menüler
HAVA DURUMU

RAMAZAN VE KAYSERİ

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
22 Mayıs 2019, Çarşamba
11 ayın sultanı diye andığımız hayır, bereket, ibadet ve paylaşma ayı Ramazan’ın yarısını geçmiş bulunuyoruz.
 
Ramazan ayının başından bu yana Kayseri’de hummalı bir hareketlilik almış gidiyor. Bir yandan teravih namazı sebebiyle camilerimiz dolup taşıyor, vaazlar ve nasihatlerle irşat faaliyetleri devam ediyor. Diğer yandan başta büyükşehir belediyesi olmak üzere Diyanet Vakfı, İHH, Yardımeli, Verenel, İyilikder, Hayrat İnsani Yardım Vakfı, Erciyes Feneri Derneği, Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği, Darülaceze Vakfı ve diğer yardım kuruluşları yetimleri giydiriyor, gıda paketleri dağıtıyor, iftar çadırları kurarak yada mahalle iftarları düzenleyerek, bayramlık hediyeler dağıtarak vatandaşımıza yardımcı olmak konusunda ellerinden gelen gayreti göstererek bıkmadan, yılmadan çalışıyorlar.
 
Bunun yanında büyükşehir belediyesinin denetiminde SUN FUARCILIK tarafından bu yıl Dünya Ticaret Merkezinde açılan Ramazan Sokağı, ilk günden bugüne dolup taşıyor. Yöresel ürünler bölümünde hizmet vermenin yanında her gün ayrı bir sanatçı, şair, fikir ve düşünce adamı halkın karşısına çıkıp verdikleri bilgi ve sunumlarıyla vatandaşın aydınlanmasına ve hoşça vakit geçirmesine sebep oluyorlar.
 
Ramazan sokağında birbirinden değerli STK, esnaf ve sanat erbabı açtıkları stantlar ve sergi salonlarında topluma kendilerini tanıtmanın, ziyaretçilerle tanışmanın onlara ikramda bulunmanın hazzını yaşıyorlar. Bunun yanında belediye başkanları mahallelerde düzenlenen Ramazan etkinliklerine iştirak ederek toplumla buluşma, onları dinleme ve onlarla bütünleşme fırsatını da yakalamış oluyorlar.
 
Camilerde il müftülüğümüzün koordinatörlüğünde yapılan irşat faaliyetleri, televizyon ve radyolarda yapılan ramazan programları, STK’ların ve varlıklı vatandaşların düzenlediği üyeleri, gönüllüleri, dostları, hemşerileri bir araya getirip tanışmaya ve görüşmeye vesile olan iftar programları da Kayseri’de Ramazan ayının bereketli, hareketli, dayanışma ve yardımlaşmaya yönelik hizmetlerle geçtiğinin ispatı olarak ortaya çıkıyor.
 
Ramazanın şehrimizde hareketli ve bereketli geçmesinde emeği olan tüm yöneticiler, STK’lar, basın mensupları ve gönlünü millete açmış fedakar insanlarımıza teşekkür ediyorum.
 
VALİ BEY HAKSIZ MI?
 
Devlet memurluğuna giren her insan devletin verdiği görevi ve ücreti kabullenerek ve kanunlara uygun olarak atamasının yapıldığı yerleşim biriminde görev yapmak üzere devletle anlaşma yapmış demektir.
 
İllerde devletin en yüksek temsilcisi olan valilerin de devlet memurlarının görevlerini kanunlar çerçevesinde yapıp yapmadığını denetleme hakları vardır. Atandığı yerde hizmet vermesi gereken memurların bulunduğu yerde ihtiyaç olduğu müddetçe başka bir yerde görevlendirilmesi asla doğru ve hukuki bir uygulama değildir. Görevlendirme sadece acil durum ve ihtiyaç fazlası hallerde uygulanması gereken bir durumdur.
 
Son aylarda Kayserimize bir süre önce gelen ve göreve başlar başlamaz mevcut yasalar ve hakkaniyet içinde hizmet etmek isteyen Kayseri Valisi hakkında bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerde bürokrasiyi tıkadığı, görevlendirmeleri iptal ettiği, her memur kadrosunun olduğu yerde hizmet versin anlayışı ile icraatlarda bulunduğu şeklinde hoşnutsuzluk bildiren haberler yer almış bulunuyor.
 
Takip edebildiğim ve görebildiğim kadarıyla yeni valimiz hukukun, vicdanın ve ehliyetin idarede hâkim olduğu bir hizmet anlayışından yana tavır koymuş bulunuyor. Bugüne kadar atandığı ve görev yapması gereken yerde değil farklı yerlerde görevlendirmeyle hizmet veren bazı memur ve bürokratlarda bundan rahatsızlık duyup olması gereken yeni hallerine intibak etmekte sıkıntı çekiyorlar. Sıkıntının sebebi olarak da Vali Bey’in hak, hukuk ve adalete uygun olan icraatlarından rahatsız olmuş bulunuyorlar. Mevcut rahatlıklarının devamını istiyorlar.
 
Peki bu durumda devletin verdiği yetki ile hukuk içinde ve vicdani kanaatına göre icraatlar yapmaya çalışan Vali Bey İCRAATLARINDA HAKSIZ MI? Elbette değil. Sıkıntı birçok bürokrat ve memurun yıllardır edindiği, elini vicdanına koyduğunda kendisinin de doğru olmadığını bildiği yanlış uygulamalardan vazgeçmek istememesinden kaynaklanıyor. Bu arkadaşların Vali Bey’i sağa sola jurnalleyerek yıpratmaları yerine kendilerini sorgulamaları gerekir diye düşünüyor doğruluk, hakkaniyet ve hukuk içinde görev yapan tüm yöneticilerimizi tebrik ediyor, destekliyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır