menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

SALGIN VE PSİKOLOJİMİZ

Beyhan ASMA
Beyhan ASMA
01 Şubat 2021, Pazartesi

Size göre teknolojinin pandemi sürecinin insan psikolojisine etkileri nelerdir? Covid-19, dünyamızı ve günlük yaşamlarımızı algılama şeklimiz üzerinde derin etkisi olan küresel bir sağlık krizi yaratmıştır.

Kitle iletişim araçları ve teknoloji ise uzun zamandır dünyayı ve kendimizi nasıl deneyimlediğimizi şekillendiren etkili güçler olarak kabul edilmektedir. Hastalık tehdidi düşüncemizin çoğunu işgal etti. Haftalarca neredeyse her gazetenin ilk sayfasında koronavirüs pandemisi hakkında haberler gördük; radyo ve TV programlarında pandemi konuşuldu.

Sosyal medya platformlarında korkuyu körükleyen içerikler de yer buldu. Bu bombardıman, zihinsel sağlığımız üzerinde artan bir kaygı ile sonuçlandı. Sürekli tehdit duygusunun psikolojimiz üzerinde oldukça sinsi etkilerinin olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Hastalığa derinden gelişen bazı tepkiler nedeniyle, bulaşma korkusu bizi daha stresli bir yapıya dönüştürmüştür. Şu anda içinde bulunduğumuz süreç nedeniyle insanların bu endişeye sahip olması doğaldır ancak bu kaygıyı belirli bir seviyede tutmak önemlidir.

Özellikle sürekli Covid-19 haberlerine maruz kalanlar virüsün fiziksel semptomlarına çok odaklanmışlarsa, nefes darlığı, boğulma hissi, ateş gibi anksiyete belirtilerini Covid-19'un semptomları olarak anlayabilir. Bu durum panik atakları tetikleyebilir.

Uzmanlar aşırı ve gereksiz endişeleri önlemek için, düzenli olarak uyumanın, sağlıklı beslenmenin, önerilere dikkat etmenin ve virüs hakkında aşırı haberlere maruz kalmamanın gerektiğini belirtmektedir.

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır