİN SARAÇ HOCA PALANCIOĞLU ve CENNET BİR BALIK HİKAYESİ MÜMİN UYARMALI MI? BAĞIMLILARA BAĞIMLIYIZ ADINI DAĞLARA YAZDIM ŞEHİDİM Siyasetçi kimdir! ANA DOLU HAKKANİYET BİR BELEDİYE BAŞKANI VARMIŞ RUS GAZETECİ’NİN SORUSU.! BU GÜN NE YAPTIN ! ÖYLE DER! DAYANAN ADAM! DEDİ Kİ! VAH, VAH. AFFEDEBİLMEK ASGARİ ÜCRET mi ? İNSANİ ÜCRET mi? BABA GÜÇ DEMEK DEPREM MEYDANI KAYSERİ İÇİN NE İSTEDİM ANACIM! ÇERKES KALPAĞI YED-İ EMİN TARİHE NOT DÜŞMEK.. GÖR DEMEDEN... KOMŞU KOMŞU HUU!... KARŞILAŞMA ANI.... KÖY DOLMUŞU... SON NEFES! ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI UYARMIŞTIM! SABOTAJ OLASILIĞI VAR BİR ÇERKES GENCİNİN YAKARIŞI... TÜRKİYE BÜYÜK DEVLET EŞ DOST PRENSİBİ LİYAKATLI OLMAK... Köyümün Yağmurları.... BESLE KARGAYI, OYSUN GÖZÜNÜ... SAĞLIK İÇİN SABIR... AHESTE AHESTE SİYASET ISINIYOR FELAKETLER FELAKETLER AK Parti’de İlk Kongre... AK Parti’de İlk Kongre... VİRA BİSMİLLAH.
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır