menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Gençleri anlamak

Beyhan ASMA
Beyhan ASMA
05 Temmuz 2021, Pazartesi

Gençlik hayatın belki de en özel dönemlerinden biridir. Bir anlamda yaşamın en güzel yıllarıdır, hayatın baharıdır. Gençlikte neler yaşanırsa yaşansın, nasıl geçerse geçsin, o yıllara, orada yaşanan duygulara, saflığa, temizliğe, hayata bakıştır.

Pek çok alan araştırmasına kapı açan ve üzerinde binlerce makale yazılan bu konuyu böyle kısa bir yazı çerçevesinde ele almanın zorluğunu kabullenerek gençlerin nasıl olması gerektiği ve onlara neyi nasıl verebilirize odaklanmış zihinlerimizi biraz “genç insanı, onun içinde bulunduğu ruh hâlini, tavır ve davranışlarının sebeplerini, beklentilerini nasıl daha iyi anlayabilirize dair sorulara yönlendiriyor insanı.

O nedenle;  temel amaç, gençlerimizi salih ve salihalar olarak yetiştirebilmek yolunda neler yapabileceğimizi tartışmak olmalı, bu amaca ulaşmanın tek yolu öncelikle gençleri doğru anlamak ve onlara doğru davranmayı öğrenmekten geçtiği bilinciyle bu yazımda biraz masanın karşı tarafına geçip yada onlarla empati kurarak karşılaştıkları durumlara gençlerin gözüyle bakmayı denememiz gerekiyor.

İnsanın en saf hâli olan çocukluktan yeni çıkılmış, yetişkinlerin dünyasına adım atılmıştır gençlikle.Bu adım biraz ürkektir, tecrübesizcedir, acemicedir, kimi zamansa aceleci hatta şımarıkçadır.

Ancak gençlerimizden vazgeçmemiz mümkün olmadığına göre bu zamanların da geçeceğini düşünerek elimizden geldiğince sabırlı ve anlayışlı olmak düşüyor biz yetişkinlere. Unutmayalım ki gençlere yıkıcı ve çok sert konuşarak, onları acımasız bir şekilde eleştirerek hata yapmalarına engel olamayız. Acı ve sert eleştirilerle gerçekleri görmelerini beklemek yanlış olacaktır. Şunu da belirtmek  gerekir ki anlayışlı olmak sorunu hafife almak ya da yok saymak değildir. Aksine, sorun karşısında soğukkanlı ve çözüm odaklı olmak, çözümü görmektir.

Bütün bunlardan yola çıkarak söyleyebiliriz ki aslında gençleri anlamak noktasında söylenebilecek pek çok şey var. Ancak bir cümleyle özetlemek gerekirse diyebiliriz ki çatışmaya ayıracağımız zaman ve enerjiyi gençleri anlamaya çalışmaya ve onlara zaman ayırmaya harcadığımızda çok daha olumlu çözüm odaklı sonuç alabiliriz.

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır