menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

DİJİTAL BAĞIMLILIK

Beyhan ASMA
Beyhan ASMA
04 Ocak 2021, Pazartesi

Korena  döneminde Türkiye’de internet kullanım süresi ortalama 7 saat 29 dakikadan 10 saate kadar çıkmıştır. Özellikle sosyal izolasyon nedeniyle bireylerin evde kalması internet kullanımını arttırmıştır. Bu dönemde online olarak planlanandan daha fazla zaman harcanmış, bireyler interneti kullanmadıklarında aşırı kaygı (huzursuzluk, aşırı kısa öfke, saldırganlık vb.) yaşamaya başlamışlardır.

Genellikle çocuklar ve gençlerde sosyal beceri eksikliği, fiziksel uyku yoksunluğu, yetersiz beslenme, aile ilişkilerinin ihmali ve yaşam sorumluluklarıyla da karşı karşıya kalınmıştır. Yine internet bir kaçış aracı olarak kullanılmıştır. Okulların kapatılmasından sonra, eğitimin dijital ortama aktarılması ve sosyal yaşamın eve taşınması, internet ve sosyal medya kullanımını büyük oranda artırmıştır.

Akıllı cihazların kullanımının pandemi öncesi döneme göre arttığını söylemek mümkündür. Teknoloji kullanımın artması, planlanan teknoloji kullanım süresinin aşılması, teknolojik araçların aşırı kullanılması sonucunda aile, iş arkadaşları ve arkadaşlarla ilişkilerin aksamasına sebep olmuştur. Dijital bağımlılığa karşı dijital detoks ve akıllı telefon orucu tavsiye edilmektedir.

Sosyal medyanın kontrolsüz kullanılmasından doğan bağımlılıklar ve hastalıkları kontrol altına almak mümkün müdür?

Sosyal medyanın kontrolsüz kullanılmasından doğan bağımlılıklar ve hastalıkları kontrol altına almak zor olsa da mümkündür.

Sosyal medyada geçireceğiniz süreyi sınırlamak için saatinizde veya telefonunuzda bir zamanlayıcı ayarlayın. Bildirimlerin normal rutininizi rahatsız etmesini durdurduğunuzda, günlük işlerinize odaklanmayı kolaylaştırabilir ve dikkatinizi kolayca dağıtmazsınız.

Artık sosyal medya kullanımınızı azaltmaya çalıştığınız için elinizde çok daha fazla boş zamanınız olabilir, o zaman da boş zamanınızı doldurmak için yeni bir hobi edinebilirsiniz.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
4. KAYSERİ KİTAP FUARI COŞKUYLA AÇILDI KAYSERİ 4. KİTAP FUARI KİTAP FUARI VE ÖNEMİ KÜTÜPHANE ŞEHRİ KAYSERİ İŞ DÜNYASINDA YABANCI DİL BİLMENİN ÖNEMİ Bir maratondan daha fazlası Yeni eğitim öğretim yılı başladı Lütfen aşı olalım! 30 Ağustos zaferi kutlu olsun Gençleri anlamak Pandemi sürecinde gelinen nokta Aşıda rekor büyük başarı Hoşgörülü belediye anlayışı Şehrimizin güzel parkları Aşı ve aşılamada gelinen sonuç Eğitimde hoşgörü ve empati PANDEMİ SÜRECİ VE EĞİTİM DAHA ÇOK TEKNOLOJİ AŞININ FAYDASI PANDEMİNİN GETİRDİKLERİ: ZOOM KONFERANSLARI SALGIN VE PSİKOLOJİMİZ AŞININ YAŞAMIMIZDA ÖNEMİ DİJİTAL BAĞIMLILIK DİJİTAL OKUR YAZARLIK KORANAVİRÜSÜN ÖĞRETTİKLERİ UZAKTAN EĞİTİMDE İLGİ VE ANLAYIŞ KORONA İLE MÜCADELEDE UZAKTAN EĞİTİM UZAKTAN EĞİTİMİN OLUMLU YANLARINA BAKALIM ARTIK ANLAYALIM VE TEDBİRLERİ YERİNE GETİRELİM ÖNLEMLERE LÜTFEN UYALIM! İNTERNET VE ÇOCUKLAR SALGIN VE GÜNÜK YAŞAM... KURALLARA UYALIM KOVİD-19 AÇISINDAN SON GELİŞME DÜNYA TARİHİNDE SALGINLAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır