menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KORUYUCU AİLE OLMAK "KALBE DOKUNMAKTADIR"

Aysun ŞAHİN
Aysun ŞAHİN
25 Mayıs 2018, Cuma
Koruyucu ailelik nedir ?
 
Çoğumuzun kulaklarına aşina bir sözcük ve çoğumuzun da fazla ilgisini çekmeyen bir konu halbuki ne kadar önemli ..
 
Koruyucu aile ,çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın, eğitim , bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak üstlenen aileye koruyu aile diyoruz.
 
Koruyucu aile olmak ,kalbe dokunmaktır dedik , o minicik kalplere..!!
 
Çocuk bedensel,zihinsel,duygusal ve sosyal bir varlıktır.çocuğun öğrenmesi taklit yoluyladır.aile de anne babasını taklit ederek öğrenir çoğu şeyi..
Çocuğun çevresin de sağlıklı rol ve modeller çocuğun bilgiyi kullanabilme problem çözebilme ve davranışa dönüştürme becerisini geliştirir.bu yüzden ailenin çocuğun hayatında ki önemi tartışılmaz.
 
Ya hayatı öğrenebileceği bir ailesi, anne ve babası olmayan çocuklar..!
Aile ve sosyal politikalar Bakanlığı anne ve babasını kaybeden veya devlet korumasına alınan çocuklar için son yıllarda da sıkça duyduğumuz koruyucu aile uygulamasını hızla yaygınlaştırıyor.
 
Korunmaya muhtaç çocuklarımıza bir aile ortamında yaşama imkanı sunuyor.
Anne baba yoksunluğu yahut bir aile sıcaklığından mahrum kalmadan çocukların sevgi ve şefkat ortamında büyümeleri için uygulanan benim de çok takdir ettiğim bir sosyal politika..
Çocuk bakım modellerin de meydana gelen değişim ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ev tipi bakım modellerinin çocuk Evleri ve siteleri, sevgi evleri, aile tipi bakım modellerinin olduğu koruyucu aile ve evlat edinme modellerini geliştirmiştir.
Korunmaya gereksinimi olan tüm çocukların koruyucu ailelerle güven içinde bakımlarının olumlu sonuçları paha biçilemez değerde ..
 
Ve koruyucu ailelik hızla artıyor..
Ülkemiz de 2011 yılı sonun da koruyucu aile yanında bakımı sağlanan çocuk sayısı 1282 iken 2016 yılı sonunda bu sayı 5004 çocuğa ulaşmıştır.
 
Toplumun farkındalığı ve duyarlılığı adına büyük önem taşıyan bu uygulama gelecek nesiller adına daha umut verici rol oynamaktadır.
Göreve geldiği günden bu yana  hanımefendi kişiliği ve mütevaziliği ile dikkatimizi çeken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sn. Fatma Betül Sayan kadın ve çocuk söz konusu olduğunda asla taviz vermeden titizlikle, çalışmalar yürütüyor.
 
Koruyucu aileliğin gelişmesinde ve farkındalık oluşmasında da şüphesiz rolü tartışılmaz.
Tüm Türkiye ye seslenerek;
Evlerinizi, gönüllerinizi yavrularımıza açın ! diyerek, bu konuya verdiği önemi de dile getiriyor..
 
Tabiki Bakanlığımızın bu kutsal görev de il bazında politikalarını hayata geçiren “gizli kahramanları” var.Ve Kayseri olarak bu konu da ne kadar şanslı olduğumuzu belirtmek istiyorum..
Aile ve Sosyal Politikalar il müdürümüz değerli Nevzat Özer den bahsetmek istiyorum kısaca..
Onu anlatmak için okadar sözcük varki! Bilemedim nereden başlasam ;ama beni en çok etkileyen yönü duygusallığı oldu , böyle bir görevde olmazsa olmaz aslında..
Sevecen ,mütevazi hali ,kurumunda bulunan çocuklara kendi çocukları gibi kol kanat geren şefkatle onlara yaklaşan ..
 
İşine verdiği değer ve nekadar önemli bir görevi üstlendiğinin bilinci ile hareket eden ,çözüm odaklı , benimde birebir kaç kez şahit olduğum sıkıntılı kadın ve çocuk vakalarımız da sergilemiş olduğu tavır ile kısa zaman da Kayseri de sevilen bir Kurum Müdürü oldu.
Koruyucu ailelik anlamında da çok titizlikle çalışan müdürlüğümüz şehrin yarasına merhem aile kavramında bir çatı olma rolünü başarıyla yerine getirmeye devam ediyor..
 
İl müdürlüğümüz de kayıtlı 
Mevcutta koruyucu aile sayımız 192
Koruyucu aile yanında çocuk sayımız ise 219,
 
“Sizler çocuklarımızın küçük yüreklerin de yer bulan ,büyük hayallerini gerçekleştiren , koruyucu ailelerimizsiniz” diyen Nevzat Özer aslın da konunun ne kadar önemli olduğunu da özetlemiş..
 
Peki kimler koruyucu aile olabilir?
 
Hoşgörülü,sabırlı,güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen sevgisi ile bir çocuğun hayatın da fark yaratmak isteyen ve mevzuatta belirtilen şartları taşıyan herkes koruyucu aile olabilir.
Bunların yanında istenilen,
TC vatandaşı olup
Türkiye de sürekli ikamet eden 
Enkaz ilkokul düzeyinde eğitim almış
25 65 yaş aralığında 
Düzenli gelire sahip olan herkes..
 
Koruyucu aile yanında kendini değeri, ebeveynlerince önemsemediğini hisseden çocuk mutlu olur, davranışlarından doyum alır, kendini gerçekleştirme olacağı bulur.
Sağlıklı manevi yaşamın temellerini oluşturan koruyucu aile, bakımını üstlendiği çocuklarının kendisi ile barışık insan ilişkileri olumlu ve kuvvetli, saygılı bireyler olarak geleceğe hazırlar..
Sevgiyle kalın..
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır