menüler
HAVA DURUMU

TERÖR VE DARBE SUÇLULARININ YAKINLARI KİME EMANET?

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
30 Ağustos 2017, Çarşamba
Ülkemizde 1960’tan bu yana birçok darbe yaşandı, sayısız terör örgütü kuruldu, suçluları cezalandırıldı. Gerek darbe dönemlerinde, gerekse terör eylemlerinde suç işledikleri şüphesiyle yapılan yargılamalar sonunda birçok insan farklı suçlamalarla cezalandırıldılar.
 
1970’ler de sol görüşe sahip insanlar, 1980 darbesinde ülkücü ve solcu insanlar anayasal düzeni değiştirmek ve örgüt mensubu olmak suçlamasıyla yargılandılar, ceza alanlar yıllarca hapiste yattılar.
 
28 Şubat 1997’de meydana gelen post modern darbe döneminde de darbecilerin yönlendirdiği mahkemelerin kararıyla başbakan ve bakanlar yargılandı, 6 milyon oy alan iktidar partisi kapatıldı, binlerce asker personel hukuksuz yargılamalarla görevlerinden uzaklaştırıldılar.
 
15 Temmuz 2016’da meydana gelen FETÖ darbe girişimi sonucu 250 vatandaşımız şehit oldu, 2100 vatandaşımız da yaralandı. 15 Temmuz 2016’dan sonra FETÖ mensubu olmak şüphesiyle 160 bin kişi hakkında işlem yapıldı. 100 binden fazla insan da görevden alındı, açığa alındı yada tutuklandı.
 
Gerek darbe suçlaması, gerekse terör suçlamasıyla haklarında işlem yapılan insanlar mahkemelerde yargılanıyorlar, soruşturması tamamlananlar deliller yeterli ise muhakeme edilip haklarında gerekli cezai kararlar veriliyor. Bu sürece itiraz edilecek bir durum yok.
 
Asıl sıkıntı ve mağduriyet bir yandan aylarca haklarında hiçbir işlem yapılmadan ve suçlu olduklarını kanıtlayacak belge bulunamadan insanların görevlen uzaklaştırılmaları yada ceza evinde bekletilmeleri bunun yanında suçlanan insanların hiçbir suça bulaşmamış ve haklarında işlem yapılmamış aileleri (eş ve çocuklarının) sahipsiz, kimsesiz ve mazlum, toplumdan dışlanmış durumlarıdır.
 
Bu insanlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıdır. Bu ülkede doğmuşlar ve hayatlarını burada devam ettiriyorlar. Bu insanlarında diğer insanlar gibi yeme içme ve diğer insani ihtiyaçlarını karşılama zorunlulukları var. Ama bunu karşılayacak devlet dâhil kimseleri yok. Ne diyordu şair “Suç başkasınındır da niçin başkası mağdur.” Sahi suç isnadı ile haklarında işlem yapılan veya suçları sabit görülüp cezalandırılan insanların haklarında hiçbir soruşturma olmayan, hiçbir suça da bulaşmayan yakınlarının nasıl yaşadıkları, neler çektikleri, ne yaptıkları, ne yiyip ne içtikleri konusunda acaba toplum sahibi olan devletin bir sorumluluğu yok mu?
 
Osmanlı döneminde devlet, kendine karşı suç işleyenleri sürgünle cezalandırdığında onun maaşını ailesine vermeye devam eder bu insanları sahipsiz, namerde muhtaç bırakmazmış. Acaba diyorum bugünkü devletin ve ülkeyi yöneten hükümetin FETÖ mensupları da içinde olmak üzere teröre bulaşmış cezasını çeken insanların suçlu olmayan, suça bulaşmamış yakınlarını koruma, kollama ve onları da kazanma amaçlı bir çalışması var mı? Merak ediyorum.
 
Şunu da unutmayalım! Ülkede yaşayan insanların devletine, hükümetine ve toplumuna küskün hale gelmesinden en çok terör örgütleriyle mafya teşkilatları ve millet düşmanları rant devşirirler.
 
Tüm bunları da hesaba katarak ve 2019 yılının zorlu bir seçim yılı olduğunu da unutmadan bir gün bile zaman kaybetmeden Osmanlının merhametini de örnek alarak hükümetin terör suçluları yakını olan mazlum ve mağdurlar için yeni tedbirleri acilen devreye koymasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Unutmayalım, insanları küstürmek kolay, kazanmak o kadar kolay değildir.
 
Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır