menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İhale çetesi işine devam ediyor

Azim Deniz
Azim Deniz
22 Şubat 2021, Pazartesi

Daha önceki bir yazımda, icra dairelerinde yapılan satış ihalelerindeki, ihale çetesinden bahsetmiştim. Cumhuriyet Savcılığı, o yazımla ilgili, bir çalışma yapıp yapmadığını bilmiyorum.

İhale çetesi ile ilgili daha önceki yazımı okuyan bir vatandaş, yanıma gelerek, bir konuyu aktardı.

Genel icra dairesi 17.02.2021 tarihinde, saat 10.30-10.35 arası, 2020/4790 talimat dosyası ile 38DP746 plakalı aracın SAAT de satış ihalesini gerçekleştirmiş. Birileri tarafından bu ihaleye getirecek kişilerin, ihaleye girmeleri, engellenmiş. Kimi para, kimi duygu sömürüsü, kimine de gözdağı verilerek ihaleye girmemeleri sağlanmış. Yapılan satış ihalesine bir kişi girip, küçük bir artışı ile aracı piyasa değerinin çok altında almış.

Konuyu anlatan vatandaş, Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi önünde ihaleye girmeyenlere para dağıtıldığını, bu durumun Bölge adliye Mahkemesinin dışarı kapı önüne bakan kameraları incelenirse tespit edilebileceğini iddia ediyor. Durum öyle ise, bu açıkça ihaleye fesat karıştırmaktır.

Aracın değerinin altında satılması, alacaklının, alacağının alabilmesinin önü kesilmiş ayrıca. Borçlunun borcunu ödemesi de engellenmiş olmaktadır. Savcılık ve Emniyet Müdürlüğü Kom şubesi, bu işe ciddi şekilde el atmalıdır.

İcra dairelerinin, satış yaptığı mezat salonlarına kamera koyarak, olan biten her şey sürekli kayıt altına alınmalıdır.

İcra daireleri, satış ihalelerine, (https://esatis.uyap.gov.tr/) e satış sitesinden teklif almaktadır. Ancak bu şekilde, teklif almak çok anlamsızdır. Ertesi gün, ihalenin devamı mezat salonunda devam edince, İhale çeteleri yine yapılan ihalenin güvenilirliğine zarar getirmektedirler. 

İcra daireleri, mezat salonlarında yüz yüze ihaleyi tamamen bitirmelidir.

Satışlar, e ihale sistemine (https://www.eihale.gov.tr/ ) dâhil edilip, şaibe ortadan tamamen kaldırılmalıdır.

İnsanlar ihale çetelerinden ürktüğü için, ihale salonlarına gelemiyorlar. İnşallah Cumhuriyet Başsavcılığı bu konunun üzerinde hassasiyetle dururda, bu sayede, alacaklı, borçlu mağdur edilmez.

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır