menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Yetim hakkı

Azim Deniz
Azim Deniz
28 Haziran 2021, Pazartesi

“Kamu malında, tüyü bitmemiş yetim hakkı var.  Bunu kimseye yedirmeyiz.” Bu cümleler AK Parti iktidara geldiğinden beri, bütün partililerin en çok sarf ettiği cümlelerden biri olmuştur.

Ülkemizde işsizlik had safhada iken, eğitimli işsizler ise azımsanmayacak boyutlara ulaşmıştır. Gençler KPSS sınavından 80-85 puan almalarına rağmen, bir işe yerleşemiyor. Yüz binlerce genç öğretmen, mühendis, mimar… Gencimiz iş bulamıyor. Yıllarını verip okuduğu üniversitesinden mezun gençler hayatta umduğunu bulamayınca, bir iş sahibi olamayınca bunalıma giriyor. Her yıl yüzlerce genç bu nedenle intihar ediyor.

Siyasetin acımasız ve çirkin yüzü ise burada da ortaya çıkıyor. Milyonlarca genç iş sırası beklerken, siyasetçiler, kendi yakınlarını, liyakat ve kurala bağlı kalmaksızın kamu kurmalarında işe yerleştiriyor. Hatta sorgusuz sınavsız memur yapıyor.

Bu can sıkıcı durumun son örneği ise, Kayseri Develi’de yaşandı. AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, bir yakınını, sorgusuz sualsiz, kamuda memur yapmış.

Dr. İsmail Emrah KarayelMillî Türk Talebe Birliği Genel Başkanlığını yapmış, AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel’in de oğludur. Yaşar Bey listeye girmeyince oğlu Emrah’ı milletvekili listeye aldı.

İsmail Emrah Karayel, İstanbul’da ikamet eden, yakını, Nebi Altun’u Develi Belediyesinde Özel Kalem Müdürü olarak işe aldırdı. Özel Kalem Müdürlüğü, istisnai bir kadrodur ve sınav ve mülakat gerektirmiyor. Belediye başkanı, istediği kişiyi, doğrudan memur yapabiliyor. Asaleti tastik olduktan sonra, Nebi Altun, İstanbul Sultangazi Belediyesine paralel geçiş yaptı. Vatandaşlar KPSS ile devletin bir kurumunda işe girmeye çalışırken, vekil Karayel’in yakını Nebi Altun, çoktan devlet memuru oldu.  Allah selamet versin. Üniversite okuyacağına İsmail gibi yakının olsun.  Aslında Nebi Altun Develi Belediyesine çalışmak için alınmadı. Nebi Altun, Sultangazi Belediyesinde memur olarak işe başlayabilmek için, Develi Belediyesi, paravan olarak kullanıldı.

Develi Belediyesi ise bu haksız işe aracı edildi. Develi Belediye Başkanına çok söz söylemek istemiyorum. Çünkü Başkanın İsmail Emrah Karayel’e itiraz edebilecek “hayır olmaz” diyebilecek şansı yok. Bu konu ile ilgili Twitter’dan yaptığım paylaşımlar sonrası Develi Belediyesi bir basın açıklaması yaptı. Belediyeden yapılan açıklamada, işe almanın doğru olduğunu fakat şahsın Milletvekili İsmail Emrah Karayel’in yeğeni olmadığı anlatılıyor. Bizim köyde buna “S. mamış, karnı ağrımış” denir. Ha akrabası, ha yakını, ha danışmanı. Önemli olan bir tanıdığını hakkı olmadığı halde Develi Belediyesini paravan olarak kullanıp, Sultangazi Belediyesinde memur yapmasıdır.

Kayseri AK Parti il teşkilatı gerçekten mükemmel çalışmalar yapmaktadır. İl Başkanı Şaban Çopuroğlu ve yönetimdeki arkadaşları, hiçbir siyasi beklentileri olmadan, gece gündüz vatandaşların ihtiyaçlarına koşuyorlar, dertlerini çözmeye çalışıyorlar. Ama onca yapılan emekleri bir milletvekilinin kendi şahsi menfaatleri uğruna yok ediliyor.

Bu nedenlerle, iş bulamadığı için intihar eden, evine ekmek götüremeyen, tüm gençlerin vebali, İsmail Emrah Karayelin üzerindedir. Burada kul hakkı hiçe sayılmıştır.

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır