menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Lütfen aşı olalım!

Beyhan ASMA
Beyhan ASMA
06 Eylül 2021, Pazartesi

İki kat bulaştırıcılığı ile bilinen Delta varyantı, kapalı alanda kalma süresinin arttığı sonbahar döneminde daha riskli hale gelebilir. Uzmanlar ise aşıyla toplumsal bağışıklığın sağlanmasının riskleri azaltacağı görüşünde.

Birinci doz aşılananların oranı yüzde 74, iki doz aşı yaptıranların oranı ise yüzde 57. Ancak uzmanlar bu oranların toplumsal bağışıklık için yeterli olmadığını vurguluyor. Öte yandan, Delta varyantının ardından Delta Plus da hızla yayılıyor. Klinik seyri ise ilerleyen zamanlarda belli olacak. Sonbaharda kalabalık alanlarda kalma sürelerinin daha fazla olacağından, aşılama oranlarının artması önemli. Uzmanlar, aşılanan bireylerin sayısı arttıkça daha güvenli olunacağını söylüyor. Koronavirüs aşılamasında yaş grupları düşürüldü, PCR testi uygulaması 6 Eylül'de devreye girecek. Uzmanlara göre bu uygulamalar hem okul sürecine olumlu yansıyacak hem de kış döneminin olası risklerini ortadan kaldıracak.

6 Eylül'de başlayacak yüz yüze eğitim öncesi, 15 yaş üstüne aşı sırası geldi. 12 yaş üstü kronik hastalığı olanlar da aşı listesinde. Uzmanlar çocukların aşılanmasının eğitim sürecine olumlu yansıyacağını veAğustos ayı Eylül başı daha henüz cam pencere açıkken çok fazla kalabalıklarda bir araya gelmeden aşılama hızı artarsa belki de bir süre sonra koronavirüs Türkiye’de iyice azalacak bunun için de yapılması gereken önlemler tekrar gözden geçirilmiş olacak görüşünde.

Zorunlu PCR testi uygulamasının da salgınla mücadeleye olumlu etkisinin olması bekleniyor. Türkiye’de kimse aşıya zorlanmıyor ama bir taraftan baktığımızda devlet salgınla mücadeleyi daha güçlü hale getirebilmek için tatil beldelerinden büyükşehirlere geldiklerinde böyle bir uygulamaya geçmiş durumda. Ben deniz aşının biraz daha çok artacağını düşünüyorum. Her seferinde PCR yaptırmanın hem zorluğu her yerde ulaşılması gidilmesi gelinmesi zordur, bu anlamda olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Delta varyantı karşısında en savunmasız kişilerin aşıları tamamlanmamış kişiler olduğu bildirilmektedir. “Aşılar bizleri koronavirüse karşı etkin biçimde korumaktadır”. Aşıları tamamlanmış kişilerin hastaneye yatış, hastalığı ağır geçirme ve virüs nedenli ölüm riski, aşısız kişilere göre anlamlı ölçüde düşük olduğu görülmekte bu nedenle lütfen “aşı olalım”

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır