menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KORANAVİRÜSÜN ÖĞRETTİKLERİ

Beyhan ASMA
Beyhan ASMA
25 Aralık 2020, Cuma

Korona virüsü, birçoğumuzun hayata bakışını değiştirecek kadar önemli bir olay oldu. Hayata 'pause' tuşuna bastık hepimiz. Gerekli bir molaydı belki de. Evdekinin, eldekinin kıymetini bildiğimiz, bileceğimiz günlerden geçiyoruz. Dünya tarihine geçecek kadar olağan dışı bir süreç bu. Korona virüs korkusu elbet sona erecek. Ancak hiçbirimiz eski 'biz' olmayacağız. En başta kendimizin, sonra sevdiklerimizin ve hatta hiç tanımadığımız insanların değerini fark edeceğiz. Ben şahsen olumlu bakıyorum bu yaşananlara. Her inişin bir çıkışı var muhakkak. Dünya olarak 'eksi'lerdeyiz. Ancak çıkacağız artılara. Ve üstelik daha güçlü olacağız. Tümevaran bir güç çıkacak açığa. Daha insanca yaşamaya başlayacağız. Hayatın, sevdiklerimizin, hatta hiç tanımadıklarımızın kıymetini daha da bileceğiz. Can acıtmayacağız inşallah. Can acıtmaktan korkacağız. Hayata daha sakin, daha olgun, daha pozitif bakabileceğiz. Ama şimdilik #EvdeKal'ıp güç toplama zamanı olacak.

Riyakarlık, düşmanlık gibi korkunç hislerin ne denli anlamsız olduğunu dünya ne yazık ki böyle bir felaketle gördü. Ben kendi adıma vaktin ne kadar kıymetli olduğunu ve ölüm gerçeğinin gözümüzün önünde durduğunu fakat onu nasıl da kolayca unutabildiğimizi öğrendim. Her gün ama her gün ölüm haberlerine uzaktan bakıyor olsak da bize de gelebilir fikriyle onun soğuk yüzünden sevdiklerimizi koruma isteğinin ne kadar kıymetli olduğunu da tabii. Sarılmanın elim gibi bir organım olduğunu ve sürekli kirlettiğimiz havanın ve denizin kokusunu almanın aslında nasıl güzel bir özgürlük olduğunu da çok net bir şekilde öğrendim.

Arkadaşlarla beraber gülmenin, aklına estiğinde güzel bir konsere gitmenin, sarılmanın, canın istediği için kalkıp gittiğin yerde yediğin o tatlının, giyerim diye alıp dolaba kaldırmak zorunda kaldığın o kıyafetlerin, sokak simidi yemenin, binmek zorunda kaldığın kalabalık toplu taşımanın bile aslında ne kadar büyük bir lüks olduğunu anladık. Hiçbir şeyi ertelememek gerektiğini, ancak kontrolün dışında gerçekleşen değişimlerin bizim için daha iyi bir seçenek olduğunun farkına vardık.  Kontrol etme isteğimizi dengelemeyi, kaygı ile bir yere varamayacağını ama tedbiri de elden bırakmamak gerektiğini öğrendik.

Hepimiz aynı risk altındayız çünkü hepimiz biriz. Sen ben yok ve aslında hiç olmadı. Sadece biziz...

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır