menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ÇERKES FİLMİ VE TRT

Cemil Görücü
Cemil Görücü
29 Eylül 2020, Salı
YILLARDIR Çerkes kökenli Türk vatandaşları Çerkes dilinin unutulmaması için TRT den Çerkesce TV kanalı olmasını arzuladıklarını söylüyor ve dile getiriyor.
26 Eylül de TRT2 de yayınlanan Çerkesce çekilmiş Türkçe alt yazılı film bu isteklerin bir küçük uygulaması gibi oldu.
Çerkes toplumu bu filmin izlenme sayısında büyük katkı sağladı.
Deep Rivers (Derin Nehirler) isimli Filim. Günümüzde yaygın olan kurgu filimlerin aksine. Doğal (Natüralist) bir filim olma özelliği taşıyor.
Filmin çekildiği çevre ,filimdeki olaylar ve insanlar doğal halleri ile gerçekçi (realist) bir şekilde ele alınmış ve işlenmiş.
Doğallığı yansıtması açısından filim çok başarılı bir filim olmuştur. Uluslararası ödül almış olması da bu sebepledir.
Çerkesce konuşulan bir filmin uluslararası bir üne kavuşup ödüller almış olması ,Dünya çapında Çerkes halkının tanınırlığını sağlaması bakımından önemli bir başarıdır.
Filme yansıtılmayan diğer arka plan ise, bu ailenin başka köyden kan davası nedeni ile bu köye göç etmek zorunda kalmış olması. Bu şekilde başka köylere yerleşen aileler daima bu tür haksızlıklar ile karşılaştılar. Benzer durumları yaşayan haksızlığa maruz kalan köylerimiz olmuştur.
Olay yüzyıl öncesinde yaşanmış olsa bile ,çalışıp kazanmaktan başka gayesi olmayan aynı köydeki komşularına düşmanca davranışlar ve yapılan kötülükler üzücü. Fakat maalesef gerçek durum bu.
Türkiye de Çerkes köylerinde de benzer haksızlıklar yaşandı. Çekememezlik ve kıskançlık.
Ben ilk defa TRT de çerkesce konuşulan bir filim izlemenin heyecanını yaşadım.
Bu filmin TRT2 de yayınlanmış olmasının verdiği duygu ise daha farklı oldu. Türkiye Cumhuriyetinin kültürel zenginliğinin bir yansıması oldu.
Elimizde buna benzer filimler,zengin arşiv, kültürel çalışma kayıtları olduğu taktirde TRT nin Çerkes toplumunun arzuladığı yayınları yapacağı ve hızlandıracağı inancındayım.
Çerkes toplumunun güzel gelenek,görenek ve temiz yaşamı var.
“Geleneklerini ve göreneklerini kaybeten toplumlarda suç oranı artar”.
Bu sebepledir ki Çerkes toplumunun zengin kültürel yapısına sahip çıkmak memlekete fayda getirir.
Gençlerin dillerini unutmaması adına STK lar tarafından yapılan etkinlikler ,İki Üniversite de Çerkes dili bölümlerinin açılması,Gelenek ve göreneklerimizin ürünü olan kermes ve festivallere destek verilmesi .Başta Belediyelerimiz olmak üzere, Devletimizin kültürel hassasiyetini gösterir.
Bu tür Güzel işleri takdir edeceğiz. İnşallah devamı gelir. Bu devamlılık biraz da kendi kültürümüze sahip çıkmak. Birlik beraberliğimize bağlı kalmaya bağlıdır.
Hergün dünya yeniden kuruluyor. Bizim bu hıza ayak uydurmamız gerekiyor.
Selametle...

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
MİLLİ EĞİTİM BAKANI ve FIRÇASI! KAFİR DİYEN DİL ! KONUŞMAK LAZIM! Çanakkale Ruhu 40 yıllık dostluk ÜVEYS EL-KARANİ ve KEMAL AKIL MUHAMED EMİN SARAÇ HOCA PALANCIOĞLU ve CENNET BİR BALIK HİKAYESİ MÜMİN UYARMALI MI? BAĞIMLILARA BAĞIMLIYIZ ADINI DAĞLARA YAZDIM ŞEHİDİM Siyasetçi kimdir! ANA DOLU HAKKANİYET BİR BELEDİYE BAŞKANI VARMIŞ RUS GAZETECİ’NİN SORUSU.! BU GÜN NE YAPTIN ! ÖYLE DER! DAYANAN ADAM! DEDİ Kİ! VAH, VAH. AFFEDEBİLMEK ASGARİ ÜCRET mi ? İNSANİ ÜCRET mi? BABA GÜÇ DEMEK DEPREM MEYDANI ANACIM! ÇERKES KALPAĞI YED-İ EMİN TARİHE NOT DÜŞMEK.. GÖR DEMEDEN... KOMŞU KOMŞU HUU!... KARŞILAŞMA ANI.... KÖY DOLMUŞU... SON NEFES! ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI UYARMIŞTIM! SABOTAJ OLASILIĞI VAR BİR ÇERKES GENCİNİN YAKARIŞI... TÜRKİYE BÜYÜK DEVLET EŞ DOST PRENSİBİ LİYAKATLI OLMAK... Köyümün Yağmurları.... BESLE KARGAYI, OYSUN GÖZÜNÜ... SAĞLIK İÇİN SABIR... AHESTE AHESTE SİYASET ISINIYOR FELAKETLER FELAKETLER AK Parti’de İlk Kongre... AK Parti’de İlk Kongre... VİRA BİSMİLLAH.
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır