menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Annemin Bilgeliği

Cemil Görücü
Cemil Görücü
26 Kasım 2021, Cuma

Annelerin evlatları üzerinde emeği  çoktur.

Annemizle ilgili en kıymetli bilgi kaynağımız, hayat tecrübemizdir.

Hayat tecrübesinde edindiğin bilgi yetmezse, Annelerle ilgili olarak her türlü bilgiyi başta kutsal kitaplar, şiirler, öyküler ve uğruna yazılan romanlarda çok daha kapsamlı olarak bulmak mümkündür.

Cennetmekân Hacı Annem bebeklikten başlayarak bizleri uzun bir hayat yolculuğuna hazırladığı süreç içerisinde her zaman dini ve örfi terbiyenin bizlere verilmesi konusunda her an inanılmaz bir disiplin ve ciddiyet içerisinde ve Anne sevgisiyle yoğrulmuş bir aile ortamında yetişmemiz konusunda olağanüstü bir özveride bulunmuştur.

Beşeri ve sosyal hayata yönelik olarak nasihatleri ve öngörüleri her zaman benim hayat yolumun bilinmez yolculuğunu aydınlatan bir ışık olmuştur.

En başta aile fertleri arasında sevgi, kardeşlik ve yardımlaşmanın tesis edilmesini sağlamıştır.

Altmışlı, yetmişli yıllardaki yaşam koşullarının zorluklarına rağmen akrabalar arasındaki ziyaret ve görüşmeler sınırlı olmasına rağmen, gerek kendi dayılarımız “Zepişe (Yılmaz ve Güney)” leri gerekse annemin kendi dayıları olan “Bereket (Bollar)” leri hem sevmemizi sağladı, hem de akraba ve aileler arasında sağlam köprülerin oluşmasını sağladı.

Her iki dayılarımızla akrabalık ilişkilerimiz hiç azalmadığı ve kesintiye uğramadığı gibi sürekli dayı sevgisi daha da pekişerek ve güçlenerek devam etmiştir.

 Bu akrabalık ilişkilerini devam ettirmek bizim içinde Annemizin vasiyeti gibidir, rabbim daim kılsın.

Bu hal Annemin emeği sonucunda oluşmuştur.

Köyde imkânlar/imkânsızlıklar çerçevesinde, tek başına sekiz çocuğun yetiştirilmesiyle ilgili sorumluluğun dışında çiftçilik ve hayvancılığın getirdiği yüklerde üzerine binince çok yoruluyordu.

Minnetle ifade etmem gerekir ki bütün bu yorgunluk veren işlerin üstesinden gelmeyi başarmıştır.

Cumartesi ve Pazar günleri okula gidilmediğinden dolayı evde kalıyor ve abi kardeşler küçük çaplı haşarılıklar nedeniyle annemi bıktırdığımız zamanlar çok olmuştur.

O dönemlerde özellikle evi dağıtıp sorumluluk duymadan yaptığımız gürültülerden dolayı söylediği bir sözü hala hatıramda dünkü gibi tazeliğini korumaktadır.

Okulları icat ettiği için Allah Atatürk’ü cennetine alsın”  sözü sadece bir serzeniş değil aynı zamanda çocuklar için eğitimin ne kadar önemli olduğunun ifadesiydi.

Ahmet abimin , güzel ve anlamlı bir hatırası.

Evliya Annelerimizin mekanı cennet olsun.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
MİLLİ EĞİTİM BAKANI ve FIRÇASI! KAFİR DİYEN DİL ! KONUŞMAK LAZIM! Çanakkale Ruhu 40 yıllık dostluk ÜVEYS EL-KARANİ ve KEMAL AKIL MUHAMED EMİN SARAÇ HOCA PALANCIOĞLU ve CENNET BİR BALIK HİKAYESİ MÜMİN UYARMALI MI? BAĞIMLILARA BAĞIMLIYIZ ADINI DAĞLARA YAZDIM ŞEHİDİM Siyasetçi kimdir! ANA DOLU HAKKANİYET BİR BELEDİYE BAŞKANI VARMIŞ RUS GAZETECİ’NİN SORUSU.! BU GÜN NE YAPTIN ! ÖYLE DER! DAYANAN ADAM! DEDİ Kİ! VAH, VAH. AFFEDEBİLMEK ASGARİ ÜCRET mi ? İNSANİ ÜCRET mi? BABA GÜÇ DEMEK DEPREM MEYDANI ANACIM! ÇERKES KALPAĞI YED-İ EMİN TARİHE NOT DÜŞMEK.. GÖR DEMEDEN... KOMŞU KOMŞU HUU!... KARŞILAŞMA ANI.... KÖY DOLMUŞU... SON NEFES! ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI UYARMIŞTIM! SABOTAJ OLASILIĞI VAR BİR ÇERKES GENCİNİN YAKARIŞI... TÜRKİYE BÜYÜK DEVLET EŞ DOST PRENSİBİ LİYAKATLI OLMAK... Köyümün Yağmurları.... BESLE KARGAYI, OYSUN GÖZÜNÜ... SAĞLIK İÇİN SABIR... AHESTE AHESTE SİYASET ISINIYOR FELAKETLER FELAKETLER AK Parti’de İlk Kongre... AK Parti’de İlk Kongre... VİRA BİSMİLLAH.
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır