menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için

Ali ÖZOCAK
Ali ÖZOCAK
13 Şubat 2017, Pazartesi
Aslından nasıl başlayacağımı, hangi cümleleri kullanacağımı bilmiyorum. Onun için şimdiden kusurumuz olursa affola..
 
Bu memlekete dair kaygısı endişesi hayalleri olan her Türk evladı gibi canım çok yanıyor. Malum yaşadığımız şu son süreçte, insanların farklı beklentilerle, farklı hesaplarla, çıkarlarla didiştiği, anlamsız tartışmaların yaşandığı, bazen kavga ettiği bu günlerde, benim daha fazla dikkat çekmek istediğim daha fazla ilgi gösterilmesini umduğum, daha çok destek olunmasını beklediğim, haklarını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz kahramanları,  güvenlik güçlerimizi, onlara olan minnetimi, saygımı sevgimi duamı paylaşmak istedim.
‘’Kahramanlar can verir, Yurdu yaşatmak için.’’ Dedik. Öyle de oluyor. 
 
Buradan paylaşabileceğim okadar çok birebir de şahit olduğum direk muhataplarından da dinlediğim gördüğüm kahramanlıklar var ki, anlatmaya ne kelimeler yeter,  nede kağıtlar kalemler. 
 
Onlar bazen arazide dağda kalleş bir pusuda, yada eşiyle gittiği pazar alışverişi sırasında hain saldırıda, çarşı iznine çıkarken alçak bir bombalı eylemde, bir maç çıkışı evlerine gitmeye hazırlanırken gancık bir saldırıda yada kuzey ırakta, El Bab’da, doğu güneydoğuda velhasıl memleketin her bir köşesinde Bayrak oldular, Vatan oldular. Kimi kolunu, kimi bacağını, gözünü, gözlerini yada bedeninden bir parçayı verdi Gazi oldu. Devletinden milletinden sevdiklerinden izin istedi yol istedi ki, kalan bedenimle Vatan olayım, bayrak olayım diye.. Ne metreleri bulan kardan kaçtılar, ne yağmurdan selden çamurdan, ne eksi kırkı bulan ayazlarda, nede cehennem sıcaklarında öff demediler, imkansız demediler.. 
 
İtibarları onurlarıyla oynandı, bazen aşağılandı. Kumpaslar kuruldu, Peygamber ocağının evlatlarına dinsiz dendi, terörist bile dedik. Birkaç çürüğün hesabını hepsine sormaya kalktık farklı kinlerimizi intikamlarımızı kustuk.. Onlar yinede  ‘’Kahramanlar can verir, Yurdu yaşatmak için.’’ Dediler  can vermeye devam ettiler.
 
İsimleri Mehmet olmuş, Ahmet, Hasan yada Hüseyin hiç fark etmez. Çünkü bu kahramanların her biri, koca bir Vatandı, Milletti, Bayraktı, Ezandı.. Biz hep isimlerine takıldık. Arkalarında bıraktıkları ana babaları, eş çocukları, kardeşlerini, aşklarını sevdaların nasılsın demeyi unuttuk. ekmeğini yiyip suyunu içelim, hoplayalım zıplayalım, koşalım eğlenelim diye bize koca bir Vatan bıraktıklarını hiç görmedik yada görmek istemedik.  Oysa bu yiğitlerin kimisi çocuğunun doğumuna gelemedi, kimisi babasının cenazesine, kimisi gardaşının düğününe, kimisi bacısını gelin etmeye. Ama hiçbir zaman da öf demediler. Devletine küsmediler, Vatandan geçmediler. Kendi canlarından, hayallerinden, umutlarından, sevdalarından geçtiler.. Geride bıraktıkları sevdikleri sokaklara meydanlara dökülüp devlete isyan etmedi,  millete sövmedi. Onlar yaşarken Şehit oldu. Vatan sağ olsun dediler sustular..
Onlar görevlerini hakkıyla, hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz haklarıyla yaptılar. 
 
Ya bizler;
Bu Vatana ve Millete adanmış canları sadece Şehit oldukları günlerde tv lerin haber programlarında bilmem ne mankenin selülitlerinden daha az sürede izledik, yada gazetelerde küçücük haberler olarak gördük.Bahane olarak da teröristleri sevindirmeyelim dedik. Bazen haddini aşıp onlar zaten bunun için maaş alıyorlar diyecek kadar alçalanlar bile oldu ses çıkarmadık. Bir kısmımız da sosyal medyada mesajlar yayınladık borcumuzu ödedik, vicdanımızı rahatlattık. Öyleki tepkilerimizin derecesini sayılara göre verir olduk.  
 
Şehit düşüp Memleketlerine sevdiklerine albayrağa sarılı tabutlarla kavuştuklarında sıcak koltuklarımızı, çay keyfimizi yada gezmelerimizi kesip Bir kişi daha fazla safa durup bir fazla Fatiha göndermeyi bile yeterince, hak ettiklerince yapamadık. Güneydoğunun on beşbin nüfuslu bilmem ne ilçesinde terörist cenazesinin yüz binlerle defnedildiği ülkemde biz iki üç bin kişiyle defnedince mutlu olduk yeterli gördük.
 
Velhasıl söylenecek söz çok da dilim varmıyor, gönlüm razı olmuyor. Buradan sadece kahramanlığın, cesaretin, inancın, azmin temsilcisi, Vatan, Millet, Bayrak, Ezan için canlarından vazgeçmiş Vatanın gerçek sahipleri olan bütün güvenlik güçlerine ve ailelerine diyorum ki;
 
Selam ve saygı sizleredir. Dua sizleredir, Minnet sizleredir..

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır