menüler
HAVA DURUMU

YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
14 Eylül 2018, Cuma

12 Eylül 1980 günü Türkiye’de 10 yıl kadar süren anarşi ve kardeş kavgasını bir anda sona erdiren, tüm ülkede sıkıyönetim ilan edilerek asayişin sağlandığı, asker eliyle yaptırılan, ABD destekli, kökü dışarda kanlı darbe ve zulüm döneminin başladığı gün.

Bu hafta 12 Eylül 1980 kanlı darbesinin 38. Yıl dönümüydü. Ne olmuştu 12 Eylül 1980 darbe sürecinde?

1970’ten 1980’e kadar süren 10 yıllık zaman dilimi içinde gençler arasında devam eden sağ-sol çatışmasında 5 bin gencimiz hayatının baharında ideolojik kardeş kavgasında, Gümrük Bakanı değerli devlet adamı Gün SAZAK’ta aralarında olmak üzere hayatını kaybetmişti. Siyasetçilerin uzlaşamayıp hükümet kurmakta zorlandığı, meclisin ortak noktada birleşip Cumhurbaşkanını seçemediği, ülkede güvenlik içinde can kaygısı olmadan yaşamanın imkansız olduğu yönetim durumu yaşanır hale gelmişti 12 Eylül darbesinin öncesinde.

ABD destekli, milletin bağrından çıkan ordu içinde oluşturulan komuta konseyi içinde hiyerarşik yapıda meydana getirilen cunta, ülkenin içinde bulunduğu kaos durumunu bir müddet izlemiş daha sonra darbe için şartların olgunlaştığına kanaat getirerek kurtarıcı edasıyla silahlı ve akabinde kanlı bir darbe ile ülke idaresine el koymuştu.

Önce tüm Türkiye’de sıkıyönetim ilan edilerek güvenlik sağlanmış, ardından yürürlükte olan anayasa ortadan kaldırılmış, hükümete görevden el çektirilmiş, siyasi partiler kapatılmış, seçilmiş belediye başkanlarının görevine son verilmiş yerlerine darbecilerin uygun gördüğü elemanlar getirilmiş, tüm Türkiye’de tutuklamalar, sorgulamalar ve cezalandırmalar başlatılmıştı.

Özellikle ülkücüler, solcular ve İslamcılar bu dönemde büyük zulümler görmüşler, başta DİYARBAKIR ve MAMAK cezaevleri olmak üzere ülkenin her yerinde cezaevleri ve karakollarda ülke insanları ağır işkence ve hakaretlere maruz kalmışlardır. Yıllar süren sorgulama ve mahkemelerin sonucunda bu insanların bir kısmı hayatını kaybetmiş, bir kısmı sakat kalmış, bir kısmı da on yılları bulan hapis cezalarıyla cezalandırılmıştır.

Komuta konseyinin başındaki Kenan EVREN’in deyimiyle “1 sağdan 1 soldan astık, asmayıp da besleyelim mi?” anlayışı ile 50 genç, konseyin verdiği idam kararıyla asılarak idam edilmiş toplamda 1208 vatandaşımız darbecilerin zulümleri sonucu katledilmiştir.

Dönemin mağdurlarından Erdal EREN’i, Sacid ADALI’yı, darbe lideri Kenan EVREN’in “O çocuk suçsuzdu, solcu gence karşılık olarak idam ettik.” dediği Mustafa PEHLİVANOĞLU’nu ve 2,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak zindanlarında ömrü çalınan Büyük Birlik Partisi kurucu başkanı Muhsin YAZICIOĞLU’nu bu millet unutmadı, unutmaz da.

2 yıldan fazla süren darbe döneminde 673 bin insanımız cuntacılarca fişlendi, 15 bin insanımız vatandaşlıktan çıkarıldı, 45 bin insanımız işinden atıldı, 170 ton altın rezervimiz ABD’ye kaçırıldı, millet bunları unutmadı.

Ülkemize ve insanımıza derin acılar yaşatan darbecilerin kendi insanımıza olmadık zulüm ve hakaretler yaptığı PKK kanlı terör örgütünün kuruluş ve büyümesine zemin hazırlayan 12 Eylül 1980 kanlı darbesini yapanlar darbeden 30 yıl sonra 2010’da yapılan anayasa değişikliği le yargılanmaya başladılar. Rütbeleri söküldü, unvanları iptal idildi. Öldüklerinde cenazeleri sahipsiz kaldı ama dönemin acıları unutulmadı, unutulmamalı da!

12 Eylül yakın tarihimizde kara bir leke olup, gelecek nesillere bu ihanet ve zulüm dönemini unutturmamak için konu okulların müfredatlarında yerini almalı ve bir daha yaşanmaması için her türlü idari ve hukuki tedbir gözden geçirilmelidir.

Bu vesile ile dönemin katledilen mazlumlarına Allah’tan rahmet, yaralanan ve sıkıntı görenlerine hayatta kalanlarına hayırlı ömürler diliyorum. 38. yıl dönümünde hatırlayan ve mağdurlarını rahmet ve minnetle anan kurum, kuruluş, basın dünyamız ve erdemli insanlarımızı tebrik ediyorum.

Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır