menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

YA SEN MÜSLÜMAN!...

Aysun ŞAHİN
Aysun ŞAHİN
07 Kasım 2018, Çarşamba
İslam dini insanların birbirinin hukukuna saygı beslediği şeref ve haysiyetlerin korunduğu huzurlu bir toplumu gaye edinir.Dolayısıyla ferdin ahlaki eğitimine terbiyesine büyük önem verir.Çünkü fert toplumun yapı taşlarından birini oluşturur.Onun olumlu veya olumsuz davranışları öngörülen huzurlu toplumu aynı biçimde etkiler.Bu sebeple ferdin iyi ve kötü davranışlar konusunda bilgilendirilmesi iyiliğe özendirilmesi kötülükten sakındırılması gerekir.
İslam,fert olarak insanın şahsına ve toplum hayatına büyük önem vermiştir.insan içinde ilahi cevher taşır.Yüce Allah insanı en güzel şekilde yaratmış.
 
İnsan sadece bedeni ile değil daha önemli olarak ruhu ile manevi varlığı ile de diğer yaratılanlardan üstün kılınmıştır.Dolayısıyla islam müslümanların birbirinin ırz,namus,şeref ve haysiyetlerine saygılı olmalarını emretmiştir.
Hz. Peygamber müslümanı “diğer müslümanların dilinden ve elinden zarar görmediği kimse olarak tanımlıyor.Söz söylerken yalan söylemeyi,vad ettiğinde sözünde durmamayı,kendisine bir şey emanet edildiğinde hıyanet etmemeyi münafıklığın alametlerinden saymıştır.
 
İnsanlara kötü sözle hitab etmemek lanet etmemek,sövüp saymamak,kusurlarını başa kakmamak,suizanda bulunmak,ayıp araştırmak müslümanı hor görmek hoş karşılanmamıştır.
 
Ya iftira boyutu! İslamiyet bu konuya titizlikle değinmiştir.Bir kimseyi yalan yere suçlamak manevi hayatına saldırı anlamına gelirki bunu söyleyen kişi ya kendi suçunu başkasına yükler veya başkalarına işlemedikleri suçları yükler.yani dil yolu ile başkasının şeref itibar namus ve haysiyet gibi manevi haklarına saygısızlık yapar.Dinimizce yasaklanmış haram sayılmıştır.
 
Peki ya günümüzde ki İslami yaşam ve Müslümanlık anlayışı??!!
Gitgide maneviyattan uzaklaşan kişisel çıkarlarını menfaatlerin ön plana geçtiği kin öfke kıskançlık ego tatmini kompleksleri içi boşaltılmış bir islam !!
Anlamından giderek uzaklaşan her şeyi kendine hak ve mübah gören bir zihniyet şekilciliğin kıskacında maddi lüks gösteriş ! Yaraları saran değil kanatan,komşusu açken tok yatan,süreklisiyim araştıran,kusur bulan,bir türlü memnun olmayan,sürekli şikayetçi,her zaman haklı, ukala bir halde..
Birkaç yıl önce yapılan bir anket çalışması gözüme çarpmıştı.kadınlara neden tesettürlüsünüz diye cevaplar düşündürücü büyük bir oran ailevi baskıdan diğer kösemi siyasi görüşünü ispatlamak ve acı olanı en az oranı ise Allah rızası için cevabını vermiş!!
 
Ne kadar acı değil mi !!
Ortaokulu bitirmeme yakın imam hatip lisesine gitmek istediğimi söylemiştim rahmetli dedeme..Sosyal demokrat bir adamdı her gün gazete okur sürekli gündemi haberleri takip ederdi mertti sözünü çekmez doğruya doğru derdi komşular konusunda çok hassastı evde gürültü yapmamıza izin vermezdi yalana asla tahammülü yoktu bizi de bu kurallarla büyüttü..
 
Benim imam hatibe gitme isteğim onu çok kızdırmıştı öyle bir bağırdı ki hala duyar gibiyim.Gidemezsin dedi ve konu kapanmıştı o zamanlar imam hatip bitiren gençlerin üniversiteye girebilmesi oldukça güçtü ama ben yinede oraya gitmek istiyordum be içimde uhde kalmıştı.
 
Anneannem ise cami bahçesine bile abdestsiz giremeyeceğimizi söylerdi nasıl da korkardık evdeki duvarda asılı duran Kuranı Kerime dokunmak ta günahtı.Duvarda asılı duruyordu evde hiçkimse okumayı bilmiyordu ama saygı vardı öyle bir saygı!!
 
Duvarda asmak için inmemişti kutsal kitap bunu ancak büyüdüğümüzde anlayabildik.
 
Okuyamıyorduk anlayamıyorduk Allah’ın kelamı ne söylüyor bize ne Mesajlar veriyor ama bildiğimiz Allah tarafından gönderildi saygı duyulmalı baş üstünde tutmalı abdestsiz dokunmamalı..
Peki neler oldu neler değişti??
 
Şimdi bakıyorum toplumun yüzde yetmişi belki de Kuran okumayı biliyor ve herkesin evinde en az beş adet Kuran ı Kerim var..
OKU diyor Kuran’ın ilk emri !!
 
Arapçasını okuyor bir kısım peki ya be anlatmak istiyor merak ediyor mu yada okuduğunu hayatına geçirebiliyor mu yaşıyor mu Kuran-ı??
Ruhunu benimsetebildik mi??
 
İnsan Kuran dır diye okumuştum bir yerde ,insana hizmet etmek Kuran a hizmet etmektir.O gündür bugündür insanlara hizmet etmeye çalışıyorum ne kadar engel koysalar önüme çukurlar açsalar da kalkıyorum yeniden kaldığım yerden devam ediyorum çünkü ben Kuran a hizmet ediyorum insandan beklentisiz ..
 
Peki ya çocukluğumuzda ki duvarda asılı duran Kuran ile şimdiki görüntü arasında fark var mı ?
İkisi de sadece maddeden ibaret!!
 
Bir türlü ruhunu benimseyemedik hayatımıza yansıtamadık..
Bir yerlerde eksiğiz bir tarafı yapalım derken bir tarafı harap ediyoruz ..
Bu yüzden belki huzuru bulamıyoruz,mutluluğu keşfedemedik aslında çok yakınımızda! Zulüm yapmakta,eşimize çocuğumuza annemize babamıza komşumuza hayvanlara üstümüze yok!!islam sev dedikçe nefret ettiren,Gönüller’ yap dedikçe Gönüller’ yıkan bir muhtaç gördüğünde Allah versin diyen!!
 
Camiye giden,Kuran okuyan ,sakal bırakan,türban takan ama bir türlü bunları özünde hazmedememiş dedikodu,gıybet,iftira dan da bir türlü kopamayan bir kesim var ne yazık!
 
Şekil dini değil İslamiyet sevgi ve ruh maneviyat dini..
Düşün diyor akıl verdim ! Düşünelim ..
 
Allahım bizi affet biz sana layık olamadık..
 
Bir türlü anlayamadık senin mesajlarını doğru algılayamadık ve en önemlisi hayatımıza uygulayamadık..Kul hakkı ile gelmeyin dedin her gün her şekilde kul hakkının gaspı hayatımızı işgal etmiş durumda..!
 
Sen bizi senin rızan için çalışan topluma faydalı olan,yetime öksüze el uzatan,düşeni kaldıran halis kulların içine dahil eyle..
Sevgiyle kalın..
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır