menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

UZAKTAN EĞİTİMDE İLGİ VE ANLAYIŞ

Beyhan ASMA
Beyhan ASMA
07 Aralık 2020, Pazartesi

İlgi, Anlayış ve Empati PedagojisiOkulların kapatılmasıyla beraber birçok öğrenci olumsuz duygular yaşamış, öğrencilerin bu durumu ise ilgi, anlayış ve empati pedagojisinin (pedagogy ofcare) önemini ortaya koymuştur.

Pandemi ile gün yüzüne çıkan bir diğer gerçek, eğitimde kalitenin sadece öğrenme çıktılarının başarı göstergelerine yansıması değil, öğrenenlerin sosyal ve duyuşsal olarak da başarılı olmasıdır. Aslında, ilgi, anlayış ve empatik yaklaşım sadece pandemi zamanında değil, her zaman gereksinim duyulan temel insani bir ihtiyaçtır.

Uzaktan öğrenme süreçlerinde öğrenenlerin gerçek anlamda etkili ve verimli bir öğrenme deneyimi yaşayabilmeleri öğrenenlerin eğitsel ihtiyaçlarıyla beraber duyuşsal ihtiyaçlarını da karşılayan tasarımlar yapılmasıyla ilgilidir. Başka bir bakış açısına göre pandemiyle beraber ortaya çıkan belirsizlik ve kriz zamanında duyuşsal ihtiyaçlar pedagojik ihtiyaçların da önündedir. Bu bakış açısına göre öğrenenler kriz zamanında ne öğrendiklerini değil ne hissettiklerini hatırlayacaklardır.

Etkili bir uzaktan eğitim süreci sadece öğrenme içeriklerinin çevrimiçi ortama aktarılması değil; öğrenenlerin ihtiyaç duydukları ilgi, anlayış ve empati duygularına karşılık bulabilecekleri bir öğrenme ikliminde bulunabilme fırsatıdır.

Bu açıdan bakıldığında öğrenenlerle açık bir iletişim kurmak, anlaşıldıklarını ve önemsendiklerini göstermek, öğrenen rollerinin dışında da bir birey, bir insan olarak değerli olduklarını hissettirmek önemlidir. Aslında bu yaklaşım sadece pandemiye özgü bir durum olmanın ötesinde genel eğitim politikasının bir parçası olmalı, ister anaokulu ister yükseköğretim düzeyinde olsun müfredatı şekillendiren bir anlayış olmalıdır.

 

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır