menüler
HAVA DURUMU

ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE…

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
20 Ağustos 2019, Salı
İnsanoğlu dünyaya geldikten bu yana aileler, toplumlar, kurumlar, devletler olagelmiş. Buralarda da insanlar hizmet etme gayreti içinde olmuşlardır.
 
Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bir ayetinde Cenabı Allah ahiret hesabını hatırlatırken zerre miskal iyiliğin ve zerre miskal kötülüğün hesabının sorulacağından bahseder. Peygamberimiz de bir sözünde “İnsanın hayırlısı insanlara hayrı dokunandır” diyerek insanların topluma hizmet etmelerini tavsiye eder. Ayrıca dinimizin emri gereği insanımıza, ülkemize hizmet eden insanların saygı ve minnetle anılması, onlara vefalı olunması tavsiye edilir.
 
Gerek devlet idaresinde gerekse sivil toplum hayatında herhangi bir dünyalık menfaat beklemeden sevabını Allahtan bekleyerek hizmet eden birçok insanımız gelip geçmiştir. Bir kısmı idari hizmette, bir kısmı ilim ve eğitim yolunda, bir kısmı hayat tecrübesiyle yaptıkları yeni icatlar ve diğer hizmet alanlarında topluma, devlete ve insanlığa takdir edilecek hizmetlerde bulunmuşlardır.
 
Bu insanlar zaman içinde ya emekli olmaları, ya yaşlarının ilerlemesi ve güçlerini kaybetmeleri yada birlikte yol kat ettikleri insanlarla tarz uyuşmazlığı, fikir ayrılığı sebebiyle birlikte oldukları çevre ve kurumlardan ayrı kalabiliyorlar. Ama yaptıkları hizmetler toplum vicdanında ve mahşeri vicdanda takdir edilmeye devam ediyor.
 
Bu duruma gelen insanlarımızın önceden birlikte oldukları ve hizmet verdikleri çevre, grup, kurum yada insanlar tarafından yok sayılmaları herhangi bir gerekçe gösterilmeden ihanetle suçlanmaları, kurumların tanıtım belgelerinde onlara yer verilmeyerek sanki hizmetlerinin inkar edilir bir durumda bırakılmaları Allah’ın ve kulların bildiği hakikati değiştirmez, değiştiremez.
 
Bazı dini gruplar ve STK’lar da olduğu gibi ne yazık ki uzun süre iktidar emanetini paylaşmış siyasi partilerimizde de son zamanlarda yıllarca saçlarını ağartarak bu ülkeye ve ülke insanına hizmet vermiş, önemli mevki ve makamlarda bulunmuş insanlarımıza karşı yapılan dışarda bırakma, yok sayma, gerektiğinde itibarsızlaştırma yoluyla vefasızlık gösterme bu toplumun vicdanına ve mahşeri vicdana asla uygun olmayan tutum ve davranışlardır. Bu duruma göz yummak görmezden gelmekte idarenin başında bulunanlara asla yakışmayan tutum ve davranıştır.
 
Halbuki bu ülkenin toplum ve devlet olarak taş üstüne taş koyan, her kademedeki idareci ve insanına vefalı olma, onları takdir etme sorumluluğu vardır. Unutmayalım ne ekersek onu biçeriz. Bugün daha önce yanımızda hizmet edenlere yapılan vefasızlığa, ispatsız suçlamalara ses çıkarmayan idarecilerimiz yarın başkaları kendisine yaptığında buna ses çıkaran insanlar bulamazlar. Buda insanlık erdemine ve vefa anlayışına asla sığmayan bir durumdur.
 
Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır