menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

BU HASTALIK KİMSEYİ TANIMIYOR...

Azim Deniz
Azim Deniz
24 Eylül 2020, Perşembe
ANADOLU’nun fethedilmesinde Kadiri ve Rufai tarikatına mensup alperenlerin etkisi büyüktür. 
Derler ki, kelle koltukta savaşmak deyimi, Rufai Dervişlerinin bürhanlarındandır. 
Bürhan nedir? 
Rufai tarikatına mahsus bir keramet türü. 
Hani 28 şubatta filan gündeme gelmişliği vardır. Kendilerine şiş kılıç saplayan ve meselenin aslı bilinmediği için sapık olarak adlandırılan tarikatlardan birinin yaptığı enteresan olaylar. 
Kafasına tokmakla kama çakılan müridler mi dersiniz, karnından saplanan kılıç sırtından çıkan mı, dilinden sokulan şişin gırtlağından çıkması mı? 
Bir de Rufai gülü vardır. Ateşte kor haline getirilen kızgın demiri müritler dondurma yalar gibi yalarlar. 
Rufailerin bürhan dedikleri bu gösteriler tarih boyunca tartışma konusu olmuştur. 
Ama rivayet edilir ki, Osmanlı ordusunun en önünde giden ve kafir ordularına dehşet saçan Deli Birlikleri de Rufai dervişlerinden oluşan birliklerdir. 
Merak eden olursa googleden araştırsın bu delileri. Alnını keserek derisine kartal teleği takan, vücudunun üst kısmı çıplak olarak savaş meydanına çıkan delileri bir araştırın. 
Bunları anlatan gravürler yapmışlar batılılar. Düşünün şöyle bir savaştasınız, karşınızdaki düşman askerinin vücudunun üst kısmı çıplak. Kılıcını ne kemere, ne kına takmış. Belinin etine batırmış. Kollarında, göğüslerinde vücudunun bir yerinden girip bir yerinden çıkmış bıçaklar, kılıçlar kamalar olan bir düşman. 
Üzerinize doğru geliyor ne yaparsınız? Batılılar bu garabet durumu yaşamışlar. Dehşete kapılmalarından daha doğal ne olabilir. 
Bugün bizler müslüman ve bu insanların ahfadı olarak manzarayı zihnimizde canlandıramıyoruz. Tıpkı o savaşlarda Delileri görmüş gavur askeri gibi Rufai bürhanlarını gördüğümüzde dehşete kapılıyoruz. Bırakın görmeyi, bu tür manzaraları zihinde canlandırmak bile insanın dehşete kapılmasına yetiyor.
Bu konuyu neden açtım. Şehrimizde yaşayan ve bir dönem yaptığı bürhan ayinleriyle 28 şubat zihniyetinin gadrine uğrayan rufai şeyhi Vahap Baba hayatını kaybetti. 
Yazının konusu ne darih dersi, ne Rufai tarikatının tanıtımı, ne de rahmetli olan şeyhini tanıtmak. 
Şu vurguyu yapmak istiyorum. Covid 19 salgını şehrimizi talan ediyor. Bu hastalık özellikle yaşlılarımızı affetmiyor. Son günlerde eşimizden dostumuzdan birçoğu annesini babasını kaybetti. Düşünsenize, ne gavur ne müslüman ayırt eden, kılıç karşısında boyun eğmeyen insanları bile göz açıp kapayana kadar aramızdan ayıran bir hastalık var. Hala bu hastalığa karşı kabadayılık yapanlar var. İnanılır gibi değil.
Lütfen maske mesafe ve temizliğe dikkat edelim. Mümkünse, işimiz gücümüz yoksa evimizde kalalım. Şu illetten bir an evvel kurtulalım.
Bu arada evde kalanlar için internetten araştırıp öğrenmeleri için bir kaç ipucu da vermiş olduk.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır