menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Çanakkale Ruhu

Cemil Görücü
Cemil Görücü
24 Mart 2021, Çarşamba

Ben şimdi Çanakkale Savaşı için ne diyeyim !, ne anlatayım.

Söz üstadı ve milli şairimiz İstiklal Marşımızın yazarı merhum Mehmet Akif Ersoy’un bile Çanakkale Kahramanları için ”Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın” dedikten sonra, tarihe bile sığdırılamayan. Bu destansı, Çanakkale savaşını anlatmak için yeterli kelime bulabileceğimi sanmıyorum.

Fert olarak insanların hayatlarında bazı olaylar onun hayatının önemli dönüm noktalarından biri olmaktadır.

Böyle bir durum Aileler, Uluslar, Devletler içinde geçerlidir.

Çanakkale Savaşı , Bizim Ulusumuz ve Devletimiz için bir dönüm noktası olduğu kadar, Dünya tarihi için öneli bir olay olarak tarihteki şerefli yerini almıştır.

Çanakkale Savaşı Komutanlarında, Mustafa Kemal başta olmak üzere tüm komutanlar ve Mehmetçikler üzerlerine düşen görevi insanüstü bir gayret ve fedakârlıklarla yerine getirerek bu cennet vatanı ezelden beridir hür yaşayan milletimize bıraktılar.

Kahramanlarımıza rabbimden ,rahmet diliyorum.

Bize bir vatan armağan etmekle kalmadılar, bize bir milletin ayakta kalması için en kötü şartlarda dahi nasıl mücadele edilmesi gerektiği şuurunu da bıraktılar.

Bizlerde , Büyüklerimizden bize intikal eden bu vatan sevgisi ile yetiştirildik.

Merhum Kemal Efendi, otuzlu yaşlarından itibaren bazı sağlık sorunları ile birlikte hayatını sürdürmüştür.

Hipertansiyon ve daha sonra prostat rahatsızlığı yaşamıştır. Bu nedenle ilaçlarını düzenli kullanması   ve tansiyon için bol su içmesi gerekiyordu.

Bunun yanında sık sık ihtiyaç giderip, abdestini tazelemesi gerekiyordu.

Ali abim Çanakkale ili Ezine İlçesinde subay olarak görevli bulunuyordu. Kemal Efendi onun yanına ziyarete gitmişti.

Kemal Efendi, çocukluğumuzda bizleri sanki kendisi bir Çanakkale gazisiymiş  gibi, Conk Bayırı, Gelibolu, Nusret Mayın Gemisi, Seddülbahir, Anafartalar, Arıburnu, Seyit Ali ve Anzaklar gibi bilmediğimiz bir çok isimlerle Çanakkale savaşını anlatmıştı.

Çanakkale ziyaretinde, Kemal Efendi Ali abim ile birlikte sabahtan akşama kadar, Çanakkale Savaşının cereyan ettiği, Gelibolu yarımadasını arabaları olmadan kısmen dolmuşa binerek kısmen yaya olarak gezmişlerdi.

Kemal Efendi her mevkide olayları değerlendirmiş ve şehitlerimize dualar etmişti.

Ziyaret esnasında Ali abimin dikkatini çeken Kemal efendinin bir davranışı üzerine,

“Baba sen sık sık ihtiyaç giderir abdest tazelerdin”, bugün gezi boyunca hiç abdest almadın diye sormuş.

Kemal Efendinin verdiği cevap aynı zamanda bir tarih dersi niteliğindeydi.

 -Evet, “ziyaret süresi içerisinde elbette abdestimi bozma ihtiyacım oldu, ihtiyaç gidermek için nereye varsam, Çanakkale Savaşı esnasında şehit düşen kahramanlarımızın manevi şahsiyetleri aklıma geldi ve onları incitmekten imtina ettiğim için her seferinde ihtiyaç gidermekten vazgeçtim” demiştir.

Her konuda hassasiyet gösteren, Kemal Efendi Şehitlerimize saygı konusunda örnek bir tavır ile adeta onları incitmemek adına sağlığını riske etmiş, dualarını eksik etmemiştir.

Anadolu’nun her evinden, İslam coğrafyasının her yerinden gelen ve Çanakkale de canlarını feda eden şehitlerimizin mekânı cennet olsun.

Allah tüm şehitlerimizin, uğruna canlarını verdikleri davalarına sahip çıkacak inançlı, ihlaslı, vatanını ve milletini seven nesiller yetiştirmeyi bizlere nasip etsin.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Çanakkale Ruhu 40 yıllık dostluk ÜVEYS EL-KARANİ ve KEMAL AKIL MUHAMED EMİN SARAÇ HOCA PALANCIOĞLU ve CENNET BİR BALIK HİKAYESİ MÜMİN UYARMALI MI? BAĞIMLILARA BAĞIMLIYIZ ADINI DAĞLARA YAZDIM ŞEHİDİM Siyasetçi kimdir! ANA DOLU HAKKANİYET BİR BELEDİYE BAŞKANI VARMIŞ RUS GAZETECİ’NİN SORUSU.! BU GÜN NE YAPTIN ! ÖYLE DER! DAYANAN ADAM! DEDİ Kİ! VAH, VAH. AFFEDEBİLMEK ASGARİ ÜCRET mi ? İNSANİ ÜCRET mi? BABA GÜÇ DEMEK DEPREM MEYDANI ANACIM! ÇERKES KALPAĞI YED-İ EMİN TARİHE NOT DÜŞMEK.. GÖR DEMEDEN... KOMŞU KOMŞU HUU!... KARŞILAŞMA ANI.... KÖY DOLMUŞU... SON NEFES! ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI UYARMIŞTIM! SABOTAJ OLASILIĞI VAR TÜRKİYE BÜYÜK DEVLET EŞ DOST PRENSİBİ LİYAKATLI OLMAK... Köyümün Yağmurları.... BESLE KARGAYI, OYSUN GÖZÜNÜ... SAĞLIK İÇİN SABIR... AHESTE AHESTE SİYASET ISINIYOR FELAKETLER FELAKETLER AK Parti’de İlk Kongre... AK Parti’de İlk Kongre... VİRA BİSMİLLAH.
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır