menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Yurtta Sulh, Cihanda Sulh...

Azim Deniz
Azim Deniz
08 Ekim 2020, Perşembe
 
BU önemli cümleler, ilk defa, 20 Nisan 1931’de seçim dolayısıyla, Mustafa Kemal Atatürk tarafından, millete beyannamesinde, dile getirilmişti.
Bu sözler, benim şahsi düşüncemi de oluşturmaktadır. Savaşlar, ülkeler, milletler, insanlık için, yıkımdır. Yazımı yazarken, Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu, son yüzyılın en önemli lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ile yâd ederim.
Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk’ün isteği gibi “komşularımızla sıfır sorun” politikasını AK Parti hükümetine destur edindi.
Amaç ve düşünce iyiydi ancak, fiiliyatta, maalesef öyle olmadı. İçimizde ki hainler, dışarıdaki düşmanlar, Türkiye’yi karıştırabilmek için her yolu denedi. Kısmen, başarılıda oldular. Şuan komşularımıza bakarsak, kavgalı, problemli olmadığımız ülke, neredeyse kalmadı.
Komşularla ve diğer ülkelerle yaşanan sıkıntılar, kimilerine göre iktidarın izlediği dış politikadan, kimilerine göre de etrafımız düşmanlardan kaynaklanıyor.
Yaşadığımız topraklar, stratejik olarak dünyanın en önemli noktasıdır. Bu nedenle, Türk milletinin, güçlü bir devlet olmasını hiçbir yabancı devlet istemez. Topraklarımızda, Doğalgaz, petrol ve envaı çeşit madenler var.
Bu enerji kaynakların yeraltı zenginliklerinin, gün yüzüne çıkarılmaması için, Türkiye’nin önüne her türlü engel konuldu.
Ekonomik olarak, Silah gücü olarak, siyasi irade olarak güçsüzdük. Irak’ta, Suriye’de, Mısır’da yaşananlara yeterince müdahil olamadık. Bu bölgelerde çok kayıplarımız oldu. Libya’da ki gelişmelerde, Türkiye nerdeyse silkelenip, kendisine geldi. Fiili olarak, Libya meselesinin tam göbeğinde oldu.
Tabi Akdeniz’deki tüm dengeleri de değiştirmiş oldu.
Düşmanlarımız, Anadolu’da, Ortadoğu’da, Akdeniz’de, Karadeniz’de, hesabı olanlar, Türkiye’nin Libya’da ki müdahilliğine, çok sert karşı çıktı. Sömürgeci Fransa, bunların başında geldi.
Gerçekleri, Düşmanlarımız biliyor ancak, ülkemizdeki cahiller bir türlü anlamıyor. Türkiye, Eski Türkiye değil.
Türkiye, sağlıkta, savunma sanayinde, enerjide ve birçok konuda, müthiş ilerledi, güçlendi ve Dünyada yaşanan birçok olayda söz sahibi oldu. Yön verilen değil yön veren bir ülke haline geliyor.
Akdeniz’de kimseye sormadan, sondaj çalışmaları yapılıyor, Libya’da savaşa müdahil oluyor, Kıbrıs’ta kapalı Maraş bölgesi açılıyor, Dağlık Karabağ bölgesinde işgalci Ermeni askerlerine karşı, Tüm imkânları ile Azeri kardeşlerinin yanında oluyor.
Tam anlamıyla, Türk Devleti, milletinin tavrını ortaya koyuyor.
Zaman ayrışma zamanı değil, birleşme zamanıdır. Yazımın başında belirttiğim gibi, Yurtta Sulh, Cihanda Sulhu bende isterim. Bu sulhu sağlayabilmek için Türk liderleri Fatih Sultan Mehmet gibi, Kanuni Sultan Süleyman gibi, Yavuz Sultan Selim gibi, Mustafa Kemal Atatürk gibi bezende savaşmak gerekebiliyor.
Artık, masada, ya da sahada, bunu başardığımızı düşünüyorum.
Tele 1 haber partalında “Damadın İHA’ları, yerli, milli, birazda Kanadalıymış” şeklinde hiçte milli olmayan, yakışıksız bir haber yazıldı. Birçok insanın içinden “ben Cumhurbaşkanının damadı olsam niye çalışacağım dediğini duyar gibiyim” O zaman haksızlık etmemek lazım. Selçuk Bayraktar genç bir kardeşimiz. İşine ülkesine milletine âşık, çalışkan bir vatan evladıdır. Damat diyerek aşağılanmaya çalışılması tam bir hadsizliktir. İnsansız hava araçlarının yapılması ile Türkiye, güçlü devletler arasında yerini aldı. İHA’lar, SİHA lar ile neler yapabildiğimizi, dünya seyretti. İnsansız hava araçlarımız, herkesin korkulu rüyası oldu.
İha ve Sihalarda kullanılan kameralar Kanada’dan geliyormuş. Bizim, İHALAR, SİHALAR Azarbaycan’da, Ermenilere karşı kullanılmış bu nedenle Kanada, kamera göndermeyip amborgo uygulayacakmış. Özür diliyorum. Kaba bir tabir olacak ama “Çok ta tın” daha önce parasını ödediğimiz halde insansız hava araçlarımızı teslim etmeyen ülkelere ne oldu? Bizleri yerli hava aracı sahibi ettiler. Şimdi kamera vermeyeceklermiş. Aselsan Yerli kameraların seri üretimine geçti bile.
Kötü komşu mal sahibi yaparmış. Siz, siz olun Kötü komşu dostu olmayın

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır