menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Savaşın neden olduğu enerji sorunları

Beyhan ASMA
Beyhan ASMA
22 Haziran 2022, Çarşamba

Yılbaşından bu yana dünya Ukrayna ve Rusya arasında çıkan doğalgaz fiyat artışı Rusya’nın uluslararası hukuka aykırı şekilde Ukrayna’yı işgali, enerji piyasalarını ve jeopolitiğini alt üst etti, petrol ve gaz fiyatlarını yaklaşık on yılın en yüksek seviyelerine çıkardı ve birçok ülkeyi enerji kaynaklarını yeniden gözden geçirmeye zorladı.

 

Ukrayna savaşı, Rus askeri saldırganlığının dünya liderlerini enerji güvenliği ve sorunları konusunda endişeye sevk ettiği ilk sefer değil. Benzer endişeler, Rusya 2008’de Gürcistan’ı işgal ettiğinde ve 2014’te Ukrayna’nın Kırım bölgesini işgal edip ilhak ettiğinde de ortaya çıkmıştı.

 

 Uluslararası Enerji Ajansı’na göre Rusya, küresel pazarlara dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ve Rus doğal gazı Avrupa ekonomisini besliyor. Anlaşmazlığı ve enerji sunumunda meydana gelen aksaklıkları pek çok yönüyle tartışıyor.

 

ABD ve Avrupa Birliği, Rusya’ya bir dizi ekonomik yaptırım uygulayıp, kendilerini bu ülkenin fosil yakıtlarından vazgeçirme planlarını açıkladılar (Euronews, 2022). 22 Şubat’ta Almanya, Rusya’dan inşa edilecek Kuzey Akım-2 gaz boru hattının onayını iptal etti ve şimdi Katar ve ABD gibi ülkelerden sıvılaştırılmış doğal gaz ithal etmeyi planlıyor. Belçika, nükleer enerjiden çıkışını yeniden gözden geçirirken, İtalya, Hollanda ve Birleşik Krallık rüzgâr enerjisi tesis etme çabalarını hızlandırıyor. Avrupa’daki gübre fabrikaları üretimi azaltacaklarını açıkladı ve dünya çapında 31 ülke stratejik rezervlerinden petrolü çıkarmayı kabul etti.

 

Ukrayna’daki savaş, AB’nin Avrupa Yeşil Anlaşmasını hızlandırma politikalarını da harekete geçirdi. Bu devasa proje, iklim endişelerini enerji politikasının merkezine koyarak kıtanın iklimini 2050 yılına kadar nötr hale getirmeyi hedefliyor. Bazı yönlerden savaş, değişimi yavaşlatıyor ve eski enerjiye yeni bir hayat veriyor. Bazı yönlerde ise, yollara daha fazla elektrikli araç eklemenin ve ek rüzgar türbinleri ile güneş panelleri kurmanın enerji bağımsızlığını artırabileceği argümanını destekliyor. Bazı yerlerde ikisi birden oluyor. Şu kadarı açık: Rus enerjisi olmadan, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler ekonomilerini nasıl besleyecekleri konusunda zor seçimler yapmak zorunda ve bu da enerji geçişini bir dönüm noktasına getiriyor.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRMIZI HAT DİPLOMASİSİ Savaşın neden olduğu enerji sorunları TAHIL KORİDORU ÇÖZÜM GETİRECEK Mİ? TAHIL AMBARI RUSYA VE UKRAYNA: GIDA DAR BOĞAZI RUSYA’NIN AMAÇLARI VE İSVEÇ, RUSYA İÇİN TEHDİT Mİ? SAVAŞIN YIKICI GÜCÜ: HAYVANLARA VE DOĞA’YA ETKİSİ SAVAŞIN EKOLOJİK İSTEME ETKİLERİ SAVAŞIN TARIMSAL ÜRETİME ETKİSİ KUZEY COĞRAFYAMIZDAKİ SAVAŞTA TÜRKİYENİN ROLÜ RUS-UKRAYNA SAVAŞINDA TÜRKİYE’NİN ROLÜ RUS-UKRAYNA ZİRVESİ RUS-UKRAYNA SAVAŞINDA TÜRKİYE’NİN BÖLGEDE DURUMU RUSYA’NIN UKRAYNA İŞKALİ VE TÜRKİYE DIŞ İŞLERİ RUS- UKRAYNA SAVAŞINDA GELİŞMELER RUS- UKRAYNA SAVAŞINDA GELİŞMELER KUZEY KOMŞUMUZ RUSYA VE UKRAYNA EHEMMİYETLİ BİR GÖREV OLAN VETERİNER HEKİMLİĞİN KAHRAMANLIK HİKÂYESİ YABANCI DİL VE TURİZM SEKTÖRÜ KÜLTÜR SANAT FAALİYETLERİNİN MERKEZİ: KAYSERİ KARLA MÜCADELEDEKİ BAŞARININ ADI KÜLTÜR SANAT’TA ÖRNEK ŞEHİR KAYSERİ KÜLTÜR SANATTA ÖRNEK ŞEHİR KAYSERİ YERLİ AŞI TÜRKOVAK AHİLİK KÜLTÜRÜ VE YEREL YÖNETİMLER 4. KAYSERİ KİTAP FUARI COŞKUYLA AÇILDI KAYSERİ 4. KİTAP FUARI KİTAP FUARI VE ÖNEMİ KÜTÜPHANE ŞEHRİ KAYSERİ İŞ DÜNYASINDA YABANCI DİL BİLMENİN ÖNEMİ Bir maratondan daha fazlası Yeni eğitim öğretim yılı başladı Lütfen aşı olalım! 30 Ağustos zaferi kutlu olsun Gençleri anlamak Pandemi sürecinde gelinen nokta Aşıda rekor büyük başarı Hoşgörülü belediye anlayışı Şehrimizin güzel parkları Aşı ve aşılamada gelinen sonuç Eğitimde hoşgörü ve empati PANDEMİ SÜRECİ VE EĞİTİM DAHA ÇOK TEKNOLOJİ AŞININ FAYDASI PANDEMİNİN GETİRDİKLERİ: ZOOM KONFERANSLARI SALGIN VE PSİKOLOJİMİZ AŞININ YAŞAMIMIZDA ÖNEMİ DİJİTAL BAĞIMLILIK DİJİTAL OKUR YAZARLIK KORANAVİRÜSÜN ÖĞRETTİKLERİ UZAKTAN EĞİTİMDE İLGİ VE ANLAYIŞ KORONA İLE MÜCADELEDE UZAKTAN EĞİTİM UZAKTAN EĞİTİMİN OLUMLU YANLARINA BAKALIM ARTIK ANLAYALIM VE TEDBİRLERİ YERİNE GETİRELİM ÖNLEMLERE LÜTFEN UYALIM! İNTERNET VE ÇOCUKLAR SALGIN VE GÜNÜK YAŞAM... PANDEMİNİN OLUMLU YANLARI KURALLARA UYALIM DÜNYA TARİHİNDE SALGINLAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır