menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KORONA İLE MÜCADELEDE UZAKTAN EĞİTİM

Beyhan ASMA
Beyhan ASMA
03 Aralık 2020, Perşembe

Tüm dünyayı etkisi altına alan Teknoloji ne kadar ilerlese de bazı eğitimler geleneksel yöntemlerle yapılmak zorundadır. Çünkü laboratuar ortamında deneylerle, saha araştırmalarıyla vb. gibi öğrenciler pratik yapmak zorundadır. Bu nedenle belli konularda uzaktan eğitim avantajını kaybeder. İstediği zaman istediği mekânda eğitim alabileceğini bilen öğrencilerden bazıları bu imkânın verdiği rahatlıkla eğitimine odaklanmayı bırakabilir. Çünkü uzaktan eğitimin temel taşı öğrencinin kendi motivasyonudur. Virüsü nedeniyle dünyadaki birçok okulun uzaktan eğitim sistemine geçmesi üzerine öğrencilerin aklına takılan soruları cevaplandırmaya çalışacağım burada.

Uzaktan Eğitim modelleri nelerdir?

Eş Zamanlı Uzaktan Eğitim; dersler sanal sınıf ortamlarında belirlenen ders saatlerinde öğretmen ve öğrencilerin aynı anda katılımıyla gerçekleşir. Farklı sebeplerle derse katılamayan öğrenciler için eğitim kaydedilir ve öğrenciye gönderilebilir.

Ayrı Zamanlı Uzaktan Eğitim; öğrencilerin ihtiyacı olan tüm materyaller, ders kitapları, videolar vb. gibi çeşitli yollarla sunulur ve öğrenciler istedikleri an bu materyallere ulaşabilir.

Karma Uzaktan Eğitim; eş zamanlı ve ayrı zamanlı modelin harmanlanmasıyla oluşturulan karma modelde öğrencilere materyaller sunulur ve belirlenen ders zamanlarında interaktif eğitimler gerçekleşir. İnteraktif eğitimlerde öğrencilerin soruları yanıtlanır, öğrencilere sorular sorulur ve eksikler tamamlanır.

Peki, Uzaktan Eğitimin avantajları nelerdir?

Uzaktan eğitimler örgün eğitimin aksine zamandan ve mekândan bağımsız olarak öğrencilerin istediği zaman istediği yerde eğitim almasını mümkün kılar. İnternet erişiminin olduğu her mekânda istenilen an ulaşılabilen eğitimler öğrencideki derse geç kalma, dersi kaçırma, aklına takılan soruyu öğretmene sormaya çekinme gibi problemleri ortadan kaldırır böylelikle.

Teknoloji ne kadar ilerlese de bazı eğitimler geleneksel yöntemlerle yapılmak zorundadır. Çünkü laboratuvar ortamında deneylerle, saha araştırmalarıyla vb. gibi öğrenciler pratik yapmak zorundadır. Bu nedenle belli konularda uzaktan eğitim avantajını kaybeder. İstediği zaman istediği mekânda eğitim alabileceğini bilen öğrencilerden bazıları bu imkânın verdiği rahatlıkla eğitimine odaklanmayı bırakabilir. Çünkü uzaktan eğitimin temel taşı  aynı zamada öğrencinin kendi motivasyonudur. Yeni uygulamaların hayırlı olması umuduyla !

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
YERLİ AŞI TÜRKOVAK AHİLİK KÜLTÜRÜ VE YEREL YÖNETİMLER 4. KAYSERİ KİTAP FUARI COŞKUYLA AÇILDI KAYSERİ 4. KİTAP FUARI KİTAP FUARI VE ÖNEMİ KÜTÜPHANE ŞEHRİ KAYSERİ İŞ DÜNYASINDA YABANCI DİL BİLMENİN ÖNEMİ Bir maratondan daha fazlası Yeni eğitim öğretim yılı başladı Lütfen aşı olalım! 30 Ağustos zaferi kutlu olsun Gençleri anlamak Pandemi sürecinde gelinen nokta Aşıda rekor büyük başarı Hoşgörülü belediye anlayışı Şehrimizin güzel parkları Aşı ve aşılamada gelinen sonuç Eğitimde hoşgörü ve empati PANDEMİ SÜRECİ VE EĞİTİM DAHA ÇOK TEKNOLOJİ AŞININ FAYDASI PANDEMİNİN GETİRDİKLERİ: ZOOM KONFERANSLARI SALGIN VE PSİKOLOJİMİZ AŞININ YAŞAMIMIZDA ÖNEMİ DİJİTAL BAĞIMLILIK DİJİTAL OKUR YAZARLIK KORANAVİRÜSÜN ÖĞRETTİKLERİ UZAKTAN EĞİTİMDE İLGİ VE ANLAYIŞ KORONA İLE MÜCADELEDE UZAKTAN EĞİTİM UZAKTAN EĞİTİMİN OLUMLU YANLARINA BAKALIM ARTIK ANLAYALIM VE TEDBİRLERİ YERİNE GETİRELİM ÖNLEMLERE LÜTFEN UYALIM! İNTERNET VE ÇOCUKLAR SALGIN VE GÜNÜK YAŞAM... KURALLARA UYALIM KOVİD-19 AÇISINDAN SON GELİŞME DÜNYA TARİHİNDE SALGINLAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır