menüler
HAVA DURUMU

SIĞINMACILAR, PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLER

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
03 Ekim 2019, Perşembe
Sığıntı, sığınmacı, yuvantı gibi tabirler Anadolu’da yaşadığı yerden ayrılıp başka bir yerde yaşamak zorunda kalan insanlara o bölgenin mukim insanları tarafından uygun görülen sıfatlardır. Uzun bir süre geçmedikçe bu insanlar bu sıfatlarla anılırlar. Belki de birkaç nesil sonra yerli insan muamelesi görmeye başlarlar.
 
Bizler Türk toplumu olarak Anadolu’ya Malazgirt savaşından sonra gelip yerleştik. Bu toprakları vatan tutup yerli insanlar olduk. Kırım savaşından sonra Tatar kardeşlerimiz, Çerkes sürgününden sonra Çerkes kardeşlerimiz, 93 savaşından sonra doğu ve batı’dan gelen muhacir kardeşlerimiz, Balkan Savaşından sonra Arnavut, Pomak, Boşnak ve diğer Balkanlı kardeşlerimiz 1960’dan sonra Doğu Türkistanlı Uygur kardeşlerimiz, 1980’lerde Afganistan’ın Ruslar tarafından işgali ile Afganistanlı kardeşlerimiz, 1980’lerden sonra Turgut ÖZAL döneminde Bulgaristanlı kardeşlerimiz ve 2011’den sonra canlarını kurtarmak için ülkemize gelen Suriyeli kardeşlerimiz bu topraklarda sığınmacı oldular.
 
Yani bu insanlar önce sığınmacı oldular sonra geri dönme imkanları kalmadığı için yerli insanlarla karışıp, kaynaşıp ülkemizin asli unsuru oldular.
 
Sığınmacı konumunda olan insanlarında asli unsur olanlar gibi güvenlik, maddi ve manevi ihtiyaçlarının karşılanması, dini ve ibadi hayat, eğitim, çalışma, sosyal güvenlik gibi hizmetlere hak ve ihtiyaçları vardır. Normal şartlar oluşuncaya kadar bu konularda sıkıntıların yaşanması da kaçınılmaz bir durumdur.
 
Tamamına yakını ülkemize sonradan gelerek bu ülkeyi yurt edinen insanlarımızın yaşadığı bu topraklarda bugün 6 milyondan fazla sığınmacı yaşamaktadır. Son 10 yılda gelen bu insanlar için bir yandan devlet kurumlarımız diğer yandan sivil toplum kuruluşlarımız ve insanlarımız bunların uyumlu ve problemsiz insanlar haline gelmesi, sıkıntılarının giderilerek normal insanlar haline gelebilmeleri için büyük çabalar sarf etmektedirler.
 
Kayserimizde 100’den fazla üyesi olan Gönüllü Kültür Kuruluşları Platformu halen Kayseri’de yaşayıp sayıları 100 bine yaklaşan sığınmacıların problemlerini ortaya koyup çözüm yollarını tartışıp farkındalık oluşturmak için “SIĞINMACILAR, PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLER” adıyla 2 Kasım 2019 Cumartesi günü bir panel düzenleyerek konuyu kamuoyunun bilgisine sunmaya karar verdi.
 
İl Göç İdaresi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Ticaret Odası, üniversiteler, OSB ve insani yardım kuruluşlarının temsilcilerinin konuşmacı olduğu panelde, sonuçlar enine boyuna tartışılarak dile getirilmeye ve kamuoyuna sunulmaya çalışılacak.
 
Büyükşehir Belediyemizin de katkılarıyla gerçekleşecek olan çalışmanın Kayseri kamuoyuna büyük katkı sunacağına inanıyor emek veren, katkı sunan tüm kurum, kuruluş ve şahısları tebrik ediyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
OKUMUYOR, DİNLEMİYOR, BİLMİYOR SIĞINMACILAR, PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLER SURİYE İÇİNDEKİ SIĞINMACILAR VE DRAMLARI ŞUYUU VUKUUNDAN BETER (KADEM’İ İKNA EDİN) AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır