menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İNTERNET TEKNOLOJİSİNDE UZAKTAN EĞİTİM...

Beyhan ASMA
Beyhan ASMA
16 Kasım 2020, Pazartesi

Günümüzde teknoloji alanında gerçekleşen hızlı dönüşümler eğitim alanında da kendini göstermiş ve bireyin toplumsallaşma sürecinde etkili olan her faktörün, dolayısıyla eğitimin de yeniden düzenlenmesini bir zorunluluk haline getirmiştir.

Eğitimde bilgisayar ve internetin kullanılmasıyla başlayan gelişmeler öğrenmenin şeklini ve çeşitliliğini de arttırmıştır.

İletişim ve eğitim, teknolojik reformlardan en çok etkilenen alanlar olarak ön plana çıkmıştır.

İnternet teknolojileri kullanılarak yürütülen uzaktan eğitim uygulamalarında kaydedilen gelişmeler, uzaktan eğitimin yakın gelecekte örgün eğitime ciddi bir alternatif olacağını göstermektedir.

Bir ülkede eğitim kurumlarının örgütsel, sosyal, pedagojik boyutlar, uzaktan eğitimin uygulanmasında başarıyı ve başarısızlığı etkileyen teknolojinin dışında- ki diğer önemli parametrelerdir.

İnternet temelli uzaktan eğitimde teknoloji, verilen eğitsel mesajın hızını netliğini ya da anlaşılabilirliğini arttırabilir ancak öğrencilerin öğrenme konusundaki bilinçlilik seviyesini yükseltme ve farklı öğrenme düzeyindeki eğitilenlere farklı yaklaşım getirme konusunda yetersiz kalacaktır kanısındayım.

Eğitilenlerin öğrenme stilleri, uygulamaları yürütenlerin içerisinde bulundukları örgütsel çevre gibi değişkenlerin uzaktan eğitimin başarısını etkilemesi kaçınılmazdır.

Öğrenci ve öğretmenlerin bilgisayar ve internet konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, internet temelli uygulamalara yeni olan bireylerin bu uygulamaların içerisinde deneyimli kişilerin nezaretinden uzakta ve yalnız kalması, öğrenenlerin bilgisayar ve internet konusunda farklı kaygı düzeylerine sahip olması internet temelli eğitimlerde diğer örgütsel risk faktörlerini oluşturmaktadır.

İnternet teknolojilerinin sunduğu imkânlara karşın, istenilen sonuçlara ulaşılmasında nitelikli insan gücünün önemi uzaktan eğitimde kurumsal anlamda insan kaynakları yetersizliğini de ortaya koymaktadır.

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır