menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

BAĞIMLILARA BAĞIMLIYIZ

Cemil Görücü
Cemil Görücü
26 Ocak 2021, Salı

2004 -2005 yıllarıydı.

Emniyet teşkilatından emekli bir amirin kurmuş olduğu.

Bağımlı olanların tedavisi için uğraştıkları, zaman ayırdıkları, Ailelerin çocuklarını bağımlı oldukları bu illetten kurtarmak için çabaladıkları bir dernek kurmuşlardı.

Benim de Kayseri de temsilci olmam için ricada bulundukları için kıramamıştım.

Bu tarihte Kayseri de kayıtlı sadece 130 bağımlı vardı.

AMATEM ile iletişim halindeydim. Organize Sanayi de bir muayene yeri açılmış fakat ihtiyaç duyulan yatak, ilaç, hastanın ihtiyaç duyacağı malzemelerden hayli eksiğimiz vardı.

Öncelikle bu ihtiyaçlarımızı Belediyelerin desteği ile karşılamak niyeti ile İlçe Başkanlarımızdan birini ziyaret ettim.

“ Bu şehirde bağımlı var” dedirtmeyiz, bırakın uğraşmayın ,ortalığı bulandırmayın diyerek destek vermedi.

Büyükşehir Belediyesine gittim. Başkan sanki anlaşmışlarcasına aynı şekilde “Şehrimizde uyuşturucu, Tiner, Hap kullanan var dedirtmeyiz” diyerek oradan da boş döndüm.

Son olarak moralsiz bir şekilde Sanayi Odası Başkanından telefon ile destek vermelerini istedim.

Yerimizi sordu, tarif ettim. Akşam saat 17:00 gibi uğrayacağını söyledi.

AMATEM merkezinde Doktorumuz ile bekledik ve randevu saatinde de işadamı geldi.

İçeri davet ettik ve “ burada ne olacak?” diye sordu.

Doktor,” Bağımlıların tedavi merkezi “olacağını söyledi, detaylı anlattı.

İşadamı ,birden kalktı ve benim bu tür uyuşturucu kullananlara desteğim olmaz diyerek kaçarcasına gitti.

Hayatımda hiç bu kadar üzülmemiştim.

Bağımlılara yardım etmek istedik. Destek istedik. Her kapı bu gayretlerimize kapalıydı.

Bugün Bağımlılık ile mücadele edebilmek için her kapı açık.

Çünkü Bağımlı sayımız çok arttı.

 2013 yılında en fazla metamfetamin olayının gerçekleştiği 10 il arasında Kayseri, üçüncü sırada yer alıyor. İstanbul ve Ağrı'dan sonra gelen Kayseri'de 13 metamfetamin olayı meydana gelmiş.

İHH İnsani Yardım Vakfı “Madde Bağımlılığı ve Bağımlılıklarla Mücadelede Sivil Toplumun Rolü” adlı iki yıldır üzerinde çalıştığı saha araştırma raporunu açıkladı. 

Tüyler ürperten raporda; Türkiye’de yaklaşık 10 milyon insanın madde ve davranış bağımlısı olduğu belirtildi. 12-17 yaş arası gençlerin tehlikede olduğu ifade edilen raporda, 15 kentte güvenlik sorunu olduğu dile getirildi. Raporda, "Özellikle, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Denizli, Gaziantep, Adana, Edirne, Konya, Kayseri, Samsun, Van, Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi büyük kentlerimiz bu durumdan olumsuz etkilenebilecek yerlerdir" denildi. 

Raporda, "Cinayetlerin %60’ı, saldırıların %40’ı, tecavüzlerin %33’ü alkol ve madde kullanımı olan kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir" diye belirtildi.

 "Türkiye nüfusunun %15,8’i 15-25 yaş grubunda. 12 milyon 971 bin 396 çocuğumuz madde bağımlılığı riskine karşı savunmasız durumda. Türkiye’de yaklaşık 10 milyon insan madde ve davranış bağımlısıdır.

125 bin STK bu konuda duyarsız kalıyor.

Bakanlığın, NARKOLOG projesi kapsamında yapılan ankette, kullanıcıların %67,7’sinin anne-babası ile birlikte yaşadığını, %10’nun anne babasının ayrı olduğunu, %18’sinin ise anne ya da babasının öldüğü belirlenirken, uyuşturucu madde kullananların %44’ünün anne baba arasında şiddet olmadığı, %44,6’sının ise ailesinden şiddet görmediği görülmüş.

Yapılan ankette uyuşturucuya başlama yaşının ortalama 18 olduğu belirlendi.

Kullanıcıların uyuşturucu madde kullanımına başlamadan önce tütün ve alkol kullandığı görüldü.

Uyuşturucu maddeye başlama nedeni olarak katılımcıların %33’ü merak, %23’ü arkadaş ısrarı, %14’ü özenme olduğu belirlendi.

Kullanıcıların %31,4’ü uyuşturucuyu ilk denediği yılda, %22,7’si 5 yıl sonra düzenli olarak kullanmaya başladığı tespit edildi.

Ankette, bağımlıların uyuşturucu maddeyi arkadaş ve arkadaş çevresinden temin ettiği görüldü. Maddenin genel temininin %87’sinin ise sokak satıcılarından yapıldığı belirlendi.

 --- Uyuma Projesi Kapsamında Bin 318 İhbar alınmış. 

 --- Valiliklerdeki Açık Kapı Bürolarına Bugüne Kadar Bin 853 Başvuru Yapılmış. 

 --- Uyuşturucu Maddeye Bağlı Ölümlerde Büyük Düşüş yaşanmaya başlandı.

 --- Uyuşturucu operasyonları kararlılıkla devam ettiriliyor.

Bağımlıların tedavisi için gayret göstermeliyiz.

Bağımlı kişilerin istediği maddeye veya paraya ulaşamadığı zamanlar, etrafına zarar verebileceğini göz ardı etmemeliyiz.

 Onun için Unutmayalım!

“BAĞIMLILARA BAĞIMLIYIZ”

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KENDİ MUHASEBEMİZİ YAPABİLİYOR MUYUZ? KAYMEK NE DEMEK ? Çerkez asıllı ünlü İslam alimi Cevdet Said Dr MEMDUH BÜYÜKKILIÇ-2021 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ’NDE BİR PROFESÖR ERCİYES ÜNİVERSİTESİ’NDE BİR PROFESÖR MİLLİ EĞİTİM BAKANI ve FIRÇASI! KAFİR DİYEN DİL ! KONUŞMAK LAZIM! Çanakkale Ruhu 40 yıllık dostluk ÜVEYS EL-KARANİ ve KEMAL AKIL MUHAMED EMİN SARAÇ HOCA PALANCIOĞLU ve CENNET BİR BALIK HİKAYESİ MÜMİN UYARMALI MI? BAĞIMLILARA BAĞIMLIYIZ ADINI DAĞLARA YAZDIM ŞEHİDİM Siyasetçi kimdir! ANA DOLU HAKKANİYET BİR BELEDİYE BAŞKANI VARMIŞ RUS GAZETECİ’NİN SORUSU.! BU GÜN NE YAPTIN ! ÖYLE DER! DAYANAN ADAM! DEDİ Kİ! VAH, VAH. AFFEDEBİLMEK ASGARİ ÜCRET mi ? İNSANİ ÜCRET mi? BABA GÜÇ DEMEK DEPREM MEYDANI KAYSERİ İÇİN NE İSTEDİM ANACIM! ÇERKES KALPAĞI YED-İ EMİN TARİHE NOT DÜŞMEK.. GÖR DEMEDEN... KOMŞU KOMŞU HUU!... KARŞILAŞMA ANI.... KÖY DOLMUŞU... SON NEFES! ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI UYARMIŞTIM! SABOTAJ OLASILIĞI VAR BİR ÇERKES GENCİNİN YAKARIŞI... TÜRKİYE BÜYÜK DEVLET EŞ DOST PRENSİBİ LİYAKATLI OLMAK... Köyümün Yağmurları.... BESLE KARGAYI, OYSUN GÖZÜNÜ... SAĞLIK İÇİN SABIR... AHESTE AHESTE SİYASET ISINIYOR FELAKETLER FELAKETLER AK Parti’de İlk Kongre... AK Parti’de İlk Kongre... VİRA BİSMİLLAH.
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır