menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İş adamı Süleyman Çetinsaya

Azim Deniz
Azim Deniz
22 Şubat 2022, Salı

Artaş İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve. 3 erkek çocuk babası olan Süleyman Çetinsaya, 1954 Kayseri doğumlu. İnşaat sektörüne 1971 yılında ağabeyi ile birlikte girmiş. İstanbul’da Bayazıt İş Merkezi, Marmara Çarşısı, Efes, Kavaflar Çarşısı ve Azak İşhanı gibi 50’ya yakın iş merkezi yaptıktan sonra, konut projelerine, Merpenköy’de 1982 yılında 20 daireli Şafak Apartmanı’nı yaparak başlamış. Otel işine merak salan Çetinsaya, 1986 yılında yaptığı Ersa Oteli sonrası 2000’li yıllara kadar 7 otel inşaatı tamamlamış. Süleyman Çetinsaya, The President Otel ve Ctadel Otel’in işletmelerini de kendisi yapıyor. 1993 yılında Bakırköy’de yer alan Carousel AVM’nin yapımına başlayan Süleyman Çetinsaya, 1995 yılında alışveriş merkezi inşaatını tamamlayarak yüzde 28 hissedarı oldu.

 Vadi İstanbul ve Avrupa Konutları gibi dev projelerinde sahibi Çetinsaya, Kayseri’de de faaliyetleri var.

Çetinsaya, Vakıflar Genel Müdürlüğü arsası üzerine Kayseri Park AVM’yi yaptı ve işletmesini kendisi yapıyor. Cami Kebir Vakfı’nın arsalarının da dahil olduğu, şehrin göbeğinde, çok tartışmalı şekilde imara açılan arsaya, Radisson Blu otel inşaatını yaptı. 2022 yılında da Erciyes Kayak Merkezi’ne Radisson Blu hotel Mount Erciyes Oteli yaptı. Bu otellerin de, işletmesini Çetinsaya yapmakta.

Süleyman Çetinsaya kamu kurumlarına, hayrına birçok bina yaptı.

Süleyman Çetinsaya hakkında, Bazı haber ve magazin sitelerinde “Muhafazakar işadamı Süleyman Çetinsaya’nın yasak aşkı Pınar Bent iddiası” şeklinde haberler çıktı.  Köşe yazımın konusu bu da değil tabiî ki,  Çetinsaya’nın ünlü modacı ile aşk yaşaması ya da muhafazakar olduğu halde bunu yaşaması beni ilgilendirmez. Dolayısı ile köşe yazımın asıl konusu da bu değil.

FETÖ olaylarında FETÖ örgütünde, neden, Süleyman Çetinsaya’nın ismi geçti?

 TUSKON’un 5. Olağan Genel Kurulunda Rızanur Meral'di. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve iktidar partisini hedef alan konuşmayı gerçekleştirmiş, iş adamları da ayakta alkışlamıştı. İşte Süleyman Çetinsaya, yıllarca bu TUSKON'da çeşitli görevler aldı.

TUSKON Genel Kurul Toplantısı sonrası, valiliğe gönderilen tutanaklar arasında Çetinsaya’nın ismi de yer aldı. Bu tutanaklara göre de Çetinsaya, 2006 ve 2008 TUSKON Genel Kurulu'nda derneğe asil üye olarak seçilmiş.

Süleyman Çetinsaya’nın 2010 yılındaki 4'üncü olağan genel kurulda da disiplin kurulu asil üye, 2012 yılındaki TUSKON Genel Kurulu'nun sonuç bildirgesinde de disiplin kurulu asil üyeliği görevine getirildiğini gösteren evraklar, 83 sanıklı TUSCON davasının delilleri arasında yer aldı.

2014 yılındaki TUSKON Genel Kurulu'nda Rıza Nur Meral bir konuşma yaparak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve iktidar partisi AKP’yi tehdit etmişti.  TUSKON dava dosyasında delil olarak bulunan bu genel kuruldaki üye işadamları listesinde de Çetinsaya'nın ismi bulunuyor.

Çetinsaya, 2004 yılında kurulan Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (MARİFED)'nun da üyesi.

TUSKON davasında, yer alan bu belgelerde, Süleyman Çetinsaya, bulunmasına rağmen, davanın sanıkları arasında yer almadı.

Tuskon üyelerine operasyonlar başladığı günlerde ise, Sabah gazetesinde, Çetinsaya’nın başarılarını anlatan, 6 tane yazı yazılması da dikkat çekici tabiki!

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır