menüler
HAVA DURUMU

FUTBOL ENDÜSTRİSİ VE TOPLUM

Celal DOĞAN
Celal DOĞAN
08 Mart 2017, Çarşamba
Futbol; bu gün tüm dünyada tıpkı maden, sanayi, makine, dokuma gibi ekonomik bir endüstri haline gelmiştir. Başta turizm olmak üzere, tekstil, medya, enerji gibi bir çok sektörün  gelişmesine katkı sağlamaktadır. Futbol tarihçe olarak; ilk 19.YY  kurumsal olarak, İngiltere'de başlamış olup, küresel sistem paralelinde gelişerek, uluslararası boyutlara uzanmıştır. Amaçları, araçları ve sınırları belirlenerek, bir sisteme dönüşmüş ve günümüzde tüm sportif faaliyetler içerisinde en fazla seyirci toplayan spor dalı haline gelmiştir.
                  
Zamanla ileriye  adımlar atılarak ; profesyonel anlamda futbol kulüpleri kurulmuştur.1863 yılında İngiltere' de 11 kulüp futbolun kurallarını tespit ederek, İngiltere futbol federasyonunu kurmuşlardır.Bunu 1873 İskoçya, 1876 Galler izlemiştir. Uluslararası düzeyde ise Uluslararası futbol federasyonları birliği oluşturulmuştur.( FIFA Yıl:1904, merkezi  Zürih-İsviçre). Birleşmiş Milletler (BM); 192 üye ülkeye sahip iken, Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) 208 üye ülkenin sahibidir. Bilim ve teknolojinin gelişmesi ile;  müsabakalar, kulüpler organizasyonları ve bireysel olarak futbol oyuncuları hakkında araştırmalar, yorumlar, analiz ve sentezler yapılmaktadır. Bunun sonucu olarak konusunda uzman  iş gücü nün yetişmesi için, eğitim kurumları oluşmuştur.
                 
Dünyada iş adamlarının futbolu bir yatırım alanı olarak, görmeye başlaması ile, futbol ekonomik olarak önem kazanmıştır. Öyle ki; İtalya'nın LAZİO FK. Eski başkanlarından  SERGİO GRAGNOTTİ " Futbol dünyanın en küresel işidir.3 milyar insanın satın aldığı bu malın rakamına, COCA-COLA bile ulaşamaz" diye açıklama yaparken, futbol endüstrisinin boyutu hakkında sanırım yeterli bilgidir. Rusya'nın ünlü iş adamlarından ROMAN ABRAMOVCH' in İngiltere'nin Chelsea takımını satın alması, futbolun iş dünyası için bir yatırım alanı olduğuna bir örnektir.  Daha sonra bu takım büyük başarılar elde ederek, hem takım hem de adı geçen iş adamı oldukça ekonomik olarak kar elde etmişlerdir. Artık futbol sadece bir oyun olarak değil, aynı zamanda bir iş kolu olduğu gerçeği  olduğu açıkça ortadadır. Futbol stadyumlarının  birer iş merkezlerine dönüştüğü, kulüplerin ürünlerinin başta tekstil  gibi pazarlandığı bir süreç yaşanmaktadır. Sermaye gibi, futbolcuların serbest dolaşımı, ülkeler arası transferlerin ve rakamlarının astronomik olması, bu pastadan pay almak isteyen yarımcıların risk iştahlarını iyice kabartmaktadır. Dünyada marka haline gelmiş  futbol kulüpleri,tıpkı uluslararası pazarlarda payını artırmak isteyen işletmeler gibi, yeni  yeni pazarlama stratejileri geliştirmektedirler. Artık işletmelerin nasıl CEO ları var ise, kulüplerinde vardır.
                    
Ayrıca televizyon naklen yayın hakları, reklam, sponsorluk hizmetleri için farklı bir alanda ilgi çekici yapıya kavuşmuştur. Medya kuruluşları; bu alana yönelerek büyük yatırımlar yapmaktadırlar.Böyle olunca kulüpler farklı kültürlerde, yeni seyirci kitlelerine ulaşmışlardır. Artık her seyirci, aynı zamanda bir müşteri konumundadır. Günümüzde bir çok spor kulübünün hisse senetleri, ulusal ve uluslararası borsalarda işlem görerek, bir yatırım ararcı haline gelmiştir. Taraftar olmayan insanların da ilgisinin yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Takımlar artık hem ekonomik, hem de eğlence kültürü bağlamında birer DEĞER olmuşlardır.
                   
Futbol; spor alanında bir branştır. Spor olması nedeniyle insanların sadece fizik olarak yapmış olduğu aktivitelerden ibaret değildir. İnsanların duygu ve düşüncelerini etkileyerek ortak davranış biçimi ve bütünleşme ruhunun gelişmesine hizmet eden, toplumsal bir realitedir. Toplu halde takıma destek vermek, galibiyette ortak sevinç, mağlubiyette yine ortak  üzüntülerin olması, futbolun, insanları ortak hedef peşinde koşmalarına ve aynı düşüncelere sahip olmasına hizmet etmektedir. Kişiye bir taraftarlık kimliği kazandırmaktadır. Ülkeler arasında oynanan milli müsabakalar, devletler ararsındaki diplomatik bağları kuvvetlendirmektedir. Bu amaçla zaman zaman ülkeler arasında dostluk müsabakaları oynanmaktadır. Toplumlar arası kültür geçişi için, bir köprü rolü oynamaktadır. Özellikle dünya kupası maçlarında, takımlarını desteklemek amacıyla, maçların oynandığı, ülkeye akın etmeleri, o ülkenin turizmine katkısının yanında, kültür kabül eden  ve kültür dağıtan ülkedir.
                
Gerek taraftar olarak, gerekse yatırım düşüncesiyle, futbola sadece bir oyun gözüyle değil, sosyolojik ve ekonomik olarak değerlendirilip, şuurlu adımlar atarak, holiganlıktan uzak, bilimsel değerleri esas alarak, bu sektör hakkında araştırmalar sonucu, sağlıklı karar verilerek atılan her adım, ülke ekonomisi ve toplumsal barışa yapılacak bir hizmettir.  
             
Dr. EROL BEDİR başkanlığındaki Kayserispor yeni yönetimine başarılar diliyorum. Yine  teknik direktör olarak yeni göreve getirilen SERGEN YALÇIN hocaya, Kayseri'ye HOŞ GELDİNİZ diyor, takımın elde ettiği başarılardan dolayı kendisini kutluyor, başarılarının devamını temenni ediyorum. Tüm okuyucularıma saygılar sunuyorum..!
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KADIN ve İSTİHDAM 2 İSTİHDAM ve KADIN İŞİNİZİN ANALİZİNİ YAPIN AİLE İŞLETMELERİ ve KURUMSALLAŞMA İŞLETME DIŞI RİSKLER ÜLKE EKONOMİSİ ve TARIM SEKTÖRÜ İŞ PLANI BAŞARININ ANAHTARIDIR DAVOS ZİRVESİ-2018- İŞLETME ve RİSK KANAATKAR OLMAK ÇALIŞMAMAK DEĞİLDİR ARAŞTIRMA ve GELİŞTİRME AR-GE İNSAN ve RİSK UNSURU GÜLÜMSEMEK ve MUTLU OLMAK MİSYON İŞLETME İÇİN BİR DEĞERDİR VİZYON GELECEĞİN AYNASIDIR FED' in FAİZ KARARI ve TÜRKİYE İŞLETME KÜLTÜRÜ SİZDE LİDER OLUN LİDERLİK ve YÖNETİCİLİK EKİP RUHU ve BAŞARI ORTAK İŞLETMECİLİK KÜLTÜRÜ ELEŞTİRİ BİR KÜLTÜRDÜR İSRAF İFLASIN NEDENİDİR ÜRETİM ve PAZARLAMA İKİLİSİ PLANLAMA ve BAŞARI İŞ KURMA SÜRECİ İŞLETME BİLİMİ GİRİŞİMCİ ve ZAMANIN YÖNETİMİ KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK İŞLETME YÖNETİMİ ve DANIŞMANLIK HEDEFİNİZİ DANIŞMAN İLE SEÇİN BAYRAM KÜLTÜRÜMÜZ İŞLETMELERDE İSTİKRAR KÜRESEL REKABET ve İŞLETMELER İŞLETME ve MARKA DEĞERİ İSTİKRARLI EKONOMİ MESLEK HAKKINDA MESLEK SEÇİMİ BEYİN GÖÇÜ -1 İNSAN KAYNAKLARI ve İŞLETME SANAYİ 4.0 DEVRİMİ GİRİŞİMCİ ve SÜREKLİ BAŞARI NASIL GİRİŞİMCİ OLUNUR..? GİRİŞİMCİLİĞİN ÖNEMİ İSTİHDAMSIZ EKONOMİK BÜYÜME YEDİ MÜHÜRLÜ KİTAP KÜRESELLEŞME GERÇEĞİ ÇANAKKALE RUHU-2 ÇANAKKALE RUHU ÖNYARGI ve İNSAN FUTBOL ENDÜSTRİSİ VE TOPLUM EĞİTİMLİ İŞ GÜCÜ İNOVASYON-2 AZİM-ÇALIŞMA ve BAŞARI İNOVASYON İŞLETME ve BİLGİ YÖNETİMİ ABD YENİ YÖNETİMİ ve TÜRKİYE İŞLETLETMELER VE İHRACAAT DÖVİZ KURU ve İŞLETMELER YENİ YIL VE EKONOMİ GENÇ İNSAN ve İŞSİZLİK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır