menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

SAVAŞIN TARIMSAL ÜRETİME ETKİSİ

Beyhan ASMA
Beyhan ASMA
09 Mayıs 2022, Pazartesi

Kuzey Afrika ve Orta Doğu'dan Güneydoğu Asya'ya kadar pek çok ülke için buğday başta olmak üzere ana tahıl kaynağı olan Ukrayna, yüzyıllardan beri Avrupa'nın da tahıl ambarı olarak biliniyor. Buğday, birçok ülkede sosyal ve politik etkileri nedeniyle daha çok ilgi çekerken Ukrayna'nın diğer önemli tarımsal ürünlerinin de fiyat artışı yaşayabileceği düşünülüyor. Reuters'ın hazırladığı bir rapora göre, Ukrayna dünyanın önde gelen ayçiçeği yağı tedarikçisi ve Ukrayna mısırı küresel ihracatın yüzde 16'sını oluşturuyor. Çin'in mısır ithalatının yaklaşık yüzde 90'ı Ukrayna'dan geliyor. Rusya-Ukrayna savaşının en çok etkilediği sektörlerden biri de tarım. Rusya ile batılı devletleri karşı karşıya getiren savaş, ülkelerde gıda krizini tetikledi. Peki, Türkiye'de tarımsal üretim nasıl etkilendi? Tedarik sıkıntısı yaşanıyor mu? Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ve sonrasında Rusya'ya uygulanan ambargolar, dünyada tarımsal üretimi etkiledi. Rusya'dan yapılan ihracat yavaşlarken, bu süreçte birçok ülke tarım politikalarını gözden geçirdi. Savaş nedeniyle hububat başta olmak üzere tarımsal ürünlerle ilgili de dünya genelinde sıkıntı yaşanıyor. Türkiye, dünya buğday unu ihracatında birinci sırada Türkiye’de 2021 yılında yaklaşık 20 milyon ton buğday üretimi yapıldı. Dolayısıyla Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerginlik Türkiye'de sorun oluşturmuyor. Türkiye'nin bu iki ülkeden ithal ettiği buğdaylarsa ihraç ürünlerinde kullanılıyor. Öyle ki Türkiye, dünya buğday unu ihracatında birinci sırada, makarna ihracatındaysa ikinci sırada yer alıyor.

 

Türkiye'nin bir sanayi kapasitesi olduğunu bir çok kişi bilir. Türkiye kurduğu, irtibat halinde bulunduğu, mal sattığı pazarları var. Türkiye bu pazarlara mal satıyor. İşte o malı satmak için ilave ham maddeye ihtiyacı var. İşte bu ilave hammaddeyi de Ukrayna ve Rusya'dan alıyor. Sanayileşmiş ülkelerin tamamı bu tür ürünleri hammadde olarak alıyor, işliyor, katma değere dönüştürüyor ve bunu satıyor. Rusya-Ukrayna savaşıyla başlayan süreç gıda arzındaki sıkıntıları gündeme getirirken, bu süreçte birçok ülke tarım politikalarını gözden geçirmekte. Hububat, ayçiçeği yağı gibi tarım ürünlerinin fiyatlarında savaşla yaşanan artışlar, tarım politikalarındaki milli hamlelerin öne çekilmesine neden oldu. Bu süreçte alınan tedbirler kapsamında, yağlı tohum ve bitkisel yağ tedarikinde sorun yaşanmaması ve fiyat istikrarının sağlanması amacıyla kanola, aspir, mısır, soya ve palm yağlarında gümrük vergisi 30 Haziran'a kadar sıfırlandı. Atıl arazilerde, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkilerin üretiminin geliştirilmesi, kurutma veya işleme tesisleri kurulması, sağlanan hibelerle desteklenecek. Yatırım konularına göre hibe oranları, proje toplam bedelinin azami yüzde 75'i olarak uygulanacak. Ayçiçeği üretiminde 4 ilde 7 bölgeye daha destek verilecek. Buğday, arpa, çavdar yulaf ve tritikalede bir defaya mahsus dekara 50 lira ek girdi desteği ödenecek. ??????? Rusya-Ukrayna savaşının dünyada tahıl piyasalarını olumsuz etkilemekte maalesef. Bu gelişmeler ışığında arz güvenliğinin sağlanması, gıda fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesi ve üretimin teşvik edilerek yeterlilik oranımızın artırılmasına yönelik tedbirleri olumlu karşılamakla birlikte üretimin artırılmasına yönelik daha kapsamlı tedbirlerin alınması gerekiyor.

 

Çoğunlukla gaz ve petrol konuşuluyor ancak önemle gıda da üzerine düşünülmesi gereken bir konu.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAVAŞIN EKOLOJİK İSTEME ETKİLERİ SAVAŞIN TARIMSAL ÜRETİME ETKİSİ KUZEY COĞRAFYAMIZDAKİ SAVAŞTA TÜRKİYENİN ROLÜ RUS-UKRAYNA SAVAŞINDA TÜRKİYE’NİN ROLÜ RUS-UKRAYNA ZİRVESİ RUS-UKRAYNA SAVAŞINDA TÜRKİYE’NİN BÖLGEDE DURUMU RUSYA’NIN UKRAYNA İŞKALİ VE TÜRKİYE DIŞ İŞLERİ RUS- UKRAYNA SAVAŞINDA GELİŞMELER RUS- UKRAYNA SAVAŞINDA GELİŞMELER KUZEY KOMŞUMUZ RUSYA VE UKRAYNA EHEMMİYETLİ BİR GÖREV OLAN VETERİNER HEKİMLİĞİN KAHRAMANLIK HİKÂYESİ YABANCI DİL VE TURİZM SEKTÖRÜ KÜLTÜR SANAT FAALİYETLERİNİN MERKEZİ: KAYSERİ KARLA MÜCADELEDEKİ BAŞARININ ADI KÜLTÜR SANAT’TA ÖRNEK ŞEHİR KAYSERİ KÜLTÜR SANATTA ÖRNEK ŞEHİR KAYSERİ YERLİ AŞI TÜRKOVAK AHİLİK KÜLTÜRÜ VE YEREL YÖNETİMLER 4. KAYSERİ KİTAP FUARI COŞKUYLA AÇILDI KAYSERİ 4. KİTAP FUARI KİTAP FUARI VE ÖNEMİ KÜTÜPHANE ŞEHRİ KAYSERİ İŞ DÜNYASINDA YABANCI DİL BİLMENİN ÖNEMİ Bir maratondan daha fazlası Yeni eğitim öğretim yılı başladı Lütfen aşı olalım! 30 Ağustos zaferi kutlu olsun Gençleri anlamak Pandemi sürecinde gelinen nokta Aşıda rekor büyük başarı Hoşgörülü belediye anlayışı Şehrimizin güzel parkları Aşı ve aşılamada gelinen sonuç Eğitimde hoşgörü ve empati PANDEMİ SÜRECİ VE EĞİTİM DAHA ÇOK TEKNOLOJİ AŞININ FAYDASI PANDEMİNİN GETİRDİKLERİ: ZOOM KONFERANSLARI SALGIN VE PSİKOLOJİMİZ AŞININ YAŞAMIMIZDA ÖNEMİ DİJİTAL BAĞIMLILIK DİJİTAL OKUR YAZARLIK KORANAVİRÜSÜN ÖĞRETTİKLERİ UZAKTAN EĞİTİMDE İLGİ VE ANLAYIŞ KORONA İLE MÜCADELEDE UZAKTAN EĞİTİM UZAKTAN EĞİTİMİN OLUMLU YANLARINA BAKALIM ARTIK ANLAYALIM VE TEDBİRLERİ YERİNE GETİRELİM ÖNLEMLERE LÜTFEN UYALIM! İNTERNET VE ÇOCUKLAR SALGIN VE GÜNÜK YAŞAM... KURALLARA UYALIM KOVİD-19 AÇISINDAN SON GELİŞME DÜNYA TARİHİNDE SALGINLAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır