menüler
HAVA DURUMU

SAVAŞ MEYDANI MI?

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
06 Eylül 2018, Perşembe
Ülkemiz yıllardır terör saldırıları ve doğal afetlerde olmak üzere binlerce insanını kaybetti, etmeye de devam ediyor.
 
Bizim gibi dünyanın en stratejik bölgelerinden birinde olan, bulunduğu coğrafya sahip olduğu zenginlikleri itibarıyla en acımasız, gaddar ve kalleş emperyalist güçlerin iştahını kabartan pozisyondaki bir ülkeyi alt etmek için kukla terör örgütleri her zaman bulunur, bulunuyor da.
 
Varlığımıza yönelik saldırıları ortadan kaldırmak için yapılan mücadelelerde güvenlik güçleri başta olmak üzere kadın erkek, genç yaşlı, resmi sivil tüm hayatını kaybedenleri rahmetle, minnetle anıyorum. Ne diyordu şair “Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” Ne yazık ki uğrunda can verilmeden vatanda korunamıyor.
 
Savaşlarda ve ülkeyi korumak için yapılan güvenlik mücadelelerindeki insan kaybımızın dışında bazen bir günde, bir haftada onlarca, yüzlerce insanımızın hayatını kaybetmesi. Onlarcası ve yüzlercesinin yaralanması kaybolan insan kaynağımızın yanında milyarlarca liralık milli servetin de yok olması devletimizi ve insanımızı derinden yaralıyor.
 
Geçen haftalarda idrak ettiğimiz mübarek Kurban Bayramında meydana gelen trafik kazalarında 142 vatandaşımız hayatını kaybetti, 860 vatandaşımızda yaralandı. Ocaklara ateş düştü, analar ağladı, çocuklar yetim, eşler dul kaldı. Ülkemiz ve insanımız büyük acılar yaşadı.
 
Geçen Pazar günü gün boyu medya haberlerini izlemeye çalıştım. Gaziantep’te kamyonet minibüs çarpışmasında 8 vatandaşımız, Adapazarın da hafifi ticari aracın karşı şeritten gelen motosikletliye çarpması sonucu 7 kişi, Afyonkarahisar da yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 2 kişi, bunun dışında hatıryalamadığım diğer kazalarla birlikte bir günde 25 vatandaşımız trafik kazalarında hayatını kaybetti, 50’den fazla vatandaşımızda yaralandı. Ölenlere Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.
 
Bu olaylardan bir gün sonra Mersin’den bir katliam haberi ajanslara düştü. 2 katlı bir evin damında 5 vatandaşımız öldürülmüş halde bulundu. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre şizofreni hastası olduğu bildirilen 42 yaşındaki baba 35 yaşındaki eşini, yaşları 17 ile 5 arasında değişen 3 çocuğunu silahla öldürdükten sonra intihar etmişti. Uzun emeklerle kurulan 5 kişilik bir aile bir anda yok olmuştu.
 
İnsanımızı derin acıya gark eden bu ölümlü kayıplarımızı savaşta kaybetmedik. Deprem, sel, yangın, salgın hastalık gibi tabii afetlerde yaşamadık. Ama bayram tatilinde 150’ye yakın ölüm, bin’e yakın yaralı, daha sonra 1 günde 25’e yakın ölüm ve 50’ye yakın yaralı olayı bu ülkede yaşandı. Aynı zamanda bir aileden 5 kişinin ölümü de bir anda yaşandı. Bu acılara can dayanmaz desek yeridir.
 
Uzmanlar ve yetkililer trafik kazalarının %90’dan fazlasının sürücü hatalarından ve kural ihlallerinden meydana geldiğini söylüyorlar. Mersin’de ki olayda da şizofreni hastası işsiz bir babanın devletin ve yakınlarının sahip çıkamaması sonucu bunalıma girerek ailesini katletmesi söz konusu.
 
Acaba diyorum neyi eksik bırakıyoruz da, nerede hata yapıyoruz da bu acı olayları yaşıyoruz. Gençlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız, emeklilerimiz istenmeyen eli ve acı olaylarda can verip ülkemize ve insanımıza derin acıların yaşatılmasına sebep oluyor.
 
Devlet idarecilerimiz, güvenlik güçlerimiz, akil insanlarımız, diyanet ve eğitim teşkilatlarımız, akrabalarımız, cemaatlerimiz, cemiyetlerimiz, sendikalarımız diğer STK’larımız sorumlulukları altında olan insanları her yönüyle takip edip iyi ve kötü günde sahiplenmeyi beceremiyorlar mı? Yanlış yapana engel olmanın, derdini dinleyip çare bulmanın, güzel günlerini takdir edip, tebrik edip mükafaat vermenin yollarını bilemiyor muyuz?
 
Ülkemiz “Savaşta mı ki” bu kadar kısa sürede bu kadar can kaybımızı, yaralımız oluyor, bu kadar milli servetimiz ortadan kalkıyor ve bizler istenmeyen acıları yaşıyoruz.
 
Allah bizleri aklıselim ile yaşamaya, yaratanın hatırına yaratılana sahip çıkıp onlara kol kanat germeyi nasip etsin.
 
Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
ŞUYUU VUKUUNDAN BETER (KADEM’İ İKNA EDİN) AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır